Kategori
Uncategorized

Situata shëndetësore serioze në Shqipëri, DASH paralajmëron vizitorët: Merrni vaksinën kundër tërbimit

Veç krimit në Shqipëri, në raportin e Byrosë së Sigurisë Diplomatike të Departamentit Amerikan të Shtetit, paraqitet dhe situata alarmante në sistemin shëndetësor në Shqipëri.

Në raport, jepen disa këshilla për vizitorët e huaj të cilët duhet të marrin masa para se të vijnë në Shqipëri.

“Jashtë Tiranës nuk ka spitale të traumave dhe individët nën mbikëqyrjen e vazhdueshme mjekësore duhet të konsultohen me mjekun e tyre para udhëtimit. Vizitorët duhet të marrin barëra me vete dhe këshillohen të pinë vetëm ujë të ambalazhuar, pasi uji i rubinetit nuk filtrohet në përputhje me standardet e SHBA”, thuhet në raportin e OSAC, raporton Politiko.al.

“Të gjithë vizitorët rekomandohen të sigurohen para udhëtimit. Rekomandohet që vizitorët të vaksinohen kundër Hepatitit A dhe B dhe të marrin vaksinat e tjera si masë paraprake përpara se të udhëtojnë në Shqipëri.

Nëse udhëtarët janë të përfshirë në aktivitete në natyrë, këshillohet që të vaksinohen kundër tërbimit për shkak të numrit të madh të qenve endacakë”, shkruhet ndër të tjera, duke udhëzuar në këtë mënyrë vizitorët. /Politiko.al/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s