Kategori
Uncategorized

Written by Rexhep POLISI Tuesday, 20 May 2014 00:26.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë sekuestruar 1.6 ton drogë nga Shqipëria në Itali dhe në Greqi.  Policia italiane sekuestroi të dielën 1 ton drogë, ndërsa dje ka zbardhur detajet e operacionit antidrogë. Bëhet e ditur se, karabinierët italianë kanë bërë të mundur të dielën sekuestrimin e rreth 900 kg marijuanë të tjera në Fiumicino.

Ndërkohë, është bërë e mundur dhe arrestimi i dy shtetasve italianë, përkatësisht I.A, 35 vjeç dhe C.M, 37 vjeç, të cilët kishin fshehur drogën në garazhd. Detajet e operacionit janë bërë publike nga e përditshme “La Republica”, ku saktësohen detajet e bllokimit të një sasie prej 1 ton  marijuanë.
Sipas informacioneve, mësohet se droga është transportuar nga Shqipëria përmes detit, pasi është gjetur prezencë e rërës së lagur. Mësohet se, vlera e drogës arrinte në shifrat e 1 milion eurove. E gjithë vepra kryhej në një zonë të qetë të Fiumincino, në një kompleks të madh ndërtesash, mes qindra garazheve nëntokësore, ku u kontrolluan nga policia rreth 80 të tillë. Zbulimi i kësaj ngarkese të madhe droge, ku dy ditë më parë u gjetën 1 ton hashash, ka çuditur një pjesë të madhe njerëzish, pasi kjo cilësohej si një zonë tepër e qetë.
Sipas policisë, kjo ishte një zgjedhje tipike, e studiuar nga vetë trafikantët, për të realizuar ngarkim-shkarkimet. Ndërkohë, në artikull tregohen dhe detaje të mbështjelljes së drogës, e cila ishte paketuar në forma të ndryshme, duke u gjetur dhe rënë e lagur, metodë kjo për t’i rezistuar ujit. Sasi e madhe e drogës së kapur, sipas policisë italiane, mendohet të jetë veprimtaria e një organizate kriminale në nivel ndërkombëtar, për të cilën hetimet po vijojnë.
Autoritetet italianë kanë ngritur alarmin për trafikun në rritje të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Tonelata marijuane janë kapur në disa operacione, ndërsa kanali i Otrantos është cilësuar së fundmi edhe si autostrata e drogës. Para dy javësh, policia italiane sekuestroi 1.4 ton marijuanë që kishte mbërritur nga Shqipëria në Portin e Barit. Financierët e Portit të Barit si dhe zyrtarë nga Shërbimi Doganor pas një kontrolli brenda portit për mallrat që vinin nga Europa Lindore gjetën 1350 kg marijuanë të ndarë në 1200 pako të fshehura në thasë çimentosh. Një 55-vjeçar, shoferi i automjetit, ka rënë në pranga të policisë italiane. Ngarkesa vinte nga Porti i Durrësit. Sipas autoriteteve italiane, sasia e madhe e lëndës narkotike ishte destinuar për tregun italian dhe kapte vlerën e 14 milionë eurove.

700 kg drogë nga Shqipëria drejt Gjermanisë, bllokohet në Selanik

Rreth 700 kg drogë që kishte hyrë nga Shqipëria në tokën greke dhe kishte si destinacion Gjermaninë, u sekuestrua dje në mëngjes në Selanik. Policia greke bëri të ditur se, bllokoi një furgon tip frigorifer, brenda të cilit u gjet 691 kilogramë lëndë narkotike, si dhe vuri në pranga dy persona.
Sipas policisë greke, lënda narkotike ishte fshehur në pjesën e sipërme të një furgoni frigorifer, i cili kishte kaluar një ditë më parë në pikën kufitare të Kapshticës. Në vazhdim, kamioni u ngarkua me fruta në Follorinë dhe kishte destinacion Gjermaninë. Për fshehjen e gjurmëve, trafikantët e kishin paketuar lëndën narkotike me shtresë të posaçme izoluese prej alumini, madje kishin marrë dhe masat që droga të ruante edhe lagështirën e duhur.
Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua kamioni, ndërsa për dy drejtuesit e tij, një shtetas shqiptar 41-vjeçar dhe një grek 54-vjeçar, u dha masa e arrestit burg pa afat. Lajmi është bërë i ditur nga mediat greke, sipas të cilave droga u gjet e fshehur në çatinë e një kamioni frigorifer, ndërsa mësohet se preardhja e saj ishte nga Shqipëria dhe kishte si destinacion Gjermaninë.
Trafiku i drogës nga Shqipëria drejt Greqisë është kthyer në një shqetësim për autoritetet e shtetit fqinj. Vetëm në dy muaj, në bazë të statistikave janë futur në Greqi mbi 8 ton drogë nga Shqipëria. Prej gjashtë muajsh, trafiku i drogës nga Shqipëria vazhdon pa ndërprerje drejt Greqisë, ndërsa ky është rasti i dytë që trafikantët e përdornin Greqinë si tranzit për ta kaluar drogën nga Shqipëria për në Gjermani.
Pak ditë më parë, media gjermane publikuan një lajm për sekuestrimin e 5.6 ton marijuane që ishte futur nga Shqipëria në Gjermani përmes Greqisë. Trafikantët e kishin paketuar drogën në kuba dhe tonelatat e saj i transportonin përmes blloqeve të granitit. Hetuesit në Bavari dhe Sachen-Anhalt, pas një hetimi prej 6 muajsh kanë shkatërruar një rrjet ndërkombëtar të drogës, falë një pune të rafinuar. Tetë të arrestuar, anëtarë të bandës mes 30 dhe 49 vjeç kanë kontrabanduar një sasi të madhe prej 5.6 ton marijuanësh, një shifër rekord kjo në vitet e fundit. Shtatë nga të arrestuarit ndodhen tani në paraburgim. Të gjithë kanë qendruar të heshtur përballë akuzave.
Kryetari i Grupit të Përbashkët të Hetimit në Mynih, Jurgen Thiel, foli për zbulimin më të madh të drogës në 20 vitet e fundit në Bavari. Sasia e drogës është trafikuar nga bandat në Shqipëri drejt Gjermanisë, Holandës dhe Italisë. “Sasia është e njëjtë me sasinë e marijuanës që është sekuestruar në gjithë Gjermaninë gjatë gjithë vitit të shkuar”, theksoi Hans Schmid nga zyra e Policisë Kriminale të Bavarisë. Vlera e sasisë së trafikuar sipas hetuesve është rreth 50 milionë euro.
Sipas hetuesve, trafiku është realizuar nga dy vëllezër shqiptarë me banim në Gjermani. Ata kishin transportuar drogën nga Shqipëria. Marijuanën e kishin fshehur në disa blloqe të posaçme graniti. Brenda blloqeve ishin futur sasitë e paketuara të marijuanës dhe ishin mbyllur në mënyrë sa ato të dukeshin si blloqe betoni.
Zyrtarët thanë se, bëhej fjalë për një kamion shqiptar. Ata sekuestruan 17 ton blloqe graniti, ndërkohë që hetimi do të zgjerohet edhe më tej. Përveç kësaj, hetuesit zbuluan edhe vendet ku mbahej e fshehur droga në të cilat ishin gjetur 374 paketa me marijuanë me një peshë prej 645 kilogramë. Sipas Kryetarit të Komisionit për hetimin e Drogës në Policinë e Sachsen-Anhalt, Sven Caroli, dy vëllezërit shqiptarë kanë qenë të dyshuar për trafik lëndësh narkotike, por mungesa e provave kishte bërë që ata të mbeteshin të dyshuar të policisë.

Drogë shqiptare kudo në Europë

Lëndët narkotike nga Shqipëria me destinacion vende të ndryshme në Europës janë intensifikuar në mënyrë të paprecedent qëkurse në pushtet kanë ardhur të majtët. Kështu vetëm ditën e djeshme në Selanik u kapën 691 kilogramë drogë që prejardhjen e kishte nga vendi ynë. Ndërkohë ditët e fundit mediat italiane shkruajtën për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano, kurse ato gjermane për 5.6 ton lëndë narkotike me prejardhje nga vendi ynë në rajonin e Bavarisë. Në lidhje me këtë situatë skandaloze dhe alarmante të narkotrafikut ka reaguar edhe Partia Demokratike.
Nëpërmjet një deklarate për mediat, deputetja e PD, Voltana Ademi ka theksuar se qeveria duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi, por e vetmja gjë që bën është sulmi ndaj opozitës. Ndërkohë që dita-ditës kapen me qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian qeveria shqiptare çdo ditë sulmon opozitën. Deputetja demokrate theksoi se kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit Rama, pasi sulmet ndaj opozitës janë shenjat e një Kryeministri në krizë. Si rezultat i vërshimit të lëndëve narkotike ngado, zgjidhja e vetme është largimi i kreut të qeverisë sa më parë.
“691 kilogramë drogë u kap sot në Selanik, që shkonte nga Shqipëria. Media italiane shkruan për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano. Media gjermane flet për 5.6 ton drogë shqiptare të kapur në rajonin e Bavarisë. Lajme çdo ditë tronditëse dhe teksa qeveria organizon konkurse për brandin e ri për Shqipërinë, në fakt qeveria po e damkos vendin tonë me një brandim tejet të rëndë, me vulën e drogës. Qeveria, duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi. E vetmja gjë që bën qeveria në këto ditë të vështira për Shqipërinë e damkosur nga droga, është sulmi ndaj opozitës. Çdo ditë kapen qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian dhe çdo ditë qeveria shqiptare sulmon opozitën. Kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit. Sulmet ndaj opozitës janë përpëlitje instinktive të një Kryeministri në krizë. Zgjidhja e vetme e krizës së madhe të drogës, është largimi i Kryeministrit një orë e më parë”, u shpreh deputetja e Partisë Demokratike Ademi.

Rexhep POLISI

Kategori
Uncategorized

GAME OF THE SOCIALIST PARTY WITH ALBANIAN pumpkins

LOJA ME KUNGULLESHKA E PARTISE SOCIALISTE.

Ne qeverisjen e Rilindjes. ka ndryshuar Fazlliç, apo ka ndryshuar PS-ja?!

Mire dije, po sot a duhet qe Partia Socialiste ti kerkoje falje mikut te Argita dhe Shkelzen Berishes. Serbit, hajdutit dhe anti shqiptarit Damir Fazllicit dhe popullit shqiptar?
Kur ministri Diaman Gjiknuri deklaron se ne dhjetor 2013 eshte firmosur marveshja ndermjet qeverise shqiptare te Edi Rames dhe “kompanise kroate “Dalekovod” per te ndertuar linjen e interkonjeksionit me Kosoven.
Por ne kete deklarate z Gjiknuri harron te thote se njeri prej aksionereve kryesore te kesaj kompanie fituese te tenderit, eshte dhe bosi Damir Fazllic. Nderkohe qe qeveria shqiptare ne vend qe te kerkoje hetim per te gjtha akuzat e ngritura ndaj Fazllicit nga vete ajo, kur ishte ne opozite.Sot i jep dhe nje nga tenderat me te kushtueshem dhe me te rendesishem.
Lind pyetja:
A ka genjyer PS-ja ndaj tij para 23 qershorit? Nëse ka gënjyer, duhet t’i kërkojë falje publikut, publikisht, si dhe vete Damir Fazlliçit. Nese nuk ka gënjyer dhe e ka akuzuar ate per blerje politikanesh e kryeministrin Berisha, atehere, cilin ka blere tani Damir Fazlliç? 
Është shume e rende kjo që ka ndodhur nese duam të flasim drejt e pa hile; si mundet te firmoset një projekt i tille pa sqaruar me pare publikun, pasi edhe nese Shqipëria ka nevoje ekonomikisht per firmen e Fazlliçit, duhet që me përpara populli, edhe ai socialist, të mesojë se kush eshtë ky Damir Fazlliç, te cilin selia rozë e ka bere “te zi” dhe e ka quajtur edhe antishqiptar. Tashme ka ndryshuar Fazlliç, apo ka ndryshuar PS-ja?!

Disa nga akuzat e PS-se

17.04.2012

Edi Rama: Interpelancë me Berishën për linjën energjetike me Kosovën

“Propozoj që të përgatisim urgjent një interpelancë me Kryeministrin dhe t’ia kërkojmë të gjitha shpjegimet e nevojshme, bashkë me fillimin menjëherë nga puna për realizimin e projektit. E dimë mirë edhe sesa shumë i intereson kryeministrit interesi publik kur në lojë është uria e pashuajtshme e barkut të oborrit të tij. Ne do donim të mësonim që kjo është një tjetër histori, kur flamuri shqiptar bie në gjysmështizë dhe shtiza e flamurit të korrupsionit u ngulet Shqipërisë dhe shqiptarëve prapa shpine, për të nxjerrë përfitime parash të zeza”, – tha Rama në mbledhjen e grupit të PS-së.

5 Tetor 2008
Braçe: KryeministriBerisha të shprehet publikisht, nëse e njeh Damir Fazlliç dhe aktivitetin e tij

“A e njeh, kryeministri i Shqipërisë zotin Damir Fazlliç dhe aktivitetin e tij? Natyrisht që pres përgjigje për këtë. E njeh apo jo? Dhe në rast se po, dua të di nga kryeministri i vendit: A ka përdorur paratë publike të taksave të shqiptarëve për të paguar këtë njeri? Ne disponojmë gjithçka, këtu kam vetëm disa faqe, janë plot 800 të tilla…”, tha deputeti Erion Braçe.

7 Tetor 2008
Dade: Ndërmjetësimi elektoral i Fazlliç për PD-në në 2005

“Ndërmjetësimi elektoral që Fazlliç ka bërë për PD-në gjatë vitit 2005, është një rrethanë që tregon se si u përgatit gradualisht që në atë kohë, rrjeti korruptiv i personave dhe interesave, të cilët do të merrnin më pas në duar pushtetin politik dhe atë ekonomik. Për këtë arsye, ai që kemi sot mes nesh, është një shtet i korruptuar familjar, që gjithçka e bën përmes pushtetit okult të një grupi të ngushtë të besuarish, mes të cilëve Damir Fazlliç paska qënë mesa duket njëri ndër ndërmjetësit kryesorë financiarë…”, tha deputetja Arta Dade.

4 Dhjetor 2008
Dalipi: Serbët, këmbëkryq në ekonominë shqiptare

“Dushan Mugosha pas 60 vjetësh është ngjallur për ju, ka ndërruar emrin në Damir Fazlliç, dhe po pasurohet në mes të Tiranës….”, tha deputeti Alfred Dalipi.

7 dhjetor 2008
Balla: Tenderat e blerjes së energjisë elektrike, me Fazlliç

“Nga tenderat e blerjes së energjisë elektrike, nga të cilat një pjesë e mirë janë kryer me sekserin serb Fazlliç, Sali Berisha ka përfituar 50 milionë euro, shifër kjo e konfirmuar nga vetë sekseri në fjalë …”, u shpreh deputeti Taulant Balla.

27 shkurt 2009
Braçe:‘Rudnap’ me pronar Fazlliç mori nga paratë publike, 106 mln euro

“Përgjatë vitit që shkoi, ne provuam se kompania tregtare ‘Rudnap’, nën pronësi edhe të Damir Fazlliç, për vitin 2007 ka marrë nga paratë publike të energjisë 38.5 milionë euro. Por tani, kemi të dhëna të reja të bilancit të vitit 2008. Kompania ‘Rudnap’ ka marrë nga paratë e energjisë, për periudhën janar- shtator 67.647.000 euro… Damir Fazlliç është mik zyrtar i shpallur publikisht i administruesit ekskluziv të parave publike të shqiptarëve, Sali Berisha… Damir Fazlliç, është një biznesmen i regjistruar në agjencitë qeveritare, shërbimet ligjore, të cilat i kryen studio ‘Malltezi & Kola’…”, u shpreh deputeti Erjon Braçe.

