Kategori
Uncategorized

Zbulohet skandali i Vlahutin: I kërkoi Adriatik Llallës të arrestonte Berishës.

Kur Knut Fleckenstein, raportuesja e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, u takua me Lulzim Basha, kreun e opozitës në Shqipëri, këtë javë, një person që duhet të ishte bashke me ta ishte zhdukur: Kjo ishte Ambasadorja Romana Vlahutin, kreu i delegacionit të BE-së në Shqipëri.

Basha ka kërkuar që ambasadori Vlahutin të lihet jashtë takimit, një dalje nga protokolli për takime të këtij lloji. Lideri i opozitës së Shqipërisë argumentoi se do te publikoje disa fakte tek Fleckenstein për të cilat ambasadorja e BE-së nuk gëzon besimin e opozitës, shkruan Tirana Times.

Kjo është hera e parë që një përfaqësues i opozitës shqiptare thotë se ambasadori i BE-së nqë Tiranë nuk është besuar, dhe është e qartë se sa Partia Demokratike është e shqetësuar se Vlahutin ka kaluar vijën e kuqe, transmeton DRONI.al.

Në lajmet e fundit, kryeprokurori i Shqipërisë, Adriatik Llalla, ka thënë në intervista televizive se ambasadori i BE-së i kishte kërkuar Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm për të arrestuar politikanë të lartë, dhe një burim diplomatik tregon, se vetë Berisha ishte në krye të listës.

Llalla informoi Presidentin Bujar Nishani, eprorin direkt në Këshillin e Drejtësisë për kërkesën. Nishani, një ish-zyrtar i lartë në Partinë Demokratike, atëherë duket se i ka kërkuar Vlahutinit për të shpjeguar kërkesën e saj dhe bazën e saj.

Një zyrtar i lartë në Partinë Demokratike tha për Tirana Times se Vlahutin ka dëmtuar kredibilitetin e BE-së në Shqipëri me “të qenit një mbështetës emocionale e qeverisë dhe kryeministrit”, duke shtuar se këtë mendim ndahet më gjerë, jo vetëm nga opozita.

Berisha ka bërë publike se aktivistë të njohur socialistë dhe mbështetës të kryeministrit janë të punësuar në stafin e Vlahutin në Tiranë.

Vlahutin është e pazakontë për një ambasador të BE-së. Një shtetase kroate, ajo kishte punuar më parë për presidentin e vendit të saj përpara se të dërgohet në Shqipëri si përfaqësues i BE-së në vijim të vitit 2013 pas pranimit të Kroacisë në Bashkimin Evropian. DRONI.a

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s