Kategori
Uncategorized

32 Shenja Keni Mungesë Magnezi &


32 Shenja Keni Mungesë Magnezi & Ushqimet që Ju Duhen Për Të Filluar Të Hani Menjëherë

Amazingshtë e mahnitshme se si një mungesë e vetëm një lënde ushqyese mund të ketë një ndikim kaq të madh në shëndetin tuaj. Dieta standarde amerikane ka ndryshuar në mënyrë drastike gjatë dekadave të fundit, duke shkaktuar një rritje të problemeve shëndetësore që janë parë rrallë më parë. Mangësitë kronike të lëndëve ushqyese janë të zakonshme tani, duke lënë shumë njerëz në një gjendje shëndetësore të dobët.

Magnezi është një nga mangësitë më të zakonshme ushqyese. Mund të jetë shumë e vështirë të merret nga burimet e ushqimit dhe, për fat të keq, trupi mbështetet shumë në magnez për shumë procese të rëndësishme. Gjeni nëse keni një mungesë magnezi dhe si mund të riktheheni në rrugën e shëndetit.


Pse është kaq e vështirë të marrësh mjaftueshëm magnez?
Ka disa arsye të ndryshme që mungesa e magnezit është kaq e zakonshme.

Mbipërpunimi i ushqimeve ka ulur sasinë e magnezit që gjendet në përbërësit tanë. Shkencëtarët vërejnë një magnez 80% në miell të bardhë, 24% në perime dhe 83% në oriz, që nga viti 1940 për shembull.
Njerëzit po konsumojnë më shumë qumësht se kurrë. Një dietë e pasur me kalcium dhe fosfor kërkon që trupi juaj të ketë nevojë për më shumë magnez, shpjegojnë studiuesit. Sasia e magnezit për të cilin çdo person ka nevojë nuk është një sasi universale, kështu që shumë njerëz mund të mendojnë se po marrin mjaftueshëm, por për shkak të dietës dhe zgjedhjeve të tyre të jetesës, ato po bien shumë shpejt.
Ekspozimi ndaj aluminit e bën më të vështirë përthithjen e magnezit. Një i rritur mesatar i shekullit 21 është i ekspozuar ndaj aluminit praktikisht çdo ditë; midis enëve të gatimit, deodorantëve dhe madje edhe ilaçeve, është e vështirë të shmanget. Alumini ndërhyn në aftësinë e trupit tuaj për të thithur magnez – deri në 5 herë, në fakt!
Thjesht nuk po konsumoni mjaftueshëm ushqime të pasura me magnez në dietën tuaj. Magnezi gjendet natyrshëm në ushqime si zarzavate me gjethe të errëta, skumbri, arra, fara dhe fasule – të gjitha ushqimet që nuk luajnë një rol të madh në dietat e sotme jo të shëndetshme. Mund ta gjeni gjithashtu në suplemente specifike ose vaj të pastër magnezi.


Faktorë shtesë përfshijnë çrregullime gastrointestinale, të tilla si Crohn; çrregullime të veshkave; konsum i madh i alkoolit; dhe të qenit i moshuar. Secila prej tyre mund të rrisë rrezikun e mungesës së magnezit.


32 Shenja që tregojnë se keni mungesë të magnezit
simptomat e mungesës së magnezit

Ankth
Konfiskimet
Marramendje
Konfuzion
Cistiti
Humbja e kujtesës
Mungesa e kaliumit: mund të shkaktojë etje ekstreme, mbajtje lëngu dhe nervozizëm
Dhimbjet e muskujve
Migrenat
Çështjet e zemrës
Hipertensioni
Depresioni
Mpiksjet e gjakut
Vështirësia në gëlltitje
Astma
Sëmundje të mëlçisë dhe veshkave
Presioni i lartë i gjakut
Mungesa e kalciumit
Sëmundja e zorrëve
Dridhje
Osteoporoza
Kapsllëku
Lodhja
Diabeti i tipit II
Vështirësi në frymëmarrje
Të përzier
Çështje të fertilitetit / lindjes së fëmijës: Marrja ose qëndrimi shtatzënë, preeklampsia, lindja e parakohshme
Pagjumësia
Prishjen e dhëmbëve
Sindroma Raynaud: mund të shkaktojë ftohje të gishtërinjve ose të këmbëve, ndryshime të ngjyrës në lëkurë për shkak të ndryshimeve të temperaturës dhe mpirje të ekstremiteteve
Ndryshimet e personalitetit: shpesh të ngjashme me simptomat e ankthit, depresionit dhe çrregullimeve të tjera të humorit
Hipoglikemia.


Si të rregullojmë problemin e mungesës së magnezit tani
Ushqime të Pasura me Magnez Përfshijnë:

Fara kungulli
Spinaq
Chard zvicerane
Farat e susamit
Kuinoa
Fasulet e zeza
Shqeme
Fara luledielli
Fasule marine.
Nëse nuk merrni mjaftueshëm magnez çdo ditë, po i bëni një dëm të madh trupit tuaj. Ky mineral përdoret në mbi 300 procese trupore dhe reaksione kimike, kështu që mungesa e mjaftueshme mund të pengojë rëndë shëndetin tuaj dhe potencialin e trupit tuaj.