5 tetor 2010
Gjermeni: Fazlliç në Tiranë, për ankandin e Liri Berishës

“…Mbrëmë në darkë në Hotel Sheraton është bërë një ankand ku kanë marrë pjesë njerëz të pushtetit dhe të oborrit të pushtetit. Në këtë aktivitet, janë shitur piktura të ndryshme dhe kanë marrë pjesë tri kategori njerëzish: tri kategoritë e njerëzve që sot praktikisht sundojnë, zhvatin e grabisin Shqipërinë… Kategoria e tretë qenë sekserët e familjes Berisha: Albana Vokshi, Arjan Tartari, Damir Fazlliç”, tha deputetja Eglantina Gjermeni.

Dhe komenti i fundit kur PS kish 3 muaj qe erdhi ne pushtet.
31.09. 2013
Braçe: Zaptimi serb i Porto-Romanos

Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe, denoncoi atë që ai e quajti “zaptimi serb i Porto-Romanos”. Publikoi një dokument që e përshkruan pronën prej 80 mijë metër katrorë të “Croën Aquisitions”, kompania në pronësi të biznesmenit serbo-boshnjak, Damir Fazlliç. “Si e mori në pronësi tokën Damir Fazlliç? E bleu? Kujt ja bleu?”.

Kategori
Uncategorized

Albanian drugs

Albanian drugs

Aircraft of mosquitoes,Albanian drugs

KUR KRYEMINISTRI BETOHET PER KOKEN E MAMASE.

Historia e mushkonjave mori ere. Fatkeqesisht ato kete radhe pickuan rende qeverine,pickuan rende pa aftesine e strukturave te rendit.Demtuan rende imazhin e vendit para Qershorit dhe statusit.
Askush nuk i hyn me kesaj merseleje, me gomere dhe mushka neper male, dhe jo me Avione qe kushtojne jo pak por miliona Euro, pa patur te pakten mbeshtetien e nje polici te vetem. Ata nuk jane dikur avionet me diversante qe parashytonin naten neper malet e shqiperise,por dhe atyre dikush ju jepte nje sinjal.Por avione,ne mes te dites,ne mes te plazhit qe ngarkohen me hashash.
Vertet Z kryeminister nuk mund te kete lidhje personalisht me kete makaber. Por ai nuk mund te mbuloje dot me trupin e tij te madh gjithe strukturat shteterore.
Z kryeminister, mbrojtja me e mire e shtetit dhe strukturave shteterore eshte nxjerrja para drejtesise e bashkepunetoreve dhe e kondrabandisteve te droges, ne administrates e shtetit, ate doganore dhe policore, te vjeter dhe te rinj, te lidhur dhe bashkepunetore te krimit te organizuar.
Sesa betimi dhe perbetimi ne TV per ndershmeri dhe perkushtim ndaj atdheut dhe kombit.
U bene plot 23 vite qe shqiptaret u lodhen duke degjuar vetem betimet dhe mashtrimet per ndershmeri te politikaneve tane.

Kategori
Uncategorized

http://soseuropa.amnesty.se/?utm_source=apsis-anp-3&utm_medium=email&utm_content=unspecified&utm_campaign=unspecified&anp_mid=10935675&anp_rid=469921147

Kategori
Uncategorized

http://www.albaniadiaspora.com/2014/05/05/urim-gjata-lsi-ja-nje-dhurate-nga-perendija/

http://www.albaniadiaspora.com/2014/05/05/urim-gjata-lsi-ja-nje-dhurate-nga-perendija/

Urim Gjata: LSI-ja, nje dhurate nga Perendija!

 

 

10307405_312921982197641_679905286728296795_n

Ngjarje e jetuar.

Sapo kishim lene punen,jo pak por 24 ore,ne piken doganore.Ne mengjes na lajmerojne se ne Bilisht do vinte kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta, per te konfiguruar nje anetar te ri te tij.Qafe-lesh-lejlekun per kryetar komune brenda koalicionit.PD–LSI. Te gjithe duhet ishim ne ate takim si militante te LSI-se,e sidomos ne qe nuk ishim nga Bilishti. Qaf-lesh-lejleku sic e kishin zakon ta therrisnin banoret e zones,mandatin e kaluar kishte qene kryetar komune ne Hocisht nga Partia Socialiste. Por si dhelper e regjur duke pare eren e ndryshimeve, perplasjet me elektoratin dhe vendimin e Partise Socialiste per te mos e kandiduar me per mandat te dyte. Nje dite te bukur shkon ne Tirane dhe i kerkon Metes takim dhe kandidimin e tij ne ate komune, duke i premtuar fitoren e sigurte nen siglen e LSI-se.

U tha u be: Meta tek Berisha,Berisha therret Boden,dhe komuna do i kalonte LSI-se, a thua sikur ishte pare xhepi dhe jo vote popullore. Por e keqja nuk ishte kjo,e keqja ishte se ne ate zone per kete qafe-lesh-lejlekun nuk votonte as e majta dhe jo me e djathta,ai njeri po prist oret e fundit te mandatit te tij me turp dhe urrejtje nga gjithe komuna. Bemat e tij kishin bere ate qe kete mashtrues-karagjos te gjithe ta urrenin pa dallim partiak te majte dhe te djathte,por votat dhe komuna duheshin marre me cdo kusht. Ate e kerkonte Ilir Meta, dhe Berisha per Meten ishte gati te sakrifikonte dhe dashin e kopese, dhe jo me nje kryetar komune. Kjo dhelper e regjur e dinte mire prandaj ju drejtua Metes per te kandiduar me kete parti,aty ai e gjente veten me se miri,me ne fund kishte gjetur folene e vertete te korrupsionit dhe mashtrimit. Per votat nuk ishte me problem,votat i merrte……Ilir Meta. Po nga, dhe ku do i gjente votat do pyesni ju miq.Sepse LSI as anetare nuk kish ne Bilisht,e jo me te merrte te vetmen komune te partise socialiste ne kete rreth. I pari ne Bilisht vjen Ridvan Bode. Babai i doganiereve, tatimoreve dhe i drejtoreve te qarkut. Mbledhje dhe stermbledhje,takime mbas takimesh, ore dhe dite te tera deri sa ju (mbush) mendja te djathteve per ti a lene (dhene) komunen LSI-se.

Koalicion bertet ne takim Bode,urdher nga Berisha, komuna do i kaloje se zben dhe me fitore te thelle LSI-se. kush del kunder apo nuk punon per fitoren e tij, e di dhe fundin e vet. E ne fund te fundit cili drejtor,doganier,tatimor,polic apo punonjes administrate do linte vendin e punes,per nje komune dhe nje karagjos si ky qafe-lesh-lejleku i Hocishtit. U tha u be: Te tere ne sulm per te (fituar) komunen qe do te drejtonte LSI. Leket ishin me shumice,ato do jepeshin me marifet te pa kenaqurve dhe atyre qe nuk pranonin kete kandidat per kryetar,dogana do vihej ne dispozicion te ketij karagjozi.Urdherat e tij ndaj punonjesve te doganes me nuk diskutoheshin,ato ishin ligj per cdo kalim kondrabande qe do i sherbente fushates se ketij te fundit. komuna do merrej nga LSI me cdo kusht,ndryshe…….. Qaje moj Minushe qaje drejtor llekun.–Qaje moj Sanije ti doganierllekun. Ne tribune, Qafe-lesh-lejleku me nje buzeqeshie ironike qe nuk e fshihte i kollarisur, (I dhjere por krenar) kishte zene kreun e vendit dhe priste shefin e madh nga Tirana.Ai na shihte te gjitheve ne sy dhe dukej sikur na thoshte.He shkerdhata demokrate ku jeni, ja, ju vuri ne rresht dhe nje qafe lesh si puna ime.Ju qe nuk me kini lene gje pa bere,ju qe me kini akuzuar per korrupsion,ju qe do te me conit ne gjyq.Ja tani te rreshtuar te gjithe si qingja para meje,te urte dhe te bute te gjithe ne nje rresht .Kryetari i Qarkut,kryetari i partise,deputete te PD-se nga Tirana.Eh moj jete si qenke shkruar keshtu,vdekjen e dija por qe ti vija ne rresht para meje gjithe keta burra shteti kete jo. Pak nga pak salla po mbushej me simpatizante qe ne duar mbanin pankarta dhe flamuj te LSI-se. Por cfare me shohin syte?As vetes nuk po i besoja. Militantet e Metes ishin te gjithe anetare dhe drejtues seksionesh te Partise Demokratike ne Bilisht dhe zona per rreth. –LSI ? Lesh e Li. Asnje anetar te saj,pale me simpatizante dhe votues.Takimi ne qytet jo ne komune,sepse atje do perballeshin jo me me elektoratin (militante) te LSI-se,por me nje popull te pa kenaqur qe nuk do linte gje pa bere dhe pa thene kunder ketij mashtruesi ordiner.

Pyes mikun tim. Ore cpo behet i them,do vije Berisha apo Meta. Pse me thote. Po ja i them, ketu vetem LSI nuk ka,keta jane te gjithe njerezit tane. Shet me thote ka urdheruar shefi i madh. Duhet se zben komunen ta marri LSI,ndryshe do behet nami. Po cnam a i vrare i them,nami eshte bere nuk e shikon,ky nuk eshte takim, eshte turp.Nuk e sheh qe te tere ulin koken nga turpi mos i marre kameramani dhe dalin ne mbremje ne tv si militante te Lesh E Lise. Pak me tutje ne salle takoj kryetarin e qarkut. Po ti i them? Pusho me thote miqesisht. Koalicion. Po i them,Koalicion por jo miting per LSI,me anetaret e PD-se.Fjalen e merr deputeti thashe mos me benin syte perseri. Ai ishte deputeti i jone i PD-se Bardhi Kadilli,po ky them me vete cdo ketu ne Bilisht ky eshte ne Pogradec,Mondi Spaho qe eshte nga kjo zone nuk dukej gjekundi,si dukej nuk kish pranuar te vinte dhe te ballafaqohej me kete menxyre ne zonen e tij te vend lindjes. Takoj Kadillin mbas pak dhe perseri degjoj nga deputeti fjalen koalicion. Jashte shefi i komisariatit me gjithe policine ne gadishmeri.Koalicion me thote dhe ky.Por policia mendoj me ke do beje koalicion,me korrupsionin e qafe leshit apo me krimin. Koalicion me ke? Me veteveten. Ne te gjithe po detyrohemi te therresim LSI,e gjitha kjo per interesa te dikujt. Dhe militantet e shkrete te PD-se,qe ju kishin dhene dhe bluza te reja ndryshe nga ato bardhe e blu,qe ishin mesur te vishnin vite e vite me radhe,therrisnin dhe tundnin pankartat e LSI-se,por kur shihnin qafe-lesh-lejlekun tundenin kokat me inat.

Merr fjalen Ilir Meta: Te nderuar anetare dhe sipatizante te Levizjes Socialiste per Integrim……Ikim i them Sulkes. U dh…e muabeti, ikim dhe mos na shohi kush.U beme si Sadiku i Dibres hoxhe ne Pogradec qe ha gjashte dreka te vdekurish ne dite.Qofshin keta Myslimane apo Ortodokse. Eh koalicion koalicion.Qaf-lesh-lejleku vazhdon kryetar me votat dhe mundin e anetareve dhe simpatizanteve te PD-se. LSI ja futi PD-se, i iku ajo beri koalicion me PS-ne. Ndersa ata qe tundnin pankartat si nga PD-ja si nga PS-ja.Sot po tundin dyert dhe po matin rruget perseri. Boset e koalicionit ne qarkun e Korces? Baba Ridvani me drejtore,doganiere, sekretare, keshilltare. Kapo ne biznes, shefa apo…te cilet kaluan pak nga pak per merita te shquara ne partine e LSI-se.Aty militojne te qete duke ruajtur dhe vendet e punes.LSI-ja ju erdhi si dhurate nga perendija.Kur e drodhi Berisha dhe mori Meten ne koalicion.Kur 21 Janari dhe vrasjet ne bulevard u iniciuan vetem nga korrupsioni i Metes,e cmund te bejne horrat e vegjel qe pjesmarrjen dhe militimin e tyre ne parti e kane mjet biznesi,krimi dhe korrupsioni. Ata nuk bene asgje me teper se ate qe beri ne fillim Berisha me Meten.Koalicionin e firmosi Berisha dhe e fitoj Meta.

 

Kategori
Uncategorized

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!

 

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!

Urim Gjata 

 

 

Nga Urim Gjata

Te sfidoj o kriminel ” Ludovik Cali ” me azil ne Kanada.

Rrefimi i nje ish punonjesi policije ne Puke.

Shume kush ka shkruar per tmerret e diktatures,dhe pikerisht per te verteten e trajtimit dhe torturave cnjerezore ne burgjet e te denuarve politike,por ndoshta pena e tyre letrare me gjithe bukurine, nuk ka shkruar te gjithe ate te vertete te dhimeshme dhe te hidhur jo vetem per ata qe e kane perjetuar per vite e vite me radhe, por dhe per ata qe e kane jetuar ndoshta dhe ne kushte te tjera,jashte ketij rrethimi te vdekjes se ngadalte te dhjetera e qindra te denuar te ndergjegjies Sot shkruajne me dhimbje ish te denuarit.Por sot kane filluar te shkruajne dhe te krenohen dhe kriminelet,ata qe kane marre pjese ne torturimet dhe denimet e tyre.

Qafa e Barit apo porta e ferrit.

Qaf Barit, nje emer i lakuar ne shkrimet e ish te denuarve te ndergjegjies apo dhe atyre qe e kane njohur apo jetuar nga jashte. Qafa e barit nje kamp i tmerrshem perqendrimi dhe pune 24 ore ne 24 ore ne galerite e piritit te vdekjes. Qafa e Barit vendi ku per here te pare,ideali i lirise dhe demokracise, fitoj mbi diktaturen.

Ndoshta dhe bjeshket e nemuna ne thellesi te Mirdites nuk do e kishin besur kurre se ne zemren e tyre,atje ku bijte e saj mbroheshin dhe kishin folene. Do vinte nje dite qe dhe ajo do e ulte koken mbas krenarise shekullore, vendi ku trimat kishin luftuar dhe mjekuar plaget me barot,vendi ku trimat kishin folene, vendi ku cubat e malesise nuk ju dorezuan,as Turkut,as Gjermanit,dhe as Komunizmit. Do kethehej ne nje kamp tmerri, vrasjesh dhe vdekiesh,shfrytezimi dhe torturimi te ketyre bijve nga bisha e kuqe sllave . Bjeshket e nemuna,keto bjeshke me histori kishin mbajtur mbi vete ne shekuj peshen e krismave, luftes e perpjekjeve per liri. Bjeshket ishin deshmimtar i kesaj lufte te pa mposhtur per pamvaresi,i fitoreve dhe dhimbjeve pa fund. Por asnjehere deshmimtar i tradhetise, dhunimit, vdekjeve dhe vrasjeve te bijve te saj nga vete diktatura qe vetem emer tjeter nuk kish .

