Kategori
Uncategorized

Mall Nostalgji dhe Brengë.

MALL, NOSTALGJI DHE BRENGE.

Dy fjale me erdhen fluturimthi.

pa pritur une ndjeva nje mall,

Te shkojme ne fshatin e lindjes.

ku une kisha shkuar rralle….

~

Erdhi dita e Shen Marise,

dite e bukur qe te jep fat,

bashkë me njerezit e mi

u nisëm shkuam ne fshat.

~

Kur zbritem te sheshi i shkolles

dy pika loti me rane….

emocionet shumë më kapën

fshatarët e mij i kasha prane.

~

Ishte shumë e pabesueshme

kete e them seriozisht.

Me te gjithe qe u takuam

u perqafuam aq miqesisht.

~

At Athanasi, dhenderr fshati

foli me shpirtin e miresise.

Kur vuri doren ne zemer,

na dha bekimin e Perendise.

~

Desha te shikoja shkollen

vendin ku kemi mesuar,

por kur hyra brenda e pashe

e gjitha ish e shkaterruar.

~

Ajo shkolle te ishte muze,

se ështe shkolla me e vjeter.

vinin nga e gjithe krahina

kur nuk kishte shkolle tjeter.

~

Komandant cete isha unë

me i miri ne mesime,

por ne ate jete te bukur….

ka brenda dhe hidherime.

~

Ah, moj e uruar shkolle .

kalvar me shume kujtime.

Aty ku beheshin mbremje vallezimi

aty beheshin dhe arrestime.

~

I ri isha ne aso kohe,

dhe te reja kishte shume.

Lundronin si varka ne dallge

atje xhytesha dhe une.

~

Disa nga vajzat si nure

moren levendat e vendit,

ne acar e ne debore

si thelleza maje gjembit.

~

Nuset ishin lozonjare,

Princesha tu vije kurore.

Tani ne festen e fshatit

mbanin bastumet ne dore.

~

Vazhdova rruget e fshatit

shkova te bregu Kapise,

Nusja per heren e pare

shkelte pragun e shtepise.

~

Po pragun ne nuk e gjetem,

as porten me dy sofate.

Atje kishte vetem gure

rrepira dhe monopate.

~

Nje kokerr fiku kërkova

tia dhuroja nuses shënjë,

Por dhe ate nuk e gjeta

ishin thare te gjithe me rrenje.

~

Ketheva koken nga fshati

me zemer te pikelluar,

nuk i pashe shtepite e lagjes

te gjitha kishin avulluar.

~

S’te kane dashur o Mbrezhan,

se njerezit te pa bindur

Nuk e kane pranuar zgjedhen

se te tille ishin te lindur.

~

Kohet ishin te veshtira,

regjimi ishte tinzar.

U ngrit breshka nga mocali

gremisi sorkadhin ne mal.

~

Ti ke pas burra te zote

nxore trima e kapedane

njerez te penes e pushkes

dolen bilbila me fame.

~

Fshati jone eshte me tradita

dolline e ngrinte me vargje.

melodia mbrezhanake,

eshte perla e kenges labe.

~

Fshati jone ka ustallare,

te shkolluar e punetore.

Kur do mblidhemi te gjithe

e ti veme fshatit nje dore.

~

Ne te gjithe jemi te mire,

vallen hedhim dore me dore

po te njifemi me shume

do bejme krushqi e veme kurore.

~

Le te ngrihet grupi i punes

edhe ndihma te kerkoje.

Fshati jone eshte i bekuar

ku ka rrjedhur do pikoje….

~

Miti Kapia….Selenik 15/10/2018..Në foto Dhimitër Kapia, Ana Kapia dhe konsullja shqiptare në Selanik Merita.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s