Kategori
Uncategorized

Kur Atdheu te frikeson!

Kur Atdheu te frikeson!

————————————-

Nga Guxim Alimani/

(Urrejtja gjenetike dhe policia politike shkaktojne hemoragji tek familjet nacionaliste e demokratike)

-Prej me se nje shekulli familja e Bali Nokshiqit e njohur ne histori per rezistencen kunder serbo-malazezeve u detyrua te shperngulet ne Malesine e Gjakoves,Tropoje.Kjo familje me zë nuk e pushoi rezistencen e saj edhe ndaj regjimit komunist i cili ne vend te mikpritjes vllazerore ju rezervoi atyre nje kalvar vuajtjesh 45 vjeçare.

Burgje e persekutime,dhune dhe privime ishte perkifizimi i qendrimit komunist ndaj familjes se madhe Nokshiqi.Per kete aresye te gjithe pjestaret e ketij fisi ne vitin ’90 e deri me sot u vune ne balle te levizjes demokratike kunder diktatures.

Mirepo instalimi ne vitin 2013 i regjimit te pinjolleve te komunisteve rihapi nje kapitull te ri perndjekje.

Shume prej anetareve te kesaj familje vetem per fjalen e lire dhe te drejten per te manifestuar idete e tyre filluan te syrvejoheshin e perndiqeshin nga policia politike qe sot drejtohet nga ish ministri i brenshem i komunizmit Gramoz Ruçi dhe hetuesi i Enver Hoxhes Fatmir Xhafa.

Jo vetem te rriturit por edhe me te rinjte e familjes ju nenshtruan veprimeve antiligjore e antinjerezore te pasardhesve te diktatures.

Grupe paramilitare socialiste te orkestruara torturuan deri ne agoni te riun Jetmir Nokshiqi vetem per hakmarrje te verber kimuniste.Me 26 maj 2013 kur fushata e PD-se sa kishte filluar Jetmiri dhunohet e traumatizohet duke ja rezikuar seriozisht jeten pikerisht nga ata qe sot drejtojne pushtetin prej 5 vitesh ne Shqiperi.Kjo e detyron te braktise me dhimbje Atdheun dhe prinderit per te marre rrugen e zorshme te mergimit si vete paraardhesit e tij nje shekull me pare.

Por hakmarrja e social komunisteve vijon.Ata nuk njohin liri dhe te drejta por vetem dhune.Kjo e detyron dhe vellain e Jetmirit,Isniq Nokshiqi te leshoje Atdheun per te garantuar jeten e lirine.Ata tashme gjenden ne USA-ne vendin e endrrave dhe demokracise por shqetesimi i tyre nuk perfundon.

Ata sot kane nje mesazh jo vetem per familjaret qe lane pas por dhe per gjithe bashkmoshataret.

( Në foto dy vëllezërit)

Ata kane frike nga Atdheu sot sepse eshte i riokupuar nga diktatura.

Nje diktature dhune e kamufluar.Shqiperia sot nuk ofron as jete normale e as liri.

Kudo droge e pasiguri,dhune klasore e varferi.”Deri kur”-eshte pyetja e dy te rinjeve tropojane,do te vazhdoje ky kalvar vuajtjesh per familjet e persekutuara nacionaliste te cilat ne vend te respektit e lirise i nenshtrohen dhunimit dhe ndeshkimit?!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s