Qafa e Barit Nje vend mes malesh ne Tuc, prane nje rruge shume e vjeter Ilire. Nje vend qe lidhte dikur mes per mes Mirditen,Spacin me Qafe Barin,Fush Arresin,Puken .Nje vend në të cilin dikur kishin lene eshtrat ne perpiekie me malesoret e Mirdites nizamet Turq,por dhe gjithe pushtonjesit e tjere, ishte kethyer ne nje vend te mallkuar ku kesaj radhe ishin shqiptaret ata qe po zevendesonin eshtrat e dikureshme te nizameve pushtues,por keta te fundit kishin nje emer tjeter.Te denuarit e ndergjegjies,apo luftetaret e pare kunder diktatures,te etiketuar si tradhetare dhe armiq te sistemit. Qafa e Barit. Ky kamp perqendrimi me i tmerrshem se ato naziste por ne kohet e reja te socializmit, i njejte ne mos me mizor se ato , ndërtuar mes malesh në një vend tmerrësisht të thepisur ku as drita e diellit nuk shihej vec disa oreve, nje vend ku dhe zoqte ishin larguar, aty silleshin te denuarit e ndergjegjies,aty shfrytëzoheshin dhe torturoheshin jo cifutet nga nazistet,por shqiptaret nga shqiptaret. Mbi 500 të denuar te ndergjegjies me nje denim mbi 25 vite ishin grumbulluar ketu per tu shfrytezuar mizorisht ne galerite e vdekjes se Piritit,galeri qe kishin marre brenda tyre jeten me dhjetra e dhjetra nga keta shpirtera te vdekur me fytyre njeriu. Vdekja ishte e vetmja menyre e shpetimit nga vuajtjet dhe torturat cnjerezore. Aty nuk kish dallim fesh dhe krahinash, biles shqiptaret nga Kosova apo Cameria perbenin dhe pjesen me denime me te larta dhe torturoeshin me teper.

Galerite e piritit. Nje varr i hapur,disa kilometra ne thellesi te malit Tuc,aty ku te denuarit e ndergjegjies kocke e lekure me pak rroba ne trup punonin me tre turne,por per ata qe nuk realizonin normen turrni ishte dy fish.Ata duhej te ketheheshin perseri mbas 8 oreve ne galeri per te plotesuar normen qe nuk kishin mundur ta realizonin ne tete oret e punes ne turrnin e tyre. Shfrytëzimi dhe dhunimi barbar nga drejtuesit dhe policet e burgut ishte i pa mëshirshem,duart dhe brinjet e thyera ndaj cdo te denuari rebel nga gardianet e burgut nuk perbenin me ngjarjen e dites. Ato ishin thjesht rutine e punes ditore ne keto kampe shfarosese,kampe ku gjeten vdekjen me qindra e qindra te denuar,por dhe qe trupat e tyre u zhduken dhe nuk ju dorezuan kurre familjes se tyre dhe mbas mbarimit te denimit megjithese te vdekur. Trupat pa jetë të të burgosurve varroseshin fshehurazi në një kodër që ndodhej mbi kampin perballe,aty zhdukej gjithshka,aty zhdukeshin torturat thyerjet e kockave,aty zhdukej uria,pa barazia,tortura,dhimbja,familja,gjithshka,aty ishte fundi i vuajtjeve,aty ishte shpetimi nga kethetrat e diktatures. Ne kushte te rrepta sigurie mbas shume rrethimesh me ushtare speciale te MB, kampi ne vetevete ishte i rrethuar dhe me tre rreshta telash me gjemba, me lartësi mbi 4 metra ku rreshti i mesit ishte i gjithi me rrymë elektrike dhe pjesa në mes telave ishte e minuar, kjo bente ate qe as dhe zoqte te mos kishin mundesine e depertimit brenda tij. Mbi 20 kulla vrojtimi me prozhektore dhe mitraloz, te dukeshme dhe te pa dukeshme në lartësi mbi 5 metra ku ushtarët ishin të pajisur me të gjithë llojet e armatimit te sigurise, kampit i shtohej dhe ne krye te kodres si ciban reparti special ushtarak i ministrise se brendeshme me forca speciale te batalionit te sigurimit te gateshme te nderhynin ne cdo moment. Vec te denuarve shqiptare ne kete kamp shfarosjeje ishin shume shqiptarë te Kosovës patriote te arratisur nga Serbija,regjimi shqiptar ata i dënonte si agjentë të Serbisë UDB per akte terroriste. Por ne fakt ata ishin njerëz nga me të pa fajshmit,qe kishin vene koken ne rrezik duke u larguar nga Sebia drejt Shqiperise meme. Në letrat që ju dërgonin familjes ata me dhimbje u shkruanin atyre që të mos vini kurrë në Shqipëri sepse do të burgoseshin, dhunoheshin dhe denoheshin pa faj si ata . Por fatkeqesisht në të vërtetë ato qindera letra të shkruar ndër vite nuk mbërritën asnjëherë në duart e të afërmve te tyre, ato letra të dhimbjes shpirtërore i përvetësonte shefi i sigurimit të burgut, komandanti Ludovik Cali, dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja.Ne baze te atyre letrave ata denoheshin dhe ridenoheshin perseri.Këta të burgosur që 90% e tyre ishin njerëz me shkollë dhe intelektualë të mirëfilltë ishin kthyer me detyrim thjesht në robotë të cilët ditë e natë punonin pa e kuptuar se po plakeshin dhe po vdisnin duke pritur si shpetim vetem vdekjen, sepse vitet e burgut nuk mbaronin,ato shtoheshin sa here i vinte fundi nje denimi per te marre nje tjeter. Gjysmë të zhveshur, me rrobat e burgut shumë herë me barkun bosh, futeshin në minierë duke u shfrytëzuar si kafshe për të realizuar normën e vendosur nga komanda, norme e cila ishte e papërballueshme dhe per nje puntor civil dhe jo me per nje njeri gjysem te vdekur. Ata që nuk kishin mundësinë të realizonin normën, i priste Pashku i zi. Pashku i Zi: Kështu e thërrisnin kriminelin nga Fushe Arresi,apo kriminelin tjeter, Nikolla nga Iballa, kriminele me uniforma policije keta benjamine te Ludovik Calit,keta kriminele me një dru në dorë thyenin kockat e këtyre njerëzve të kthyer në kufoma sapo dilnin nga galerite e punes. Britmat dhe dhimbjet nuk kishin te sosur, kriminelet me uniforme godisnin ku mundeshin,në kokë, ne duar,ne trup, duke nxjerre epshin e tyre të shfrenuar mbi këta njerëz të pa mbrojtur dhe në moshë të thyer. Gjaku rridhte kudo në dhomën e sajuar me derrasa te xhelatit, siç quhej nga te gjithë. Por nuk mbaronte me kaq. Mbas punës te lodhur pa buke liheshin në shi dhe në dëborë duke ju nënshtruar nga komanda një kontrolli çnjerëzor, c`veshia lakuriq nen preteksin e kontrollit special te perditshem mbas daljes nga galerite disa ore mbaronte me renien e te fiktit te disa te denuarve cdo dite,radhe qe vazhdonte dhe ne mencen e bukes ku Nikolla i Iballes i nxirrte disa here hga buka jashte keta njeres viktime te diktatures,ju derdhte dhe ushqimin,i mbante dhe me ore te tera me nje kembe apo dhe duke i detyruar per ti bere masazh ketij dhe Ludovik Calit brenda ne dhomen e mjekut ne kamp. Kalvarit të mundimeve të tyre nuk ju shpëtonin as familjarët, të cilët megjithëse vinin nga larg dhe rrugën e bënin me këmbë prej 18 kilometrash, nga Fushe Arresi,ose rralle here mbi karrocerine e kamionave me debore,sepse shoferet ishin te urdhëruar të mos merrnin asnjë prej këtyre familjareve megjithëse kishin dhe fëmijë të vegjël me vete. Me ore te tera familjaret dhe femijet,prisnin jashte ne te ftohte dhe ne acarin e debores me ore te tera per të takuar të dashurit e tyre. Femija baben,nena djalin,gruaja burre ziun.Te gjithe dridheshin ne deboren dhe acarin e maleve te Tucit ne Mirdite.Qëllimisht atyre Ludovik Cali takimin ja u realizonin në mbrëmje,vetem e vetem qe ata te kalonin perseri nje nate te tmerreshme ne debore jashte mes malesh ne Qafe bari,mundesia per tu kethyer ishte zero,pra ju duhej dhe nje nate jashte ne debore perpara se te merrnin rrugen e kethimit,nje nate mes ulerimave te ujqeve,ushtareve,te ftohtit,dhimbjes dhe frikes se perdhunimit. Nga ata policet kafshe, me fytyre njerezore.Nga ata qe shikonin grate e zeza qe vinin te shihnin burrat,vellezerit,baballaret.Nga ata qe me porosi te shefit te tyre Ludovikut. Dhunuan dhe Perdhunuan me fuqine e diktatures ato gra fat zezat qe ……………mbeten ne duart e tyre……………Keta bastarde,njerez pa moral,kriminele ordinere, felliqesira me uniforme policijene kampin e Qafe barit Po Po nga ata bastarde me uniforme policije, u dhunuan ne emer te ligjit,atje mes malesh ku dhe ariu ka frike te jetoje.Atje ku dhe zoti kishte frike te afrohej,atje ku per qef te komandant Ludovikut te denuarit kishin ndertuar dhe nje palester,dhe fushe vojlebolli me parket, kolltuk me rrota per krye kurven e Burgut,Ludovik Calin.Atje ku beheshin dhe masazh po nga keta te denuar komandantit te lodhur nga torturat qe ju bente ketyre njerezve viktima Atje ku dhimbja bashkohej me pafuqesine. Te sfidoj ty kriminelin Ludovik Cali dhe Edmond Caja ju dhe bastardet e tuaj shefa apo zvendesues,per ato qe ke bere,te sfidoj dhe te dal balle per balle.Ne qofte se ish te denuarit politike nuk kane fuqi,jam une ai qe te sfidoj dhe te akuzoj balle per balle ty Qen i pa bese.Shefin e sigurimit,apo ke harruar mor bastard i diktatures,te gjitha ato dhunime cnjerezore qe ju ke bere ketyre njerezve te pa mbrojtur viktima te diktatures komuniste. Ushqimet qe me fukarallek dhe mundim silleshin nga familjaret, mbasi perziheshin dhe vidheshin nga duart e palara qellimisht te policeve te zgjedhur nga komanda, gjysma ketheheshin mbrapsh dhe nje pakice ju jepej ketyre kufomave njerez,rrobat jo e jo duhej te vdisnin ashtu sic ishte urdheri ne te ftohte,duhej te ishte fat i madh qe polici te lejonte ndonje rrobe per trupat e tyre Vuajtjet nuk mbaronin me kaq,sigurimi i shtetit kishte futur oficerët e tij në burg si të dënuar për të kontrolluar dhe raportuar cilindo fatkeq që pëshpëriste ndonjë fjalë kundër regjimit komunist dhe për ta ridënuar përsëri atë fat zi duke i futur lakuriq në birucë në mes të dimrit te egër ku temperaturat arrinin në shumë gradë nën zero. Me javë të tëra këta të dënuar ushqeheshin vetëm me një tas supë të prishur në ditë dhe me shkopin e gomës që nuk ju ndahej para supe dhe pas saj. Me më 20 maj 1984 regjimi u trondit,te denuarit e ndergjegjies,te vdekurit per se gjalli akoma nuk kishin vdekur.Ata si nje vullkan shperthyen duke sfiduar diktaturen,dhimbjet dhe torturat cnjerezore.Ata me cdo mjet kerkonin te shembnin diktaturen,megjithe se te ndare nga bota brenda telave ata tronditen nje sistem te tere.Ai mengjez grumbulloi te gjithe bashkvuajtesit e diktatures,nuk ish i pa qellimshem.rrahja dhe tortura para syve te tyre te dy shokeve te tyre beri qe grupit te pare te vogel ti bashkohen me shpejtesi te gjithe. Thirrjeve te para ju bashkuan furishem me zerat e tyre te gjithe te denuarit. Poshtë komunizmi. Poshtë diktatura. Poshtë diktatori. Liri demokraci.Flamuri kuq e zi per here te pare valevitej ne duart e tyre pa yllin si simbol te bollshevizmit dhe diktatures. Thirrjet jemi shqiptarë, nuk e duam komunizmin, nuk e duam diktaturen nuk e duam diktatorin! Duam lirinë, duam demokracinë po mbushnin me jehonen e tyre bjeshket e malesise. Në ballë të turmës së të dënuarve qëndronin Tom Ndoj, Sokol Sokoli, Petrit Bazelli, Anastas Dhami, Nue Pisha, Kosta Gjordemi etj. Të cilët me zërat dhe fuqinë e tyre tmerruan kriminelët e diktaturës, qe te zverdhur si mehit nuk dinin çfarë të bënin. Ata qe i dhunonin cdo dite fluturuan mbi telat me gjemba si frikacake te ndyre qe ishin,ne largimin e turpshem te tyre nga brenda kampit, forca te shumta i mbronin nepermjet bresherise se plumbave nga jashte. I tmerruar me pistolete ne dore, komandanti i burgut Ludovik Cali, jepte urrdhëra sa majtas djathtas. E vetmja fjale e tij ishte zjarr mbi armiqte e popullit dhe te partise sapo te prekin telat.Forcat ushtarake te kampit por dhe ato te ardhura me shpejtesi nga Puka dhe Tirana me helikopter rrethuan komplet zonen, snaiperët zunë pozicionet ne te gjitha pikat kryesore,a thua kishin te benin me ndonje bande te armatosur apo me disa njerez gjysem te vdekur qe therrisnin brenda telave, liri demokraci. Ushtarake të zverdhur dhe të tmerruar me gishtin ne kembez, prisnin urdhërin për të qëlluar mbi këta njerëz brenda rrethimit cnjerezor, Nga Tirana me helikopter vjen dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja, i njohur mirë nga të dënuarit si ish drejtor i ketij kampi famekeq per krimet e tij. Zeri i tij nepermjet autopolantit nga elikopteri kerkonte ndalimin e revoltes,por a mund nje bastard te ndalonte me keta njerez te lire,me te lire ne shpirt se ata qe ishin jashte telave me gjemba. Pa pritur, nga helikopteri, zeri i cjerre i Edmond Cajes jep urdher Zjrrrrrrrrrr mbi armiqte,zjarrrrrrrrrrrrrrrrrr,dhe krismat filluan te shtohen pak e nga pak.Zjarr kunder nje turme te pa armatosur brenda telave me gjemba,zjarr ndaj disa njerezve kocke e lekure qe kerkonin lirine,zjarr kunder bash atdhetareve te tyre. Zjarr kunder atyre qe ishin lene brenda rrethimit per disa dite pa uje pa buke. Sokoli bertet i pari: Largohuni vellezer, futuni në kapanone, largohuni nga sheshi, na futën në grackë.,po na vrasin largohuni.Por tashme ishte shume vone ,sheshi i burgut kish filluar te merrte ngjyren e kuqe.Të plagosur hiqeshin zvarre. Britma nga të katër anët, “Mos, mos qëlloni vellezer,mos qelloni, jemi vëllezër mosss. Jemi shqiptarë,mos na vrisni mosssssss mossss mossss.Por kush mund te degjonte me. Ludovik Cali rremben automatikun e nje polici dhe nga taraca e oficerit te rojes, harxhon gjthe karikatorin drejt grupit te te denuarve. Nga elikopteri hapet zjarr pa pushim,nga kodra perballe gjithashtu. Pak nga pak thirrjet per ndime dhe britmat brenda rrethimit po mbuloheshun nga zhurma e armeve pa pushim. Kishte edhe nga ata police apo ushtare që kur dëgjuan thirrjet ulën armët dhe nga sytë e tyre filluan të binin lot,lote por asgje me teper nuk kishin se cfare te benin.Ndryshe do te ishin dhe ata pjese e atyre qe bertisnin per ndime brenda telave te pa mbrojtur. Zëri i çjerrë i Edmond Cajes nga helikopteri bërtiste, “Zjarr, zjarr!”Zjarr bertiste dhe komandanti i burgut Ludovik Cali,po po zjarr. Midis britmave dhe te plagosurve qe teriqeshin zvarre duke sfiduar vdekjen nje grup te denuarish si Petrit Bazelli u futën për të ndihmuar mes plumbave, për tu ardhur në ndihmë shokëve të tyre të mbetur në shesh, Anastasi, Nuja, Toma,Kosta. Minoritari Thoma Jergolati hapi lavanterinë për të strehuar shokët e plagosur.Mjeku i kampit, Serbi Drang Vujoshevi dhe ky një i dënuar politik, mundohej të mjekonte sa të mundej për të shpëtuar nga vdekja viktimat e kësaj masakre të paparë dhe dëgjuar ndonjëherë. Ato pak lule te fillim Majit brenda rretimit te kampit,qe keta njerez i uisnin cdo dite filluan te skuqen tani me gjakun e tyre.Kriminelet me uniformen e shtetit nuk pyesnin me,ndaj armiqve te partise ishte derdhur jo vetem urrejtja dhe druri por tanime dhe plumbat pa kursim. Dhe me ne fund u hapen dyert e rrethimit,i pari Ludovik Cali,shefi i Sigurimit te kampit,dhe me pas me njehere krimineli Edmond Caja filluan te qellojne me cizmat e meshinit me thumba hekuri mbi viktimat gjysem te vdekur te shtrire ne sheshin e kampit.Bastardet me uniformen e policise Kola,Prenga,Marashi,Ahmeti,Bastriu te shoqeruar nga te tjeret filluan te thyejne kockat e te denuarve. Masaker,nje masaker e pa pare.Kriminele dhe viktima,kriminele te armatosur deri ne dhembe dhe viktimat lakuriq,pa buke pa uje pa mbrojtje. Masaker kundrejt vellezerve te tyre te pa mbrojtur,masaker kunder njerezve kufoma. Zinzhiret e qenve te policise dhe telat me gjemba u vune menjehere ne pune.Gjithe te dënuarit me plage dhe pa plagë u lidhën kembe e duar me zinxhirë, ndërsa qentë e kufirin ndërsuleshim mbi trupat gjysmë të vdekur duke i copëtuar me ore te tera.Rreth e rreth malet ishin mbushur me forca ushtarake qe nuk lejonin askend te afrohej dhe shikonte cfare ndodhte. Dita e neserme do te ishte me makaber mbas asaj te pares.Te lidhur me zinxhire,te torturuar cnjerezisht,pa gjume,pa buke,pa uje zvarre pjesemarres ne shesh per te pare ate cka do i priste dhe ata. Mbas nje torture cnjerezore te denuarin Tom Noin e vendosin mbi dy trupa pishe dhe krimineli Ludovik Cali e thyen ne mes duke i sjelle nje vdekje makabre. ndersa shokun e tij heroin Nue Pishen mbas torturave e denuan me vdekje,duke e pushkatuar diten tjeter. Ne mes te kampit i lidhur Anastas Dhami nga Pogradeci provonte nje tjeter torture c´njerezore,drejtori burgjeve Edmind Caja se bashku me Ludovik Calin,ne mes te sheshit me pinca i shkulin mustaqet.Thirrjet dhe dhimbjet e Anastasit mbuloheshin nga te qeshurat dhe jarget e krimineleve me uniforme. Thoma Jergolati i thyen kemben,dike e trodhen,po po te gjitha u zhvilluan ne kampin e Qafe Barit dhe ne birucat e policise.Moisi Miraka kaloj muaj ne spital nga dhuna cnjerezore se bashku me disa te tjere. Mbi 30 veta u ridënuan dhe i nisen drejt burgut të Burrelit. Petrit Bazellin dhe Anastas Dhamin megjithe se me brinje te thyera e priste biruca, te lidhur këmbë e duar duke ju neneshtruar torturave c`njerëzore,si Petritin kaluan ne tortura afersisht gjithe kampim.Por spiunet e sigurimit,ordineret,njerz te hurit dhe litarit te futur qellimisht mes ketyre heronjve ju dha nje shperblim,si cdo spiuni. Kampi per disa jave ju nënshtrua një represioni cnjerëzor. Të gjithë të dënuarit i linin cdo dite me dhe pa rroba dhe me orë të tëra jashtë,familjet per disa muaj nuk lejoheshin me te vinin dhe te takonin njerezit e tyre.Birucat dhe shkopi i gomes ishte buka e perditeshme e ketyre njerezve viktima brenda rrethimit me tela Perseri këta vuajtës të burgjeve të diktaturës dinë të falin dhe falën, ata që i torturonin tmerrësisht,dhe pse ju shkaterruan jeten. Falen kriminelët qe ju morën vitet me te bukura të rinisë, ju shkatërruan familjet e tyre, të afërmit e tyre pësuan injorime dhe dhunime,falen dhe perseri falin. Por falja e tyre po kethehet ne dhimbje dhe gangrene per demokracine,sepse ata qe i spiunuan,ata qe ju dolen deshmimtare neper gjyqe ,ata qe i denuan,ata qe i dhunuan. Sot pa turpesisht po drejtojne politiken shqiptare. Prandaj mirë do të ishte që dosjet të hapen. Jo për hakmarrje, por për të mësuar të vërtetën dhe ata që i kanë duart me gjakun e njerëzve të pafajshëm të mos na qeverisin dhe udhëheqin sot edhe nesër. Klithmat,gjaku dhe dhimbja e Qaf Barit akoma nuk kanë pushuar,dhe nuk do te pushojne kurre. Të pushkatuarit nuk do te prehen të qetë, përderisa ata qe i spiunuan,denuan dhe i pushkatuan.Ata qe ju shkaterruan ëndrrat rinore,sot po mbrohen me imunitete dhe pozita te ndryshme, bredhin e kapardisen me shoferë dhe makina të paguara nga xhepat e familjeve shqiptare. Pra dosjet duhen hapur, jo për të dënuar njeri, jo për tu hakmarrë ndaj personave që shkaktuan tragjedi dhe dhimbje, por të paktën për të bërë një akt moral drejtësie pa gjyqe. Viktimat e dënuar apo të pushkatuar nga urdhërat e tyre nuk kthehen më, të pushkatuarit e Burrelit, Spaçit dhe Qaf Barit nuk ngjallen me, të mbyturit në kënetën e Maliqit nuk do të rikthehen. Shumë prej tyre vini nga familje të shquara kombëtare, ishin intelektualë të shquar që kishin mbaruar edhe studimet në perëndim Prandaj zotërinj deputet e pushtetarë bëjeni të paktën akt moral të pastërtisë. Hapini dosjet pa frikë që ta shikojmë njëri-tjetrin drejtë në sy pa urrejtje,napni dosjet dhe te pastrojme me ne fund morrin e kuq Serb.Hapni dosjet qe njerezit te flene rehat.Hapni dosjet qe shpirterat e te pushkatuarve te pushojne qetesisht. Hapni dosjet mor Qener hapni dosjet,ne mos sot neser do te ndodhe.

