Kategori
Uncategorized

Operacioni shigjeta dhe lotet e nje komandanti .

Operacioni shigjeta dhe lotet e nje komandanti

Nga Urim GjataPranvera e atij dimri te eger sa po kish filluar te vinte. Debora akoma mbante te mbeshtjella me vellon e saj malet ne Pogoj Morine te kuksit. Radhet e te debuarve Kosovare me dhune nga trojet e veta sa vinin dhe shtoheshin.
Njeres te plagosur te rraskapitur te torturuar cnjerezisht nga udbashet e Sllobodanit,duke bere me qindra kilometra rruge ne malet e Gjakoves, pa buke te plackitur kishin marre rrugen e ikjes drejt Shqiperise per te shpetuar ate cka u kishte mbetur. Pleqte grate dhe femijet.Djemte ishin atje ne vijen e pare. Balle per belle me shkite.balle per balle me jeten dhe vdekjen,balle per balle me kriminelet paramilitare qe mbeshtesnin forcat speciale serbe te terbuara qe bijte e atij vendi shqiponjash i kishin sfiduar duke ju marre dhe posten e Pogojt perballe Morines.
Kishte dite qe lufta ishte ndezur e ashper. Shqipet perballe korbave te zeza ne mbrojtje te vatanit te tyre. Te femijve dhe familjarve pleq qe po perjetonin ditet me te veshtira.Vellezer thote komandanti dhe zedhenesi i UCK_se prof Kadri Kryeziu,posta duhet mbajtur me cdo sakrifice,ajo eshte maja e malit nga ku ne mund te ndimojme kalimin e familjeve tona drejt shqiperise.Po vellezer posta dhe maja e malit duhet duhet mbajtur.Te gjithe bashke bijte e UCK_se bijte e Kosoves martire u rreshtuan ne vijen e pare perballe armeve te shumta te mecenareve, por dhe thirrjeve isterike per gjak te kriminelit cetnik,komandantit te doganes Vernice Nebazha i cili nuk ngopej ne krimet ndaj popullates civile per balle humbjeve me bijte e shqipes.
Sapo kishte filluar operacion (shigjeta) balle per balle dy ushtri. Shqiptare ne Morine dhe Serbe ne Vermice.Ne mes bijte e UCKse qe luftonin per te mbrojtur pozicionet e tyre.
Komandantit te batalionit Agim Basha ne piken e vrojtimit i vendosur se bashku me forcat ne pozicion luftimi prej kohesh duke mundesuar dhe ndimuar familjet kosovare.Lotet nuk po ndaleshin.Mo bre po i vrasin te tane djemte. Cka me ba.Atje matane forcat e shumta serbe kishin filluar ofensiven.Komandant, thote kom i kompanise Asidin Haxhiu ata po i vrasin te gjithe te plagosurit pleq e femije cka me ba?Fole komandant cka me ba?
Por urdheri ishte i prere asnje predhe matane Drinit.

Asnje arme e zbrazur,debora fillote skuqet. Pleq dhe femije qe kerkonin ndihme, djemte qe luftonin per te mundesuar tereqjen,por askush nuk mund te perballonte dot me thirrjet e kriminelit Nebazha dhe armet e te gjitha llojeve te cetnikeve serbe.
Shume shpejt sheshi u mbush me gjak. Femije gra e pleq qe po thereshin me thika nga kriminelet e uritur per gjak.

Fjala ndihme degjohej nga larg.

Behuni gati.

Kjo qe fjala e fundit e komandant Bashes.Ata po futen ne token tone. Komandant thote nje fshatar Haki Veseli nga Morina kena ardh te tane, na ke pas o komandant ja ku jemi.

Por pa pritur nje ze shqiponje oshetin ne malin e Morines.

Zjarr me te gjitha armet.

Zjarr ne mbrojtje te trojeve tona.

Zjarr ne mbrojtje te vellazve tane Kosovare.

Ky ishte komandant Asan Basha.

Kaq deshtem o komandant thote komandanti i kufirit Hon Deda.

Zjarr vellezer.

Perpjekja tashme kishte marre nje forme tjeter Ushtria shqiptare ne trojet e veta dhe bijte e UCKse mbas disa oresh luftimesh hidhen ne ofensive ne mbrojtje te te trojeve tona te shenjta.Gjithe zona kish ardhur te luftonte perkrah bijve te saj,trojeve te saj .

Pak nga pak trimat udbashe filluan te teriqen te tmerruar,ata as nuk e mendonin se ky vend ka zot. Debora tashme kish ndryshuar njgjyre ajo mbulohej me gjak dhe trupat e pa
jete te pa fajshem te masakruar cnjerezisht.Fshataret e asaj zone te ndimuar dhe nga ushtria shqiptare,u vune te gjithe ne ndime te te plagosurve.

Muharrem Rexha e ketheu lokalin ne Morine ne nje spital dhe strehe per te mbijetuarit.
Por matane kufirit lufta vazhdonte UCKja tani e kish rimare veten.

Cetniket si derrat i kishte zene paniku.

Trimat qe vrisnin perdhunonin dhe nuk pyesnin per asgje tani kishin marre arratine,nje fjale majko majko dilte ne ikje e siper nga goja e tyre.

Posta e Pogojt u ri morr nga bijte e shqipes UCK. Atje perseri u ngrit flamuri shqiptar.
Komandant Asani dikush ju kerkon,Ishin te huj qe pyesnin dhe urdheronin.Kush dha urdher per te hapur zjarr?

Une thote Komandant Asan Basha.
Me bindje dhe zemer, duke ferkuar koken e nje vogelushi kosovar.

Mbrojta teritorin e Republikes se Shqiperise.Kushtetuten.Keta vocerrake,dhe syte me lot i drejton atje lart.

Atje ku UCKja kish rivendosr flamurin me shqiponjen krenare dhe kish fituar nje beteje te drejte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s