Kategori
Uncategorized

Dy gazetarë përballen me dënimin me vdekje në Iran.

🔻Dy gazetare Niloofar Hamedi dhe Elaheh Mohammadi, përballen me dënimin me vdekje në Iran, akuzohen nga autoritetet iraniane si spiune të CIA-s.

Të dy Hamedi dhe Mohammadi tani përballen me dënimin me vdekje për raportet e tyre mbi vdekjen e Amini.

Kjo ndodh sepse krimet e klasifikuara si :
-”luftë kundër Zotit”, “
-”përhapja e korrupsionit në tokë”, si dhe –
-spiunazhi dhe tradhtia mund të dënohen me vdekje në Iran.

Two journalists face the death penalty in Iran.

🔻 Two journalists are accused by the Iranian authorities of being CIA spies.

Journalists Niloofar Hamedi and Elaheh Mohammadi were among the first to report on the death of 22-year-old Mahsa Amini after she was arrested by the country’s moral police. Journalists now risk the death penalty.

▪️Journalist Niloofar Hamedi, reporter of Shargh newspaper, enters the hospital where Amini died and photographs Amini’s parents hugging each other after the news that their daughter is no longer alive. She then posts the photo on Twitter, where it goes viral.

🔻Hamedi was arrested five days after the photo was published and her Twitter account was deactivated.

▪️ Journalist Elaheh Mohammadi, a reporter for the Ham-Mihan newspaper, is at the burial site in Saqqez, Amin’s hometown, when the mourners spontaneously start shouting anti-regime slogans.

🔻Mohammadi reports the incident and was then arrested and imprisoned in Evin prison

Hamed and Mohammadi are now incarcerated in the notorious Evin prison in Tehran.

Both Hamed and Mohammadi now face the death penalty for their reports on Amini’s death.

This happens because crimes classified as:

-“war against God”, “
-“the spread of corruption on earth”, as well as –
-espionage and treason are punishable by death in Iran.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s