Kategori
Uncategorized

Figurë

Kategori
Uncategorized

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg.

Kategori
Uncategorized

1011044_10201699887235168_2135745470_n.jpg

Kategori
Uncategorized

1926876_296098173880022_800483906_n.jpg

Kategori
Uncategorized

1966772_292207347602438_1822240769_n.jpg

Kategori
Uncategorized

Jo faljen e detit.

Kategori
Uncategorized

Babezia e Oligarkeve.

Figurë

Kategori
Uncategorized

Endangering the lives of Albanian police minister.

http://www.index.al/index.php/lajme-sot/aktualitet/14-lajme-sot/aktualitet/13590-vizita-ne-tropoje-rrezikohet-seriozisht-jeta-e-ministrit-tahiri

Kategori
Uncategorized

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!Qafa AND BART, APO DOOR AND FERRITE!

QAFA E BARIT , APO PORTA E FERRIT!

Urim Gjata 

ShareThis

 

Nga Urim Gjata

Te sfidoj o kriminel ” Ludovik Cali ” me azil ne Kanada.

Rrefimi i nje ish punonjesi policije ne Puke.

Shume kush ka shkruar per tmerret e diktatures,dhe pikerisht per te verteten e trajtimit dhe torturave cnjerezore ne burgjet e te denuarve politike,por ndoshta pena e tyre letrare me gjithe bukurine, nuk ka shkruar te gjithe ate te vertete te dhimeshme dhe te hidhur jo vetem per ata qe e kane perjetuar per vite e vite me radhe, por dhe per ata qe e kane jetuar ndoshta dhe ne kushte te tjera,jashte ketij rrethimi te vdekjes se ngadalte te dhjetera e qindra te denuar te ndergjegjies Sot shkruajne me dhimbje ish te denuarit.Por sot kane filluar te shkruajne dhe te krenohen dhe kriminelet,ata qe kane marre pjese ne torturimet dhe denimet e tyre.

Qafa e Barit apo porta e ferrit.

Qaf Barit, nje emer i lakuar ne shkrimet e ish te denuarve te ndergjegjies apo dhe atyre qe e kane njohur apo jetuar nga jashte. Qafa e barit nje kamp i tmerrshem perqendrimi dhe pune 24 ore ne 24 ore ne galerite e piritit te vdekjes. Qafa e Barit vendi ku per here te pare,ideali i lirise dhe demokracise, fitoj mbi diktaturen.

Ndoshta dhe bjeshket e nemuna ne thellesi te Mirdites nuk do e kishin besur kurre se ne zemren e tyre,atje ku bijte e saj mbroheshin dhe kishin folene. Do vinte nje dite qe dhe ajo do e ulte koken mbas krenarise shekullore, vendi ku trimat kishin luftuar dhe mjekuar plaget me barot,vendi ku trimat kishin folene, vendi ku cubat e malesise nuk ju dorezuan,as Turkut,as Gjermanit,dhe as Komunizmit. Do kethehej ne nje kamp tmerri, vrasjesh dhe vdekiesh,shfrytezimi dhe torturimi te ketyre bijve nga bisha e kuqe sllave . Bjeshket e nemuna,keto bjeshke me histori kishin mbajtur mbi vete ne shekuj peshen e krismave, luftes e perpjekjeve per liri. Bjeshket ishin deshmimtar i kesaj lufte te pa mposhtur per pamvaresi,i fitoreve dhe dhimbjeve pa fund. Por asnjehere deshmimtar i tradhetise, dhunimit, vdekjeve dhe vrasjeve te bijve te saj nga vete diktatura qe vetem emer tjeter nuk kish .

Qafa e Barit Nje vend mes malesh ne Tuc, prane nje rruge shume e vjeter Ilire. Nje vend qe lidhte dikur mes per mes Mirditen,Spacin me Qafe Barin,Fush Arresin,Puken .Nje vend në të cilin dikur kishin lene eshtrat ne perpiekie me malesoret e Mirdites nizamet Turq,por dhe gjithe pushtonjesit e tjere, ishte kethyer ne nje vend te mallkuar ku kesaj radhe ishin shqiptaret ata qe po zevendesonin eshtrat e dikureshme te nizameve pushtues,por keta te fundit kishin nje emer tjeter.Te denuarit e ndergjegjies,apo luftetaret e pare kunder diktatures,te etiketuar si tradhetare dhe armiq te sistemit. Qafa e Barit. Ky kamp perqendrimi me i tmerrshem se ato naziste por ne kohet e reja te socializmit, i njejte ne mos me mizor se ato , ndërtuar mes malesh në një vend tmerrësisht të thepisur ku as drita e diellit nuk shihej vec disa oreve, nje vend ku dhe zoqte ishin larguar, aty silleshin te denuarit e ndergjegjies,aty shfrytëzoheshin dhe torturoheshin jo cifutet nga nazistet,por shqiptaret nga shqiptaret. Mbi 500 të denuar te ndergjegjies me nje denim mbi 25 vite ishin grumbulluar ketu per tu shfrytezuar mizorisht ne galerite e vdekjes se Piritit,galeri qe kishin marre brenda tyre jeten me dhjetra e dhjetra nga keta shpirtera te vdekur me fytyre njeriu. Vdekja ishte e vetmja menyre e shpetimit nga vuajtjet dhe torturat cnjerezore. Aty nuk kish dallim fesh dhe krahinash, biles shqiptaret nga Kosova apo Cameria perbenin dhe pjesen me denime me te larta dhe torturoeshin me teper.