Shtimi i më shumë ushqimeve të pasura me magnez në dietën tuaj, siç janë ato të renditura më sipër, mund t’ju ndihmojë të rrisni nivelet tuaja. Edhe nëse përpiqeni të merrni një shumëllojshmëri ushqimesh çdo ditë, përsëri mund të zbuloni se nuk mund të godisni vlerën tuaj të rekomanduar ditore.

Aty hyn plotësimi, qoftë oral ose transdermal. Kur bëhet fjalë për suplemente orale, ne rekomandojmë një lloj më të bio-disponueshëm si citrat magnezi, malate ose glicin, dhe të synoni për doza prej 200mg ose më shumë. Së fundmi, ndërsa akoma më shumë kërkime duhet të kryhen pasi kjo është një formë më e re e magnezit, shumë praktikues të kujdesit shëndetësor tani po rekomandojnë magnez lokal për të rritur nivelet e magnezit në serum. Kjo e fundit ka përfitimin e shtuar edhe të sigurimit të lehtësimit të dhimbjes!

32 Signs You Have a Magnesium Deficiency & The Foods You Need to Start Eating Immediately

32 Signs You Have a Magnesium Deficiency & The Foods You Need to Start Eating Immediately

Posted on: November 5, 2015 at 2:58 pm Last updated: November 17, 2020 at 10:06 pm Advertisement

It’s amazing how a shortage of just one nutrient can have such a huge impact on your health. The standard American diet has changed drastically over the last few decades, causing a rise in health problems that were rarely seen before. Chronic nutrient deficiencies are commonplace now, leaving many people in a state of poor health.Featured Videos

Primis Player Placeholder

Magnesium is one of the most common nutritional deficiencies. It can be very difficult to get from food sources and, unfortunately, the body relies heavily on magnesium for many important processes. Find out if you have a magnesium deficiency and how you can get back on the road to health.
Advertisement

Why Is It So Hard to Get Enough Magnesium?

There are a few different reasons that magnesium deficiency is so common.

 1. Overprocessing foods has decreased the amount of magnesium found in our ingredients. Scientists note an 80% magnesium in white flour, 24% in vegetables, and 83% in rice, since 1940 for example.
 2. People are consuming more dairy than ever. A diet high in calcium and phosphorous requires your body to need more magnesium, researchers explain. The amount of magnesium each person needs is not a universal amount, so many people might think they’re getting enough, but because of their diet and lifestyle choices, they’re falling short.
 3. Exposure to aluminum makes absorbing magnesium harder. The average 21st-century adult is exposed to aluminum on a practically daily basis; between cookware, deodorants, and even medication, it’s hard to avoid. Aluminum interferes with your body’s ability to absorb magnesium- up to 5 times, in fact!
 4. You’re simply not consuming enough magnesium-rich foods in your diet. Magnesium is found naturally in foods like dark leafy greens, mackerel, nuts, seeds, and beans — all foods that don’t play a big role in today’s commonly unhealthy diets. You can also find it in specific supplements or pure magnesium oil.

AdvertisementAdditional factors include gastrointestinal disorders, such as Crohn’s; renal disorders; heavy consumption of alcohol; and being a senior. Each of these can increase the risk of magnesium deficiency.Advertisement

32 Signs That You Have a Magnesium Deficiency

magnesium deficiency symptoms
 • Anxiety
 • Seizures
 • Dizziness
 • Confusion
 • Cystitis
 • Memory loss
 • Potassium deficiency: may cause extreme thirst, fluid retention, and irritability
 • Muscle cramps
 • Migraines
 • Heart issues
 • Hypertension
 • Depression
 • Blood clots
 • Difficulty swallowing
 • Asthma
 • Liver and kidney disease
 • High blood pressure
 • Calcium deficiency
 • Bowel disease
 • Tremors
 • Osteoporosis
 • Constipation
 • Fatigue
 • Type II diabetes
 • Respiratory difficulties
 • Nausea
 • Fertility/childbearing issues: Getting or staying pregnant, preeclampsia, preterm labor
 • Insomnia
 • Tooth decay
 • Raynaud’s syndrome: may cause cold fingers or toes, color changes in skin due to temperature changes, and numbness in extremities
 • Personality changes: often similar to symptoms of anxiety, depression, and other mood disorders
 • Hypoglycemia

How to Fix the Magnesium Deficiency Problem Now

Magnesium Rich Foods Include:Advertisement

 • Pumpkin seeds
 • Spinach
 • Swiss chard
 • Sesame seeds
 • Quinoa
 • Black beans
 • Cashews
 • Sunflower seeds
 • Navy beans.

If you don’t get enough magnesium every day, you’re doing your body a big disservice. This mineral is used in over 300 bodily processes and chemical reactions, so not getting enough may be severely hindering your health and your body’s potential.Advertisement

Adding more magnesium-rich foods to your diet, such as those listed above, can help you increase your levels. Even if you try to get a variety of foods every day, you may still find that you can’t hit your recommended daily value.

That’s where supplementation comes in, whether oral or transdermal. When it comes to oral supplements, we recommend a more bioavailable type such as magnesium citrate, malate or glycinate, and to aim for dosages of 200mg or more. Lastly, while more research still needs to be conducted as this is a newer form of magnesium, many healthcare practitioners are now recommending topical magnesium to boost serum magnesium levels. The latter has the added benefit of providing pain relief as well!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s