Kategori
Uncategorized

Kush e dekonspiroi takimin mes Edi Ramës dhe Viktor Pontës?

Edi Rama ka marrë një mesazh nga ish-kryeministri rumun, Viktor Ponta, se nëse do të ngrejë Byronë do të shkojë në burg.

Pavarësisht deklaratave politike, të gjitha palët nuk e duan reformën në drejtësi, apo dhe Byronë Kombëtare të Hetimit dhe po tentojnë bllokimin e tyre. Gazeta “Sot” deklaroi pak ditë më parë se kryeministri Edi Rama ka marrë një mesazh nga ish-kryeministri rumun, Viktor Ponta, se nëse do të ngrejë Byronë do të shkojë në burg. Kjo bëri që ai të kërkojë bllokimin e saj. Mirëpo ish-kryeministri Sali Berisha shkoi më tej, pasi u shpreh se Edi Rama, i shoqëruar nga Taulant Balla, takuan në qeli Viktor Pontën. Por nëse ka ndodhur kështu, pyetja që lind është: Kush e dekonspiroi takimin mes tyre? Në takim kanë qenë tre persona, Ponta, Rama dhe Taulant Balla, sigurisht që Rama nuk do e bënte një gjë të tillë, dhe vetë Ponta e ka shumë të vështirë sepse është në burg dhe i vetmi person ku ka dyshime është Taulant Balla. Ish-kryeministri tha dje se të gjitha mediat e dinë këtë gjë, por kanë frikë të shprehen. Lind pyetja nëse ishte Taulant Balla ai që tregoi të vërtetën dhe lajmëroi Berishën? Nga ana tjetër, një çështje që lind është dhe mundësia e përgjimit nga shërbimet sekrete. Nëse Taulant Balla nuk ka nxjerrë asnjë informacion, atëherë kryeministri është në përgjim nga shërbimet vendase ose të huaja. Por tashmë dihet se pas mesazhit të Viktor Pontës qeveria ka ndryshuar qëndrim total. Ish-kryeministri rumun në mesazhin drejtuar Ramës, ka thënë se Byronë do e marrin amerikanët dhe do i dërgojnë të gjithë në burg. Kjo gjë u konfirmua dje. Nga njëra anë, qeveria u tërhoq dhe ra dakord që Byroja e Hetimit të jetë në varësi të Prokurorisë Speciale, teksa nga ana tjetër ambasadori amerikan Donald Lu bëri dje një deklaratë të fuqishme. Ai tha se kjo strukturë do të jetë nën monitorimin e FBI dhe ajo do të investojë nga ana financiare e do të vendosë pajisje të ndryshme. Madje u shpreh se çdo agjent që do futet aty duhet të kalojë testin e të vërtetës. Po ashtu deklaroi se të korruptuarit do të kenë fatin e Al Kapones. Ky ishte një mesazh i fuqishëm për të gjithë pjesëtarët e politikës shqiptare.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s