Galerite e piritit. Nje varr i hapur,disa kilometra ne thellesi te malit Tuc,aty ku te denuarit e ndergjegjies kocke e lekure me pak rroba ne trup punonin me tre turne,por per ata qe nuk realizonin normen turrni ishte dy fish.Ata duhej te ketheheshin perseri mbas 8 oreve ne galeri per te plotesuar normen qe nuk kishin mundur ta realizonin ne tete oret e punes ne turrnin e tyre. Shfrytëzimi dhe dhunimi barbar nga drejtuesit dhe policet e burgut ishte i pa mëshirshem,duart dhe brinjet e thyera ndaj cdo te denuari rebel nga gardianet e burgut nuk perbenin me ngjarjen e dites. Ato ishin thjesht rutine e punes ditore ne keto kampe shfarosese,kampe ku gjeten vdekjen me qindra e qindra te denuar,por dhe qe trupat e tyre u zhduken dhe nuk ju dorezuan kurre familjes se tyre dhe mbas mbarimit te denimit megjithese te vdekur. Trupat pa jetë të të burgosurve varroseshin fshehurazi në një kodër që ndodhej mbi kampin perballe,aty zhdukej gjithshka,aty zhdukeshin torturat thyerjet e kockave,aty zhdukej uria,pa barazia,tortura,dhimbja,familja,gjithshka,aty ishte fundi i vuajtjeve,aty ishte shpetimi nga kethetrat e diktatures. Ne kushte te rrepta sigurie mbas shume rrethimesh me ushtare speciale te MB, kampi ne vetevete ishte i rrethuar dhe me tre rreshta telash me gjemba, me lartësi mbi 4 metra ku rreshti i mesit ishte i gjithi me rrymë elektrike dhe pjesa në mes telave ishte e minuar, kjo bente ate qe as dhe zoqte te mos kishin mundesine e depertimit brenda tij. Mbi 20 kulla vrojtimi me prozhektore dhe mitraloz, te dukeshme dhe te pa dukeshme në lartësi mbi 5 metra ku ushtarët ishin të pajisur me të gjithë llojet e armatimit te sigurise, kampit i shtohej dhe ne krye te kodres si ciban reparti special ushtarak i ministrise se brendeshme me forca speciale te batalionit te sigurimit te gateshme te nderhynin ne cdo moment. Vec te denuarve shqiptare ne kete kamp shfarosjeje ishin shume shqiptarë te Kosovës patriote te arratisur nga Serbija,regjimi shqiptar ata i dënonte si agjentë të Serbisë UDB per akte terroriste. Por ne fakt ata ishin njerëz nga me të pa fajshmit,qe kishin vene koken ne rrezik duke u larguar nga Sebia drejt Shqiperise meme. Në letrat që ju dërgonin familjes ata me dhimbje u shkruanin atyre që të mos vini kurrë në Shqipëri sepse do të burgoseshin, dhunoheshin dhe denoheshin pa faj si ata . Por fatkeqesisht në të vërtetë ato qindera letra të shkruar ndër vite nuk mbërritën asnjëherë në duart e të afërmve te tyre, ato letra të dhimbjes shpirtërore i përvetësonte shefi i sigurimit të burgut, komandanti Ludovik Cali, dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja.Ne baze te atyre letrave ata denoheshin dhe ridenoheshin perseri.Këta të burgosur që 90% e tyre ishin njerëz me shkollë dhe intelektualë të mirëfilltë ishin kthyer me detyrim thjesht në robotë të cilët ditë e natë punonin pa e kuptuar se po plakeshin dhe po vdisnin duke pritur si shpetim vetem vdekjen, sepse vitet e burgut nuk mbaronin,ato shtoheshin sa here i vinte fundi nje denimi per te marre nje tjeter. Gjysmë të zhveshur, me rrobat e burgut shumë herë me barkun bosh, futeshin në minierë duke u shfrytëzuar si kafshe për të realizuar normën e vendosur nga komanda, norme e cila ishte e papërballueshme dhe per nje puntor civil dhe jo me per nje njeri gjysem te vdekur. Ata që nuk kishin mundësinë të realizonin normën, i priste Pashku i zi. Pashku i Zi: Kështu e thërrisnin kriminelin nga Fushe Arresi,apo kriminelin tjeter, Nikolla nga Iballa, kriminele me uniforma policije keta benjamine te Ludovik Calit,keta kriminele me një dru në dorë thyenin kockat e këtyre njerëzve të kthyer në kufoma sapo dilnin nga galerite e punes. Britmat dhe dhimbjet nuk kishin te sosur, kriminelet me uniforme godisnin ku mundeshin,në kokë, ne duar,ne trup, duke nxjerre epshin e tyre të shfrenuar mbi këta njerëz të pa mbrojtur dhe në moshë të thyer. Gjaku rridhte kudo në dhomën e sajuar me derrasa te xhelatit, siç quhej nga te gjithë. Por nuk mbaronte me kaq. Mbas punës te lodhur pa buke liheshin në shi dhe në dëborë duke ju nënshtruar nga komanda një kontrolli çnjerëzor, c`veshia lakuriq nen preteksin e kontrollit special te perditshem mbas daljes nga galerite disa ore mbaronte me renien e te fiktit te disa te denuarve cdo dite,radhe qe vazhdonte dhe ne mencen e bukes ku Nikolla i Iballes i nxirrte disa here hga buka jashte keta njeres viktime te diktatures,ju derdhte dhe ushqimin,i mbante dhe me ore te tera me nje kembe apo dhe duke i detyruar per ti bere masazh ketij dhe Ludovik Calit brenda ne dhomen e mjekut ne kamp. Kalvarit të mundimeve të tyre nuk ju shpëtonin as familjarët, të cilët megjithëse vinin nga larg dhe rrugën e bënin me këmbë prej 18 kilometrash, nga Fushe Arresi,ose rralle here mbi karrocerine e kamionave me debore,sepse shoferet ishin te urdhëruar të mos merrnin asnjë prej këtyre familjareve megjithëse kishin dhe fëmijë të vegjël me vete. Me ore te tera familjaret dhe femijet,prisnin jashte ne te ftohte dhe ne acarin e debores me ore te tera per të takuar të dashurit e tyre. Femija baben,nena djalin,gruaja burre ziun.Te gjithe dridheshin ne deboren dhe acarin e maleve te Tucit ne Mirdite.Qëllimisht atyre Ludovik Cali takimin ja u realizonin në mbrëmje,vetem e vetem qe ata te kalonin perseri nje nate te tmerreshme ne debore jashte mes malesh ne Qafe bari,mundesia per tu kethyer ishte zero,pra ju duhej dhe nje nate jashte ne debore perpara se te merrnin rrugen e kethimit,nje nate mes ulerimave te ujqeve,ushtareve,te ftohtit,dhimbjes dhe frikes se perdhunimit. Nga ata policet kafshe, me fytyre njerezore.Nga ata qe shikonin grate e zeza qe vinin te shihnin burrat,vellezerit,baballaret.Nga ata qe me porosi te shefit te tyre Ludovikut. Dhunuan dhe Perdhunuan me fuqine e diktatures ato gra fat zezat qe ……………mbeten ne duart e tyre……………Keta bastarde,njerez pa moral,kriminele ordinere, felliqesira me uniforme policijene kampin e Qafe barit Po Po nga ata bastarde me uniforme policije, u dhunuan ne emer te ligjit,atje mes malesh ku dhe ariu ka frike te jetoje.Atje ku dhe zoti kishte frike te afrohej,atje ku per qef te komandant Ludovikut te denuarit kishin ndertuar dhe nje palester,dhe fushe vojlebolli me parket, kolltuk me rrota per krye kurven e Burgut,Ludovik Calin.Atje ku beheshin dhe masazh po nga keta te denuar komandantit te lodhur nga torturat qe ju bente ketyre njerezve viktima Atje ku dhimbja bashkohej me pafuqesine. Te sfidoj ty kriminelin Ludovik Cali dhe Edmond Caja ju dhe bastardet e tuaj shefa apo zvendesues,per ato qe ke bere,te sfidoj dhe te dal balle per balle.Ne qofte se ish te denuarit politike nuk kane fuqi,jam une ai qe te sfidoj dhe te akuzoj balle per balle ty Qen i pa bese.Shefin e sigurimit,apo ke harruar mor bastard i diktatures,te gjitha ato dhunime cnjerezore qe ju ke bere ketyre njerezve te pa mbrojtur viktima te diktatures komuniste. Ushqimet qe me fukarallek dhe mundim silleshin nga familjaret, mbasi perziheshin dhe vidheshin nga duart e palara qellimisht te policeve te zgjedhur nga komanda, gjysma ketheheshin mbrapsh dhe nje pakice ju jepej ketyre kufomave njerez,rrobat jo e jo duhej te vdisnin ashtu sic ishte urdheri ne te ftohte,duhej te ishte fat i madh qe polici te lejonte ndonje rrobe per trupat e tyre Vuajtjet nuk mbaronin me kaq,sigurimi i shtetit kishte futur oficerët e tij në burg si të dënuar për të kontrolluar dhe raportuar cilindo fatkeq që pëshpëriste ndonjë fjalë kundër regjimit komunist dhe për ta ridënuar përsëri atë fat zi duke i futur lakuriq në birucë në mes të dimrit te egër ku temperaturat arrinin në shumë gradë nën zero. Me javë të tëra këta të dënuar ushqeheshin vetëm me një tas supë të prishur në ditë dhe me shkopin e gomës që nuk ju ndahej para supe dhe pas saj. Me më 20 maj 1984 regjimi u trondit,te denuarit e ndergjegjies,te vdekurit per se gjalli akoma nuk kishin vdekur.Ata si nje vullkan shperthyen duke sfiduar diktaturen,dhimbjet dhe torturat cnjerezore.Ata me cdo mjet kerkonin te shembnin diktaturen,megjithe se te ndare nga bota brenda telave ata tronditen nje sistem te tere.Ai mengjez grumbulloi te gjithe bashkvuajtesit e diktatures,nuk ish i pa qellimshem.rrahja dhe tortura para syve te tyre te dy shokeve te tyre beri qe grupit te pare te vogel ti bashkohen me shpejtesi te gjithe. Thirrjeve te para ju bashkuan furishem me zerat e tyre te gjithe te denuarit. Poshtë komunizmi. Poshtë diktatura. Poshtë diktatori. Liri demokraci.Flamuri kuq e zi per here te pare valevitej ne duart e tyre pa yllin si simbol te bollshevizmit dhe diktatures. Thirrjet jemi shqiptarë, nuk e duam komunizmin, nuk e duam diktaturen nuk e duam diktatorin! Duam lirinë, duam demokracinë po mbushnin me jehonen e tyre bjeshket e malesise. Në ballë të turmës së të dënuarve qëndronin Tom Ndoj, Sokol Sokoli, Petrit Bazelli, Anastas Dhami, Nue Pisha, Kosta Gjordemi etj. Të cilët me zërat dhe fuqinë e tyre tmerruan kriminelët e diktaturës, qe te zverdhur si mehit nuk dinin çfarë të bënin. Ata qe i dhunonin cdo dite fluturuan mbi telat me gjemba si frikacake te ndyre qe ishin,ne largimin e turpshem te tyre nga brenda kampit, forca te shumta i mbronin nepermjet bresherise se plumbave nga jashte. I tmerruar me pistolete ne dore, komandanti i burgut Ludovik Cali, jepte urrdhëra sa majtas djathtas. E vetmja fjale e tij ishte zjarr mbi armiqte e popullit dhe te partise sapo te prekin telat.Forcat ushtarake te kampit por dhe ato te ardhura me shpejtesi nga Puka dhe Tirana me helikopter rrethuan komplet zonen, snaiperët zunë pozicionet ne te gjitha pikat kryesore,a thua kishin te benin me ndonje bande te armatosur apo me disa njerez gjysem te vdekur qe therrisnin brenda telave, liri demokraci. Ushtarake të zverdhur dhe të tmerruar me gishtin ne kembez, prisnin urdhërin për të qëlluar mbi këta njerëz brenda rrethimit cnjerezor, Nga Tirana me helikopter vjen dhe drejtori i përgjithshëm i burgjeve Edmond Caja, i njohur mirë nga të dënuarit si ish drejtor i ketij kampi famekeq per krimet e tij. Zeri i tij nepermjet autopolantit nga elikopteri kerkonte ndalimin e revoltes,por a mund nje bastard te ndalonte me keta njerez te lire,me te lire ne shpirt se ata qe ishin jashte telave me gjemba. Pa pritur, nga helikopteri, zeri i cjerre i Edmond Cajes jep urdher Zjrrrrrrrrrr mbi armiqte,zjarrrrrrrrrrrrrrrrrr,dhe krismat filluan te shtohen pak e nga pak.Zjarr kunder nje turme te pa armatosur brenda telave me gjemba,zjarr ndaj disa njerezve kocke e lekure qe kerkonin lirine,zjarr kunder bash atdhetareve te tyre. Zjarr kunder atyre qe ishin lene brenda rrethimit per disa dite pa uje pa buke. Sokoli bertet i pari: Largohuni vellezer, futuni në kapanone, largohuni nga sheshi, na futën në grackë.,po na vrasin largohuni.Por tashme ishte shume vone ,sheshi i burgut kish filluar te merrte ngjyren e kuqe.Të plagosur hiqeshin zvarre. Britma nga të katër anët, “Mos, mos qëlloni vellezer,mos qelloni, jemi vëllezër mosss. Jemi shqiptarë,mos na vrisni mosssssss mossss mossss.Por kush mund te degjonte me. Ludovik Cali rremben automatikun e nje polici dhe nga taraca e oficerit te rojes, harxhon gjthe karikatorin drejt grupit te te denuarve. Nga elikopteri hapet zjarr pa pushim,nga kodra perballe gjithashtu. Pak nga pak thirrjet per ndime dhe britmat brenda rrethimit po mbuloheshun nga zhurma e armeve pa pushim. Kishte edhe nga ata police apo ushtare që kur dëgjuan thirrjet ulën armët dhe nga sytë e tyre filluan të binin lot,lote por asgje me teper nuk kishin se cfare te benin.Ndryshe do te ishin dhe ata pjese e atyre qe bertisnin per ndime brenda telave te pa mbrojtur. Zëri i çjerrë i Edmond Cajes nga helikopteri bërtiste, “Zjarr, zjarr!”Zjarr bertiste dhe komandanti i burgut Ludovik Cali,po po zjarr. Midis britmave dhe te plagosurve qe teriqeshin zvarre duke sfiduar vdekjen nje grup te denuarish si Petrit Bazelli u futën për të ndihmuar mes plumbave, për tu ardhur në ndihmë shokëve të tyre të mbetur në shesh, Anastasi, Nuja, Toma,Kosta. Minoritari Thoma Jergolati hapi lavanterinë për të strehuar shokët e plagosur.Mjeku i kampit, Serbi Drang Vujoshevi dhe ky një i dënuar politik, mundohej të mjekonte sa të mundej për të shpëtuar nga vdekja viktimat e kësaj masakre të paparë dhe dëgjuar ndonjëherë. Ato pak lule te fillim Majit brenda rretimit te kampit,qe keta njerez i uisnin cdo dite filluan te skuqen tani me gjakun e tyre.Kriminelet me uniformen e shtetit nuk pyesnin me,ndaj armiqve te partise ishte derdhur jo vetem urrejtja dhe druri por tanime dhe plumbat pa kursim. Dhe me ne fund u hapen dyert e rrethimit,i pari Ludovik Cali,shefi i Sigurimit te kampit,dhe me pas me njehere krimineli Edmond Caja filluan te qellojne me cizmat e meshinit me thumba hekuri mbi viktimat gjysem te vdekur te shtrire ne sheshin e kampit.Bastardet me uniformen e policise Kola,Prenga,Marashi,Ahmeti,Bastriu te shoqeruar nga te tjeret filluan te thyejne kockat e te denuarve. Masaker,nje masaker e pa pare.Kriminele dhe viktima,kriminele te armatosur deri ne dhembe dhe viktimat lakuriq,pa buke pa uje pa mbrojtje. Masaker kundrejt vellezerve te tyre te pa mbrojtur,masaker kunder njerezve kufoma. Zinzhiret e qenve te policise dhe telat me gjemba u vune menjehere ne pune.Gjithe te dënuarit me plage dhe pa plagë u lidhën kembe e duar me zinxhirë, ndërsa qentë e kufirin ndërsuleshim mbi trupat gjysmë të vdekur duke i copëtuar me ore te tera.Rreth e rreth malet ishin mbushur me forca ushtarake qe nuk lejonin askend te afrohej dhe shikonte cfare ndodhte. Dita e neserme do te ishte me makaber mbas asaj te pares.Te lidhur me zinxhire,te torturuar cnjerezisht,pa gjume,pa buke,pa uje zvarre pjesemarres ne shesh per te pare ate cka do i priste dhe ata. Mbas nje torture cnjerezore te denuarin Tom Noin e vendosin mbi dy trupa pishe dhe krimineli Ludovik Cali e thyen ne mes duke i sjelle nje vdekje makabre. ndersa shokun e tij heroin Nue Pishen mbas torturave e denuan me vdekje,duke e pushkatuar diten tjeter. Ne mes te kampit i lidhur Anastas Dhami nga Pogradeci provonte nje tjeter torture c´njerezore,drejtori burgjeve Edmind Caja se bashku me Ludovik Calin,ne mes te sheshit me pinca i shkulin mustaqet.Thirrjet dhe dhimbjet e Anastasit mbuloheshin nga te qeshurat dhe jarget e krimineleve me uniforme. Thoma Jergolati i thyen kemben,dike e trodhen,po po te gjitha u zhvilluan ne kampin e Qafe Barit dhe ne birucat e policise.Moisi Miraka kaloj muaj ne spital nga dhuna cnjerezore se bashku me disa te tjere. Mbi 30 veta u ridënuan dhe i nisen drejt burgut të Burrelit. Petrit Bazellin dhe Anastas Dhamin megjithe se me brinje te thyera e priste biruca, te lidhur këmbë e duar duke ju neneshtruar torturave c`njerëzore,si Petritin kaluan ne tortura afersisht gjithe kampim.Por spiunet e sigurimit,ordineret,njerz te hurit dhe litarit te futur qellimisht mes ketyre heronjve ju dha nje shperblim,si cdo spiuni. Kampi per disa jave ju nënshtrua një represioni cnjerëzor. Të gjithë të dënuarit i linin cdo dite me dhe pa rroba dhe me orë të tëra jashtë,familjet per disa muaj nuk lejoheshin me te vinin dhe te takonin njerezit e tyre.Birucat dhe shkopi i gomes ishte buka e perditeshme e ketyre njerezve viktima brenda rrethimit me tela Perseri këta vuajtës të burgjeve të diktaturës dinë të falin dhe falën, ata që i torturonin tmerrësisht,dhe pse ju shkaterruan jeten. Falen kriminelët qe ju morën vitet me te bukura të rinisë, ju shkatërruan familjet e tyre, të afërmit e tyre pësuan injorime dhe dhunime,falen dhe perseri falin. Por falja e tyre po kethehet ne dhimbje dhe gangrene per demokracine,sepse ata qe i spiunuan,ata qe ju dolen deshmimtare neper gjyqe ,ata qe i denuan,ata qe i dhunuan. Sot pa turpesisht po drejtojne politiken shqiptare. Prandaj mirë do të ishte që dosjet të hapen. Jo për hakmarrje, por për të mësuar të vërtetën dhe ata që i kanë duart me gjakun e njerëzve të pafajshëm të mos na qeverisin dhe udhëheqin sot edhe nesër. Klithmat,gjaku dhe dhimbja e Qaf Barit akoma nuk kanë pushuar,dhe nuk do te pushojne kurre. Të pushkatuarit nuk do te prehen të qetë, përderisa ata qe i spiunuan,denuan dhe i pushkatuan.Ata qe ju shkaterruan ëndrrat rinore,sot po mbrohen me imunitete dhe pozita te ndryshme, bredhin e kapardisen me shoferë dhe makina të paguara nga xhepat e familjeve shqiptare. Pra dosjet duhen hapur, jo për të dënuar njeri, jo për tu hakmarrë ndaj personave që shkaktuan tragjedi dhe dhimbje, por të paktën për të bërë një akt moral drejtësie pa gjyqe. Viktimat e dënuar apo të pushkatuar nga urdhërat e tyre nuk kthehen më, të pushkatuarit e Burrelit, Spaçit dhe Qaf Barit nuk ngjallen me, të mbyturit në kënetën e Maliqit nuk do të rikthehen. Shumë prej tyre vini nga familje të shquara kombëtare, ishin intelektualë të shquar që kishin mbaruar edhe studimet në perëndim Prandaj zotërinj deputet e pushtetarë bëjeni të paktën akt moral të pastërtisë. Hapini dosjet pa frikë që ta shikojmë njëri-tjetrin drejtë në sy pa urrejtje,napni dosjet dhe te pastrojme me ne fund morrin e kuq Serb.Hapni dosjet qe njerezit te flene rehat.Hapni dosjet qe shpirterat e te pushkatuarve te pushojne qetesisht. Hapni dosjet mor Qener hapni dosjet,ne mos sot neser do te ndodhe.

