Kategori
Uncategorized

Dega e PD_së, Selanik-Greqi (foto)

Respekt për gjithë emigrantët kontribues të degës së Partisë Demokratike në Selanik-

Respekt per gjithe antaret dhe simpatizantet e deges se PD Athine.

Respekt per gjithe antaret dhe simpatizantet e deges së PD Kretë.

Respekt për grupin nismëtar, dhe drejtuesit e parë të degës ne greqi PD Selanik.

llll

Medi Bazelli, Llambi Gjikuli,Alfons Bazelli, Agron Salia, Kastriot…Romi Bazelli. Urim Gjata, Besnik Bazelli, Valter Malelli, Llambro Çipa, Pëllumb Bici, Ramiz Datja. Islam Datja.Mitat Mersinllari.Fredi Jubani. Klevi Milo, Dornil Milo. Dashmir Zaçe. Valter Qirjako. Dhimitër Kapia. Ana Kapia.Skënder Mesarea (Qinami) Dodë Lleshi. Çuman Ibrahimi. Idriz Tabaku. Alma Thano, Androniqi Dushku. Gjergji Dushku. Rexhep Dollapi. Gëzim Kolonjari. Alfons Pashollari. Alma Thano Floqi, Piro Mërkuri. Elton Llënga. Mehmet Muçollari (Mekja). Cuman Ibrahimi.

Drejtuesit e parë të zgjedhur me votë të fshehtë dhe të lirë.

Besnik Bazelli Kryetar i grupit nismetar të degës.

Pëllumb Bici N/Kryetar i degës.

Llambi Gjikuli Sekretar i degës.

Urim Gjata nuk kandidoj për organet drejtuese dhe u zgjodh kordinator ndërmjet PDSH dhe Degës së PD Selanik Greqi.

&&&

Ideatori dhe mbështetësi i krijimit të degës,së PD në Selanik Greqi, ishte Kryetari i P D SH. z. Sali Berisha.

Mbështetësit e Degës së PD Selanik.

Gazeta Rilindja Demokratike.

Sekretari i pergjithshem Ridvan Bode, deputeti Sokol Olldashi

Deputeti dhe kryetari i deges së PD Tiranë, z. Vili Minarolli, i caktuar nga kryesia e PD për funksionimin e degës.

—Gjergji Lezhja—Flamur Shehu—Astrit Memia—Albert Avdyli—Alfred Olli—Hekuran Hoxhalli—Thoma Nini—llia Milo, dhe Zini Tollizhina.

Intelektualët që kemi bashkpunuar dhe që na kanë dhënë ndihmesë në Selanik.

Luan Zyka/Profesor.

Lidhjen e shoqatave Shqiptare në Greqi (Kryetar Rudi Mezini)

Ana Kapia, Filologe,

Arben Llalla historian,

Ollga Vasiliu, perkëthyese,

Evis Qaja Gazetare,

Aleksandër Gjoni gazetar,

Bejk Trungaj.

Mimoza Dako mesuese dhe kryetare e shoqatës Shqiptaret e Selanikut.

Shoqata e Kavallës me drejtues Aleko Zeqja.

Rexhep Kupi kr/shoqata Kalikratja.

Bujar Muca Klubi “Dega e Blertë”

Thimi Grinjoti.

Thodhori Miho.

Mishela Dervishi.

Drejtori i Gazetes shqiptare “Tribuna” në Greqi Robert Goro.

Autoritetet greke me të cilët kemi pasur bashkpunim kanë qënë.

Demokracia e Re qëndër Athinë,

Demokracia e re Selanik, Kostur.

Në Selanik.

Nikos Vakalis Euro Deputet dhe kryetar i Demokracisë së re në qarkun e Selanikut.

Dimitris Avramopulos

Deputet Demokracia e Re Selanik.

Dhimitër Garrufa.

President i Avokatëve të veriut të Greqisë

Panajoti Psomiadhi.

Prefekt Makedonia Thraki.

Vasilis Papageorgopulos.

Kryetar Bashkia qëndrore Selanik.

Jakovos Fruxhis.

Kryetar Demokracia e re Qarku Selanik.

Vasilis Tulikas.

Dr/arsimit Selanik.

Jakovos Tsakalidhis Prefektura Selanik.

Kristina Patulidhu N/kryetare Bashkia Kostur.

Kosta Polikroniu Demokracia e Re Kostur.

Pjesmarrës në takimet e deges se PD Selanik.

Sali Berisha takim me kryesinë e degës në aeroporti Makedonia Selanik.

Vili Minarolli, kr/PD Tirane Deputet.

Ridvan Bode sek/pergjithshëm Deputet.

Sokol Olldashi Deputet.

Fatmir Mediu, Deputet kr/Partia Republikane.

Besnik Mustafai deputet Sek/Pol jashme PD

Astrit Memia Zyra e shtypit PD.

Azgan Haklaj Deputet.

Fatmira Hajdari (Bashkshorte e A Ajdarit)

Alfred Olli Kr/PD Korçë.

Ilia Milo sek/PD Devoll,

Ilirjan Fatkoja regjizor,

Hekuran Hoxhalli Kr/PD Devoll.

Zini Tollizhina Kr/PD Pogradec.

Valentina Duka Profesore Un/Tiranes.

Luan Malltezi Pr/Doktor.

Flamur Shehu Antar i kryesisë PD qëndër .

&&&

Nje bashkpunim te ngushte dega e PD_Selanik pati me degen e PD Athine me drejtues Alfred Fizi…

Dega e partise demokratike shqiptare ka pasur nje aktivitet të larmishem si ne organizim, bashkpunim me autoritetet e partise simoter Demokracia e Re, shoqatat shqiptare, dhe intelektualet shqiptare atje.

Veç organizimeve me emigrantet dhe grupseksioneve te saj, ajo pati takimeve me drejtuesit e Demokracise se re duke bashkrenduar punen per takime mes perfaqsuesve te larte te dy forcave politike ( Tiranes dhe Selanikut )

Takimi i pare qe u realizua nga kjo dege ishte ai mes Deputetit z.Minarolli, me Euro deputetin z. Nikos Vakalis, president i institutit nderkombetar Karanmali, me z. Jakovos Fruxhis, drejtues i demokracise se re ne qarkun e Selanikut, Vasilis Garufa president i dhomes se avokateve ne Makedoni Thrakis.

Gjitheshtu te deguarve nga partia demokratike ju organizuan veç takimeve me antaret dhe simpatizantet e partise demokratike ne greqi edhe takimet me autoritetet politike dhe shteterore qe vepronin ne veriun e greqise (makedonia thraki)

Nga kjo dege në bashkveprim me Tiranën dhe degen e korçes dhe devollit u be i mundur organizimi dhe mundesimi i emigranteve per te shkuar dhe shprehur vullnetin e tyre te lire ne votimet parlamentare 2005 dhe 2009.

Nje pune e madhe dhe e mire per problemin e emigranteve (ne legalizimet e dokumentacioneve dhe lejeve te qendrimit) u be ne bashkpunimin e konsullates shqiptare selanik (konsullit Thoma Nini) dhe autoriteteve shteterore greke , gjithashtu eleminuan abuzimet, radhet, dhe sekseret, qe ishin bere semundje e pa sherueshme per konsullaten dhe emigrantet.

Ndersa nje ndihme te madhe ne arshivimin dhe ruajtjen e dokumentacionit te kesaj dege e beri z.Petrit Hajdari, sekretar ne degen e PD Tiranë.

Dokumenti i Pëlumb Bici, nismetar dhe N/kryetar i deges së PD Selanik.

n

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s