– See more at: http://tribunashqiptare.net/?p=22540#sthash.Bv8FVgzY.dpuf

Kategori
Uncategorized

Kategori
Uncategorized

The protagonist of the revolt forgetting Spac Ulusi Pashollari.

ULUSI REFAT PASHOLLARI.

Bmi4csNCUAA8tsbDJALOSHI QE SHPERTHEU BIRUCAT ME LEVE PER TE LIRUAR SHOKET!

I harruari protagonist i revoltes se Spacit Ulusi Pashollari.

Ec vella Ali, arritem ec dhe pak,ja arritem,arritem shpetuam blebezonte djaloshi imcak duke ndimuar shokun dhe mikun e idealit anti komunist ne rrugen e tyre pa kethim.Ne erresiren e nates Aliu ishte rrezur dhe vrare keq,ndima dhe kurajoja e Ulsit e bente shokun te mblidhte te gjithe forcat.Dymbedhjete ore qe mundoheshin ti shpetonin te maskuar neper honet e malit syrit te rojeve kufitare.Dymbedhjete ore qe terhiqte mbas vetes shokun e vrare keq,me ne fund dukej se fati po ju buzeqeshte.Perpara syve ju shfaqet piramida,arritem thote Ulsi me ne fund,cohu Ali Lika cohu, arritem te shpetojme, fituam, dhe perqafon shokun e tij.Por ky gezim dhe ky perqafim nuk do te zgjaste shume.Nje krisme arme dhe zerat e cjerre ,”Ndaloni jeni te rrethuar” shkeputen ne mes ate gezim femijeror te tyren.Hidhu Ali bertet Ulsi dhe si shqiponje fluturon ne fund te gremines.Na iku bertet duke qelluar zeri i cjerre i kapter Myfit Zagorcanit na iku, djaloshi kish fluturuar ne gremine.Ali bertet Ali kuje Aliiii dhe zeri i tij thyen heshtien e muzgetires se atij mengjezi te vrenjtur.Aliu nuk kish mundur te ndiqte me shokun e tij,mbi te ishin leshuar si bisha me dhjetra e dhjetra duar dhe trupa kufitaresh,AGBV dhe spiunesh.Ata kishin ore qe prisnin e prisnin ne heshtien e malit. Prita ndaj tyre kishte filluar me kujdes shume heret,spiuni dhe dora e zeze kishte kurdisur gjithshka. Ah Ali Ali ngasherehet Ulsi i vogel nuk te mora dot,nuk mundem dot ne fund ti gezoheshim fitores.Une ketej dhe ti ne duart e tyre. Zerri i cjerre i kapterr Myfitit vjen si oshetime ne veshet e djaloshit: Ulusi Pashollari,ne qofte se ti nuk kethehesh shoku jot do te vritet ketu para syve tane dhe te tu,kohe nuk ke, ose ketheu ose harroje shokun dhe mikun tend,ne nuk do ju bejme gje ketheu.Mbi shkemb shoku i tij i shtrire me tytat e armeve mbi koke dukej sikur i thosh ik Ulsi ik mos degjo keta bisha ikeeee.Une nuk munda te te ndjek deri ne fund Ikeee. Ulsi Pashollari koha po mbaron bertet kapteri dhe qytat e armeve filluan te godasin per vdekje shokun e tij.Britmat dhimbjes qe leshonte shoku mbas goditjeve shtazarake detyruan djaloshin imcak te kethehet.Ai vendos. Me mire te kethehem se sa te me vrasin shokun.Zeri i tij i fuqishem i beri keta bisha te dridhen.Ndaloni, mos e vrisni po kethehem dhe niset drejt tyre per te shpetuar shokun e vet,pa ditur se kete radhe rruga e tij e kethimit do te ish nje kavalar torturash,denimesh dhe ridenimesh,nje dhimbje e pa fund.

Sapo kemba e tij preku ne token shqiptare, mbi te si bisha u hodhen dhjetra duar e trupa ushtarakesh,ata kishin arritur ta shtinin ne dore kete kriminel te vogel,kete gjarper te sistemit komunist.

Djaloshi qe sfisoj ata dhe vdekjen u rikethye per te shpetuar shokun e vet,ai nuk mund te shkelte mbi betimin qe kishin bere te dy .”Gjalle a vdekur o te lire o te vdekur”Nuk do te ndahemi.

Telat me gjemba lidhen duart dhe trupat gjysem te pa jete te te dy djemloshve,a`thua kishin te benin me dy femije apo me ndonje bande te armtosur,ata u terhoqen zvarre nga vija kufitare ne malin e Thate drejt fshatit Alarup te Pogradecit,nga pas i ndiqnin qindra (fitimtare) dhe nje lukni ushtarakesh perballe dy djelmoshave qe akoma nuk kishin vene brisk ne faqe Buzet e thara per uje dhe gjaku qe ju rrithte ne fytyre dhe cdo pjese te trupit tregonte gjitheshka ishte bere mbi trupat e lidhur te tyre,gjitheshka jo njerezore.Njerezit me uniforma ushtarake ndiheshin krenare per detyren ndaj atdheut.Kushdo qe do guxonte te prekte kufijte e shenjte kete fund do te kish,ndoshta dhe me keq. E cfare ishte ne fund te fundit nje plumb per keta dy gjarperinj te vegjel,asgje. Makina e zbuluar e kufirit mori me vete dy djemte e rinj dhe grupin e ushtareve,oficereve,hetuesve dhe drejtuesve te deges se brendeshme,fytyrat e tyre te egersuara tregonin se cfare do behej se shpejti me keta dy fatkeqe.Kavalari i tyre sapo kishte filluar,telat me gjemba ishin vetem fillimi i odisese ogurzeze te tyre. Fole bertiste hetuesi ndaj nje njeriu te lidhur gjysem te vdekur nga torturat e xhelateve per dite te tera me radhe.Fole, nuk e kupton se nuk do te dalesh dot me i gjalle nga keto biruca? Tani je ne duart e mija mor kelysh i armikut, ketu as djalli vete nuk do te marre vesh se cfaredo te ndodhi me ty dhe jo me te tjeret ata miqte e tu,fole qen. Trupi i dobet filloj tju neneshtrohej torturave nga me te ndryshmet.Vezet e zjera dhe kunjat e pishave ne thonjte e djaloshit po tregonin me se miri egersine me te cilen e kishin marre kete detyre xhelatet.Urrejtja dhe hakmarrja ishin pjese e jetes se ketyre ndaj dy viktimave te radhes.Te arrestuar dhe njerezit e tjere te familjes,spiuni i fshatit kishte vepruar me se miri,ai ndihej krenar per detyren ndaj atdheut,buzeqeshia e tij nga dhembet e krrimbura dhe duart qe i dridheshin ,tregonin se sa i peshtire ishte zanati i tij ndaj fshatareve te vet.Ai ndiente gezimin e fitores mbi dhimbjet dhe plaget e dy te rinjve.Bisha kenaqej dhe dehej nga era e gjakut. Ju i nipi i armikut te popullit Bedri Pashollari,i arratisur me 1946, i kini drejtuar nje leter dhe Sekretarit te pare shokut Enver,kush ju ka mesuar,kush fshihet mbas jush,kush ja u futi ne mendie kete loje.Kush,kush,kush. Askush une jam nje djale fshati nxenes shembullor ne shkolle dhe ne jete, une vete i jam drejtuar drejtuar Enver Hoxhes ,pa ditur se po i drejohesha bishes se komunizmit,ju jeni te gjithe bisha,qelloni keshtu te lidhur sic me kini,cfare prisni me qelloni. Hetuesi i dehur vazhdonte te qellonte pa pushim ne nje trup gjysem te vdekur i lidhur dhe torturruar prej ditesh dhe netesh pa pushim,ju nipi i armikut kini kerkuar te shkoni ne shkolle ushtarake,ha ha ha qeshte krimineli me duart e ngjyera me gjakun e djaloshit .Ju gjarper kini kerkuar te futeshit ne ushtrine shqiptare,ju armiku i partise,ju gjarperinj te sistemit tone,ju. . Nje goditje shtazarake e fut perseri djaloshin ne kllapi. Para sysh i kujtohet viti 1964 se si i lindi ideja se duhej ti drejtohej shokut Enver,ndoshta ai nuk e di se une jam i pa fajshem ne fund te fundit nje femije qe sapo mbarova shkollen jam,e clidhje kam une me arratisjen e xhaxhait une dua te mesoj dua te shkoj ne shkolle. Gishtat e tij me penen shtrenguar filluan te nisnin nje leter per komandantin e pergjitheshem,leter qe do ish fillim nisja e thyerjes se enderres se tij femijerore,leter qe do e mesonte Ulsin se rruga e tij e enderruar per tu shkolluar ketu merrte fund. Por dhe te mos ishte ajo leter dicka tjeter do ja thyente enderren e tij rinore. 12 km larg ne kembe drejt postes se Maliqit,rrugen e beri me kembe por lodhjen nuk e ndiente, gezimi se dikush do e ndimonte te vazhdonte shkollen e bente te ndihej krenar. Dite mbas ditesh,priste nje pergjigje, postieri ishte i vetmi njeri qe sapo vinte ne fshat i jepte lajmin se akoma nuk ka ndonje leter per ty vogelush qe e pret me kaq anth.Dhe dita e shume pritur erdhi,pergjegjesi i vatres se kultures E Shparthi erdhi vete ne shtepi per ti lajmeruar se Ulsin e priste sekretari i komitetit te partise ne Maliq Vait Kolaneci. Ate nate nuk kish gjume, me ne fund komandanti e kish marre letren e tij,fati dukej se po i trokiste ne deren e ketij vogelueshi, si gjithe shoket e tij do te vazhdonte ne mos shkollen Skenderbej nje shkolle tjeter se zben,neser do te merrte vesh gjitheshka.

Pa gedhire me vrap mori rrugen e gjate 12 km me kembe drejt Maliqit vraponte dhe kendonte,kendonte me gezimin femijeror,ai kish nje gezim si gjithe shoket e tij do te kish mundesine te shkollohej.Nje ore para se te hapej zyra ai ishte atje jashte dhe priste ta therrisnin,priste ti buzeqeshnin dhe ti thoshin.

Djalosh shoku Enver ju ka derguar nje leter,ju do te shkoni ne shkollen e mesme,urime vogelush.Pritja dhe enderrimet nuk po mbaronin aq sa nuk e vuri re dhe shikimin e shtrember qe i dha atij sekretari i partise Vait Kolaneci ndersa ngjiste shkallet e komitetit te partise. Dikush e thirri mbas disa oresh pritjeje, ashtu me nxitim duke i kaperxyer shkallet dy e nga dy djaloshi u gjend perballe nje dere te rende,dikush e futi brenda,perballe me sekretarin shokun Vait i cili ne duart e tij qe i dridheshin mbante nje leter, ishte ajo letra qe ai vete i kish nisur shokut Enver. Nje ze i trashe rrengjethi trupin e vogel te djaloshit. Ju nipi i armikut te partise Bedri Pashollarit i jeni drejtuar shokut Enver dhe kerkoni te shkolloheni? kush ju ka mesuar, si e keni marre kete guxim,a e dini kush jeni ju mor nip armiku.Ne nuk luftuam per shkollomin tuaj, por per tju denuar te gjithe ju gjarperij armiq te betuar te partise,ti duhet te ulesh koken dhe te punosh atje ku duam ne,koka e juaj do te rrije ulur gjithe jeten perballe nesh..Djaloshit imcak me enderren e madhe per shkolle po i rrotullohej tavani, ne ate zyre te akullt dhe te zeze per te.Doli jashte pa u ndiere duke lene sekretarin te fliste akoma me vete-veten pa e pare qe djaloshi ishte larguar. Ai as vete ne moshen e tij nuk e dinte se cfare i kishin bere ketij pushteti,vinte nga nje familje e varfer fshati me dy prinder bujq. E vetmja njolle e zeze ishte arratisja e xhaxhait qe nuk kishte asnje te dhene ku dhe si jetonte. Diku aty prane i kish ardhur i jati, Xha Refati i ferkon koken dhe te dy marrin rrugen e kethimit,mos bir qaj i thote i jati nuk kemi cfare te bejme ikim dyert keta na i kane mbyllur njehere e pergjithmone. Te dy u kethyehen ne mbremje ne fshat, frika se mos kryetari i keshillit nje mik i ngushte i sigurimit te shtetit i ndiqte nga pas, ai mund tju dilte perpara dhe ti pyeste apo ti provokonte, i detyroj te futen ne fshat nga rruga e malit,eh kryetar kryetar cfare te kemi bere. Nje kove me uje e nxierr nga kllapija duke i i prere gjithe enderrimin qe nuk dinte se sa ore ishte ne kete gjendie. Tani djaloshin 17 vjecar vetem urrejtja e mbante gjalle perballe ketyre bishave me fytyre njeriu,trupi i tij ishte kethyer ne nje poligon goditjesh dhe torturash cnjerezore. Ne dera e trepallancive ne Korce,nje grua plake e kerrusur veshur me te zeza kishte dite qe nuk i ndahej asaj banese te tmerreshme per torturat qysh nga koha e Zogut,birucat e saj te nenedheshme te mbushura me uje kishin marre jetet e dhjetra dhe qindra bij nenash.Kush futej aty nuk dilte me i gjalle.Aty tani ishte locka e nenes Lekes asaj i kishin marre shpirtin dhe po ja torturonin cnjerezisht.A do te mund ti duronte torturat trupi i tij i dobet,a do e lejonin xhelatet te dilte i gjalle prej andej? Askush nuk i jepte pergjigje,askush nuk i fliste vec kapterrit te policise qe e urdheronte te largohej prej andej.Ike shtrige,qerou prej ketu,gjarperit tend ketu do ti shkulen dhembet nje e nga nje,ikeeee. Dite,jave dhe muaj te tere tortura.Por nga goja e Ulusiut dhe Aliut nuk doli asnje fjale,as per Vasfi Selamin qe ju tha rruge te mbare,as per miqte dhe shoket qe ne heshtie ju uruan rrugen e tyre,as per vellezerit dhe motrat.Ata gjithshka e mbajten mbi vete.Te pakten te tjeret te shpetojne,puna jone u pa. Kerkesa e kryetarit te keshillit G karafili beri qe gjyqi ndaj tradhetareve dhe armiqve te zhvillohej ne mes te fshatit ata duhej te diskretitoheshin ne mes te fshatit,ata dhe te gjithe armiqte qe kishin lidhje me ta,diktatura e proletariatit do te binte tmerresisht dhe mbi keta dy femije. Nje gjyq me aktore ordinere hajdute dhe kriminele,akuza te sajuara dhe te intriguara mire. Akuza ku vec arratisjes, agjitacion e prapagande do ishte neni qe do ju shtonte denimin e dhene nga prokurori.Burrat e fshatit ulnin koken perballe kesaj mizorie ndersa spiunet ngriheshin pa pushim, ata diskutonin dhe denonin dy armiqte e partise dhe pushtetit. Varja eshte pak per keta qener bertiste nje spiune duke treguar grushtin drejt dy femijeve te lidhur dhe ne sallen e inprovizuar te gjyqit ne mes te fshatit.Ore te tera deri sa partia u bind se vec gjyqit ndaj armiqve te klases ishte bere dhe nje pune e mire Agjitacioni per te frikesuar kedo qe do te mendonte te dilte kunder vijes se partise. Eleni Selenica me nje urrejtje patologjike jep vendimin e denimit. 17 vjecari Ukusi Pashollari denohet me 15 vte burg. Dhe 19 vjecari Ali Likaj me 13 vite. Nisi keshtu jeta e e veshtire e burgjeve per ta dhe familjen qe e ndiqte nga pas kudo,por as vitet e burgut dhe operativi i sigurimit nuk po e thyenin dot karakterin e Ulsit ai sa vinte burrerohej,ne dokumentat e burgut shkruhej ky i denuar eshte nje anti komunist i vendosur ky sa vjen dhe behet me i rrezikshem per shtetin tone socialist,ky nuk duhet te dali me i gjalle nga burgjet.Veprimtaria e tij nacionaliste dhe anti komuniste brenda te burgosurve ra ne sy te komandes, njerezit e saj brenda te burgosurve mbanin nen vezhgim cdo ore djaloshin e dobet por me nje guxim te celiket, Transferimet nga burgu i Elbasanit,Ballshit,Fush-Krujes nuk po thyenin dot me kete njeri.Spaci u be menjehere vendi i ri per Ulsi Pashollarin. Viti 1973 ishte viti vendimtar ku Ulesi tanime nga nje djale i ri ishte burreruar dhe formuar me se miri me ideologjine e tij antikomuniste Shoket dhe miqte e tij ishin te gjithe ata intelektuale antikomuniste te vendosur deri ne fund,ai aty brenda telave me gjemba kishte gjetur vete-veten. Ata duhej te ngriheshin kunder regjimit,ata duhej te protestonin.Zeri i tyre duhej te degjohej,bisha komuniste nuk mund te mbyste me dhe shpirtin e tyre te lire,fjala,urrejtja dhe protesta ishte e vetmia arme qe ju kish mbetur. Grupi i pare i antikomunisteve te denuar ne Spac mori drejtimin e Ulsi Pashollarit.Ata vendosen mos daljen ne pune pa ju plotesuar kerkesat e tyre,ky ishte vetem fillimi i nje revolte te heshtur qe me ne fund po shperthente me zemerim brenda telave me gjemba.Ne krye te grupit Ulsi djeg stendat e emulacionit dhe fotografine e Enver Hoxhes 12 te denuar dolen me force nga birucat duke ju bashkuar shokeve dhe revoltes e cila po rritej dhe perqafohej cdo ore e me shume nga te gjithe te burgosurit. Derdhia e ushqimit dhe mos dalja ne pune detyroi vete Kadri Hazbiun te vinte ne Spac, thote i denuari tjeter Bedri Coku,policija nderhyn forcerishte dhe merr Pal Zefin duke e torturuar,por nderhyrja e grupit te te denuarve arrin tja u shkepusi me force shokun e tyre duke e futur ne mes dhe duke rrahur policet e burgut. Gjendia sa vinte dhe po rendohej atehere u vendos qe askush nga burgu te mos dali ne pune, te gjithe duhej te perballeshim me diktaturen.Frika ishte thyer ajo nuk kishte me vend tek te denuarit,nje grup i madh shokesh mbaheshin akoma ne birucat speciale te burgut.

Ulsiu merr me vete Dashnor Kazazin dhe te dy me nje leve hekuri arrijne te kepusin drynet e birucave, duke i nxjerre jashte shoket e tyre te sakatuar me muaj ne biruca.Djaloshi 21 vjecar Skender Daja mbahej ne krahe nga shoket ai nuk ecde dot torturat me shufrat e hekurit dhe elektroshok e kishin lene gjysem te paralizuar.Krismave te armeve keta djem ju pergjigjeshin me thirrjet njerezore mos qelloni ne jemi brenda telave,ne jemi te pa armatosur mos qelloni,ne jemi vellezerit tuaj. Menjehere filluan te zevendesohen ushtaret me police dhe operativet e ardhur me urgjence.Thyet bibloteka dhe digjen librat e klasikeve te komunizmit se bashku me foton e diktatorit.

Nje carcaf i bardhe po ngjyrosej me gjakun e te denuarve per tu bere flamur,Ulsi ishte i pari qe preu doren per te ngjyrosur flamuri.Flamur me gjakun e heronjve,flamur me dhimbjen dhe fitoren mbi diktaturen.Aty po ngrihej flamuri i Gjergj Kastriotit pa yllin komunist. Piktori Mersin Vlashi realizoj ne flamurin e te denuarve stemen e shqiponjes.Gjet Kadeli dhe Ulsi Pashollari me nje shtize te gjate ngriten per here te pare flamurin kuq e zi pa yllin komunist ne katin e trete te godines se Burgut.Ky flamur ishte nje shprese per te denuarit dhe nje vdekje per sistmin dhe kriminelet qe kishin rrethuar keta njerez brenda telave Flamuri me gjakun e te denuarve pa yllin Sllav,tmerroj dhe rriti me teper urrejtjen per thyerjen e kesaj revolte me cdo mjet,rrethimet sa vinin dhe shtoheshin. Ulesiu duke vendiosur flamurin bertet me ze te larte: “Vellezer sot ketu ne Spac,ne zemren e Mirdites,ketu ku po vuajne denimin djemte me te mire te shqiperise, ne te denuarit e ndergjegjies anti komuniste po ngereme flamurin e pare shqiptar. Ky flamur eshte simbol i mijera e mijera te pushkatuarve,denuarve dhe interrnuarve nga ky regjim gjakatar”. Me 24 Maj diktatura leshoj tanket ndaj ketyre heronjve,ne gryken e Repsit shurma e tyre degjohej deri prane veshit te te denuarve,tymi qe nata ngrinin filloj te dukej me sy te lire.Tanke perballe nje grupi te denuarish te ndergjegjies,revolta duhej te stypej me cdo mjet.Tanket ishin gati te futeshin duke rrafshuar cdo gje se bashku me trupat e ketyr heronjve.Cdo gje ishte e mundur bisha e terbuar nuk pyeste me.Vec ushtareve te armatosur tanket ishin perballe ketyre heronjve te lirise.

Uji u pre,dy dite dhe pa uje,Kucedra po i ndalonte dhe ajrin, bombat kimike te hedhura ne mes te kampit po veshtiresonin frymemarrjen e ketyre njerezve viktima,pa buke pa uje dhe tani pa ajer te paster. Por as kjo nuk po i mposhte te denuarit,megjithe se forcat po i linin pak e nga pak. Kadri Hazbiu fut nje zevendes minister per te biseduar por Ulsi nuk e lejon qe ai te flasi me te denuarit, qindra forca te armatosura deri ne dhembe u futen pabesisht nga te gjitha anet e burgut.Te lidhur kembe e duar te gjithe u lane jashte ne oborrin e kampit. Bisha donte gjak,para skuadres se pushkatimit ne prani te te denuarve vrane Ajri Pashain dhe Dervish Bejkon,n dersa 38 te burgosur te tjere se bashku me Ulsin u nisen te lidhur ne Tirane ku mbas nje hetuesie te re disa muajore ju dha si shperblim dhe 13 vite te tjera denim. Se bashku me Caushin dhe Gieten i cojne ne burgun e Burrelit,deri ne vitin 1986. I pa harruari Z Pjeter Arbnori tregonte: Per vuajtjet qe qe kishin kaluar se bashku me Ulsin ne burgun e zi te Burrelit,Per Ulsin thote Pjetri.Kishim degjuar, per ate djale te imet por te pa mposhtur ne te gjitha burgjet e shqiperise,por fati e solli qe ai te vinte prane nesh ne Burrel. Ai kishte nje shpirt te celiket dhe nje kuraje te pa pare ai studionte fliste rrjedhshem disa gjuhe te huaja.Ulsiu mbante gjalle mes te denuarve shpresen e madhe te nderrimit te sistemit gjakatar,por semundia dhe torturat e vazhdueshme neper kampet e punes e kishin dobesuar dhe lodhur fizikisht,por kurre moralisht ai kishte shprese se dita e lirise po afrohej.Izolimi nga bota dhe me ne fund vdekja e diktatorit jane yje nga qielli qe po lajmerojne ardhjen e pranveres thoshte me shprese Ulsi shokeve te burgut.Por sigurimi i shtetit nuk mund ti ndahej, ai semuret perseri dhe cohet ne spitalin e Burrelit,ku nje mjeku kirurg me emrin Xhelal i kerkohet ti beje nje injeksion vdekjeprures,fatmiresisht mjeku kirurg thote Z Arbnori nuk pranoj dhe jeta e Ulesit u shpetua, ata e donin me cdo kushte te vdekur Semundia dhe 22 vitet e burgjeve kishin bere punen e tyre,ne vitin 1986 ai lirohet me kusht. Por frika ndaj tij i detyroj qe te shoqerohej nga dy punonjes policije nga Burreli ne Korce,ne vazhden e kesaj e cuan perseri ne policine e Korces per ti treguar dhe nje here vendin aty ku ish torturuar per muaj te tere cnjerezisht nga kriminelet me uniforme shteti,me vete ai kishte sjelle nje valixhe druri mbushur plot e perplot me libra dhurate nga miqte e tij neper burgje. Takimi naten vone te operativit te sigurimit te shtetit Adhurimit me spiunet e vjeter dhe te rinj ne fshat ngriti vigjilencen.Shtepia filloj perseri te ruhej naten,te gjitha levizjet e Ulsit por dhe te familjareve te tjere filluan perseri te survejohen asgje nuk kish ndryshuar ne keta njerez qe i prene ne mes te rinise jeten dhe lirine vetem e vetem se donte te shkollohej si gjithe shoket e tij . I vellai Zini Pashollari tregon ka qen data 26 dhjetor 1986 .. ishte mbazdite dimer acar. kur ai mbas kaq vitesh dhe peripecish u kethye i semure perseri ne shtepi .nete te gjata dimri, tregime , vuajtesh, te 22 vite e 75 dite burgu nga me te ndryshmet.. e perse ? Sepse donte te shkollohej. nuk i jepej e drejta per shkollim se ne kishim nje xhaxha te arratisur.Ai quhej Bedri Pashollari vellai i vogel i Babait ai ishte nje anti komunist qe nuk pranoj te rreshtohej ne forcat komuniste.Mbas clirimit Bedriu u vu menjehere ne syrin vigjilent te forcave te ndjekjes per tu arrestuar,kjo e detyroj ate si shume e shume atdhetare patriote nacionaliste te marrin rrugen e dhimeshme te arratise.Ne nje nate dimri te vitit 1946 ai iken ne arrati bashke me disa shok te tjere. Kethimi i Ulsit ne shtepi solli dhe shpresen per nje rrezim te shpejte te pushtetit te diktatures,Burgu ate nuk e kish frikesuar,burgu dhe torturat vetem se kishin forcuar me teper karakterin e tij antikomunist,ai u be nje nga nismetaret ne hedhien e bustit te diktatorit ne Korce,por dhe nje nder firmetaret e pare te krijimit te Partise Demokratike.Oratoria dhe fjalet e tij zinin vend ne zdo takim me njerzit.Por Ulsi asnjehere nuk u ankua,ai asnjehere nuk kerkoj shperblim per sherbimet e tij ndaj demokracise.Semundia dhe vuajtjet shume vjecare neper kavalarin e burgjeve bene qe ai te largohet nga kjo bote me 15 Shkurt 1995 duke lene pas nje vajze si driten e syve Jeta dhe vdekja e tij kishte nje domethenie jo vetem per ata qe e kishin njohur brenda dhe jashte burgjeve por dhe me gjere.Ai asnjhere nuk kerkoj shperblim,ai asnjehere nuk kerkoj hakmarrje.Ai kerkonte bashkimin e shqiptareve ne rrugen e demokracise perendimore.larg hakmarrjes dhe dhunes se verber. Ai erdhi dhe u largua nga kjo jete si nje Zgalem perballe dallgeve.Ulesi Pashollari ishte nje Zgalem i lirise.

Kategori
Uncategorized

urim gjata Shared publicly – 1:42 AM “Albania is a transit country for drugs” Ivanov; Albanian soldiers at risk to becouriers of Afghan heroin Director of the Federal Agency of the Narcotics Traffic Control of Russia, Viktor Ivanov at a press conference, said that Albania is a transit country for drugs and that in his opinion it is related to the geographical position of our country. Ivanov said that drugs transiting through Albania and Kosovo are being distributed in other European countries. According to him there were 375 drug suppliers that distribute drugs in Europe while adding that the danger of drugs lies with the soldiers in Afghanistan. Albanian soldiers at risk to be couriers of Afghan heroin Russian anti-drug chief, Ivanov, sends an alarm to our country Albanian soldiers in Afghanistan at risk of becoming couriers of heroin to Western Europe. The warning was given by the head of the federal service for anti-trafficking of drugs, which asked the Albanian government to make four eyes to this phenomenon. After that there were meetings with Prime Minister of the Interior and the country director of the Federal Service to Control Narcotics Trafficking of Russia, Viktor Ivanov, held a press conference, declaring that Albania risks involved in drug trafficking cartels , that export of heroin from Afghanistan to Europe. At the press conference, he said that peacekeeping forces in Afghanistan, our country may be tempted to become part of the traffic of between 400 to include Albania narkotrafikut cartels, which supply Europe and Russia. “We are dealing with the phenomenon that the troops already in Afghanistan threaten to become part of drug trafficking, to become messengers of Afghan heroin shipments to Albania. Price of heroin purchased at a thousand dollars in Afghan countries and sold in Europe with 150 thousand dollars, “said Ivanov. ################################## Viktor Ivanov. Drejtori i Agjencisë Federale të Kontrollit të Trafikut të Narkotikëve të Rusisë. “SHQIPERIA ESHTE NJE VEND TRANZIT PER DROGEN” Ushtarët shqiptarë në rrezik të jenë korrierët e heroinës afgane. ” Shqipëria është një vend tranzit për drogën ” Ivanov ; Ushtarët shqiptarë në rrezik për becouriers e heroinës afgane Drejtori i Agjencisë Federale të Kontrollit të Trafikut të Narkotikëve të Rusisë , Viktor Ivanov në një konferencë për shtyp , tha se Shqipëria është një vend tranzit për drogën dhe se sipas tij ajo është e lidhur me pozitën gjeografike të vendit tonë . Ivanov tha se droga tranzit përmes Shqipërisë dhe Kosovës janë duke u shpërndarë në vende të tjera evropiane . Sipas tij ka pasur 375 furnizuesit e drogës që shpërndajnë drogë në Evropë , ndërsa duke shtuar se rreziku i drogës qëndron me ushtarët në Afganistan . Ushtarët shqiptarë në rrezik të jenë korrierët e heroinës afgane Shefi ruse anti – drogës , Ivanov , dërgon një alarm për vendin tonë Ushtarët shqiptarë në Afganistan në rrezik për t’u bërë korrierët e heroinës në Evropën Perëndimore . Paralajmërimi është dhënë nga kreu i shërbimit federal për luftën kundër trafikimit të drogës , e cila kërkoi qeverisë shqiptare të bëjë sytë katër për këtë fenomen . Pas kësaj ka pasur takime me kryeministrin dhe Ministrin e Brendshme, drejtori vendit të Shërbimit Federal për kontrollin e narkotikëve te trafikimit të Rusisë , Viktor Ivanov, mbajti një konferencë për shtyp , duke deklaruar se Shqipëria rrezikon të përfshirë në kartelet e trafikut të drogës , për eksportin e heroinës nga Afganistani në Evropë . Në konferencën për shtyp , ai tha se mes 400 forcave paqeruajtëse në Afganistan , vendi ynë mund të joshet për të bërë pjesë e trafikut për të përfshirë ne kartelet e narkotrafikut Shqipërinë , kartele të cilat furnizojnë Evropën dhe Rusinë . ” Kemi të bëjmë me fenomenin që trupat tashmë në Afganistan kërcënojnë që të bëhet pjesë e trafikut të drogës , të bëhen lajmëtarë të dërgesave të heroinës afgane në Shqipëri . Çmimi i heroinës blihet me një mijë dollarë në vendet afgane dhe shitet në Evropë me 150 mijë dollarë , “tha Ivanov .

FigurëFigurë

Kategori
Uncategorized

Albanian secret service.Albanian military bases are being used to transport drugs.

FigurëFigurëFigurë

Kategori
Uncategorized
GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY 
ISSUES 

Classified By: CDA Stephen A. Cristina, reasons 1.4 (b) and (d) 

¶1. (C) Summary: The Greek government is pressuring the GOA 
to 
accept its demands in bilateral negotiations to demarcate the two countries’ maritime border. Athens is also threatening to refuse to ratify Albania’s Stabilization and 
Association Agreement with the EU over a contentious issue involving Greek military cemeteries in Albania, in what the GOA views as a repeat of Greek blackmail used against
Macedonia’s NATO membership ambitions. Talks on the cemetery Issue continue after the latest round of negotiations on September 30 ended inconclusively. End Summary.

ALBANIA: GREECE MANIPULATING BORDER DEMARCATION METHODS 
——————————————— ———- 
¶2. (C) According to Ledia Hysi, Director of Legal Affairs and Treaties at the Ministry of 
Foreign Affairs, The Albanian and Greek governments have been negotiating for several months to demarcate their maritime border. The negotiations have encountered multiple problems due to what she described as the Greeks’ “double standard” by using different demarcation methods for different portions of the coastline, while Albania uses one standard baseline demarcation system employed under existing international 
conventions. In other words, the Albanians charge the Greeks with cherry-picking the most favorable borders by using different demarcation methods for separate points of the border. During one of the recent negotiating sessions in Tirana, the Greek 
official heading the delegation gave his Albanian counterpart an ultimatum. The Greek Government would be willing to compromise on the maritime border near Corf(reportedly due to existing American military interests to build a U.S. military installation in Jale, Southern Albania). However, the Greek official warned the Albanian 
delegation to comply with their other requests and to keep “distant powers,” namely the U.S, out of the negotiations. An identical phrase was also used in a meeting in Tirana
by the Greek Ambassador during a meeting with Foreign Minister Basha. 

BEWARE OF GREEKS BEARING UNREASONABLE DEMANDS? 
——————————————— – 
¶3. (C) Another contentious issue between Athens and Tirana is Greek demands to build up to four military cemeteries in southern and eastern Albania to commemorate Greek soldiers who died in Albania fighting Italian forces in 1920. The GOA opposes the Greek proposal because it objects to Athens’ plan for foreign military cemeteries on Albanian soil that would be based on a separate religious and ethnic identity, and also for giving Athens a toehold to exercise historical Greek territorial claims to southern Albania. In spite of repeated demands by the GOA to establish an independent commission of experts to determine the issue, Athens has always maintained that the cemeteries issue is a “take it or leave it” proposition. 

¶4. (C) On September 30, Greek and Albanian negotiators met in Tirana but failed again to hash out an agreement on the cemetery issue. According to the Albanian Director General for Regional Affairs and chief negotiator, Islam Lauka, the Albanians rejected a Greek demand for four cemeteries in southern Albania, offering 
instead one cemetery in Tirana. (NOTE: The remains of British, German and most other foreign troops killed in Albania during WWI, WWII and the Balkan Wars were gathered and interred in Tirana. The remains of Italian troops were gathered and returned to 
Italy. No foreign troops have been buried in Albania “on the 
battlefield,” as the Greek government has requested. END NOTE.) 

¶5. (C) According to Lauka, after rejecting the initial Greek offer, 
the Albanian side agreed to allow one Greek cemetery in southern Albania – 
an offer Lauka characterized as a major concession, given the fact that 
all other cemeteries for foreign troops are in Tirana. The 

TIRANA 00000745 002 OF 002 

Greeks 
made a counter-offer for 2 cemeteries in the south, with an option for a third cemetery later. The GOA turned down the Greek proposal, thus ending the talks inconclusively. 

¶6. (C) Lauka noted that as it became clear to the Greek side that the talks were not going as planned, one of the Greek negotiators told Lauka that because of domestic political considerations it would be unacceptable for the Greeks “to go home empty handed.” Lauka told the Greek team that the Albanians had their own domestic political considerations to worry about as well, referring to the ethnic-Albanian Cham population 
that was expelled from Greece following WWII and has ongoing property restitution claims with the government of Greece (to be reported septel). 

GREECE THREATENS TO BLOCK ALBANIA SAA 
————————————- 

¶7. (C) During a previous round of negotiations over the cemeteries, after passing the message to keep Washington out of the negotiations, the Greeks gave the Albanians a second, stronger ultimatum. While Albania’s Stabilization and Association Agreement (SAA) with the European Union has been ratified so far by 22 EU countries, Greece is among the last three states that so far have not. The Greek Ambassador told Basha that if the GOA does not agree to Athens’ terms regarding the military cemeteries, then the Greek parliament will never ratify the SAA. He also told Basha that on the same day that Albania signs off on the cemeteries issue, the Greek Parliament will ratify Albania’s 
SAA. On the issue of the countries’ maritime border – and in spite of the fact that the Greek negotiating stance is contrary to international conventions – Athens has said 
that the border will either be agreed upon on its terms or not at all. Hysi said the Greek position was a serious threat to the long-term development of the southern coastal 
area, as it will create obstacles for tourism, transport, fishing, seabed oil and gas exploitation, and that it could even lead to territorial incidents with Greece. With 
memories still fresh over Athens’ veto of Macedonia’s NATO invitation, the GOA believes the Greek positions on the maritime border and the cemeteries issues to be serious 
threats to Albanian interests and sovereignty. 

COMMENT 
——- 

¶8. (C) The GOA at this point does not seem overly worried about Greece’s threat to block SAA ratification, apparently believing that as long as Albania continues to make a good-faith effort to continue talks the Greeks won’t want to isolate themselves 
within the EU over an issue other EU countries will likely see as minor. But in the wake of Greek success in blocking Macedonia’s NATO aspirations, the Albanians aren’t convinced either that the Greeks are merely bluffing. At this point the GOA has not asked for 
U.S. assistance or intervention with Greece, preferring to work this out with the Greeks themselves. 

CRISTINA.

 — me Marjan Gryka dhe 43 të tjerë.

 
Foto: GREQIA  PRESION SHQIPERISE.
DUAM DETIN DHE 4 VARREZA PER USHTARET GREKE NE JUG-LINDJE TE VENDIT.
NDRYSHE....................

KABLLOGRAM Sekret i Ambasades Amerikane.
Viewing cable 08TIRANA745, GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY

Pranoni ndertimin e 4 varrezave Greke,dhe ndryshimet ne kufirin detar. Ndryshe Greqia nuk do te ratifikoje ne parlament marveshine MSA-se.

SEKSIONI KONFIDENCIALE 01 E 02 TIRANË 000.745

SIPDIS

E.O. 12958 : Decl : 2018/10/08
Tags : PREL PGOV GR AL
TEMA : Greqia presion Shqipërise per ceshtiet e kufirit dhe varrezat.

Klasifikohen Nga : CDA Stephen A. Cristina , arsyet 1.4 ( b ) dhe ( d )

GREQIA KERCENIM DHE PRESION SHQIPERISE.

Qeveria greke po i bën presion të vazhdueshem Qeverisë shqiptare të pranojë kërkesat e saj në negociatat dypalëshe ne caktimin e kufirit detar të dy vendeve . 
Athina gjithashtu ka kërcënuar se do të refuzojë për të ratifikuar marveshien e Shqipërisë per Stabilizim Asociimit me BE-ne.
Nje çeshtje tjeter.
Ate që përfshin varrezat ushtarake greke në Shqipëri , Qeverija shqiptare e sheh si një përsëritje të shantazhit grek përdorur kundër Maqedonise për anëtarësimin në NATO.

SHQIPËRIA : Greqia kerkon manipulime kufitare me metodat e demarkacionit .

Ledia Hyri drejtore e Çështjeve Ligjore dhe Traktateve në Ministrinë e Punëve të Jashtme.
Raporton se Qeveritë shqiptare dhe greke kanë qenë duke negociuar për disa muaj resht për të caktuar kufijtë detar te tyre . Negociatat kanë hasur në probleme të shumta për shkak të asaj që ajo e përshkroi si" standard të dyfishtë " te grekëve.
Duke përdorur Metoda te ndryshme te demarkacionit për pjesë të ndryshme të vijes bregdetare , ndërsa Shqipëria përdor një bazë standarde te sistemit te demarkacionit ekzistuese ne baze te konventave ndërkombëtare . Me fjalë të tjera , Greqia kerkon qershine mbi torte. 
Greqia nuk mund ti afrohet dot Jales per shkat te interesave Amerikane aty( thuhet për shkak të interesave ekzistuese,ushtarake amerikane një instalim ushtarake amerikane në Jalën , jugore Shqipëri) .
Megjithatë , zyrtari grek paralajmëroi delegaionin shqiptar në përputhje me kërkesat e tjera të tyre dhe për të mbajtur larg " Fuqitë e largëta ", domethënë SHBA , prej të gjithe negociatave .
Një frazë identike është përdorur edhe në një takim në Tiranë nga ambasadori grek gjatë një takimi ne Ministrine e Jashtme me Ministrin Basha .

Beware e grekëve duke pasur kërkesa të paarsyeshme ?
----------------------------------------------

¶ 3 . ( C ) Një tjetër çështje e diskutueshme mes Athinës dhe Tiranës është kërkesa greke për të ndërtuar deri në katër varreza ushtarake në pjesën jugore dhe lindore të Shqipërisë per te përkujtuar ushtarët grekë që vdiqën në luftime me Forcat italiane në vitin 1920 ne Shqipëri.
QSH kundërshton propozimin grek , ajo kundërshton planin e Athinës për varrezat e ushtrive te huaja në tokën shqiptare që do të bazohet në një identitet te veçantë fetar dhe etnik , 
Qeveria Shqiptare i frikesohet kesj kerkese te dyshimte sepse.
Athina kerkon një vend për te futur kembet që të ushtrojë pretendimet historike territoriale greke për Shqipërinë e Jugut . 

¶ 4 . ( C ) Më 30 shtator , negociatorët grekë dhe shqiptarë u takuan në Tiranë , por nuk arriti përsëri të përpunojnë një marrëveshje
në çështjen e varrezave . Sipas drejtorit te përgjithshëm për Çështjet Rajonale dhe kryenegociatorin shqiptar Islam Lauka shqiptarët kundërshtuan palen greke qe kërkojnë katër varreza në jug të Shqipërisë , duke ofruar në vend të kësaj një varrezë në Tiranë . ( SHËNIM : Mbetjet e ushtareve britanik ,Trupat e huaja gjermane dhe të tjerë të vrarë në Shqipëri gjatë Luftës së Parë Botërore , Luftës së Dytë Botërore dhe nga Luftërat Ballkanike ishin mbledhur dhe varrosur në Tirane.Mbetjet e trupave italiane u mblodhën dhe u kthye në Itali .
Dhe jo varreze te trupave te huaj ne jug-lingje sic ka kerkuar qeveria Greke.

¶ 5 . ( C ) Sipas Z Lauka , pas kundërshtimeve fillestare pala shqiptare ra dakord për të lejuar një varrezë greke në pjesen jugore Shqipëri -
Kjo ofertë nga Lauka karakterizohet si një lëshim të madh te qeverise shqiptare , duke pasur parasysh faktin që të gjitha varrezat e tjera për trupat e huaja janë në Tiranë .

TIRANË 00000745 002 OF 002

Grekët bënë një kundër-ofertë për 2 varreza në jug , me një opsion për një varrezë të tretë më vonë . QSH hodhi poshtë propozimin greke , duke i dhënë fund bisedimeve pa rezultat .

¶ 6 . ( C ) Lauka theksoi se pasi u bë e qartë në anën greke që bisedimet nuk po shkonin sipas planit, një te grekeve,do të ishte e papranueshme për grekët " për të shkuar shtëpi duar bosh . 
" tha Lauka per ekipin grek që Shqiptarët kishin konsideratat e tyre të brendshme politike të shqetësohen për debimin e popullsise came etnike-shqiptare që ishte dëbuar nga Greqia pas Luftës së Dytë Botërore dhe ka në pronësi të vazhdueshëm pretendimet e kthimit
me qeverinë e Greqisë ( të raportohen septel ) .

GREQIA kërcënon të bllokojë (MSA) SHQIPERISE
-------------------------------------
¶ 7 . ( C ) Gjatë një raundi të mëparshëm të negociatave për varreza ,pas kalimit mesazhin për të mbajtur Uashingtonin jashtë
negociatave , grekët dha shqiptarëve një raund të dytë ,ultimatum të fortë ky i qeverise Greke duke kercenuar me ratifikimin e (MSA)
Ndërsa Stabilizim Shqipërisë
Asociimit (MSA ) me Bashkimin Evropian është ratifikuar deri tani nga 22 vende të BE-së , Greqia është në mesin e
tre shtetet e fundit që deri më tani nuk kanë ratifikuar . Ambasadori grek i tha Bashës se në qoftë se qeveria shqiptare nuk pranon të
Termat e Athinës ' në lidhje me varrezat ushtarake , atëherë Parlamenti grek nuk do të ratifikojë MSA-në . Ai gjithashtu tha Basha se në të njëjtën ditë që Shqipëria do nënshkruaje per pranimin e varrezave Greke. Parlamenti grek do të ratifikojë Shqipërisë
MSA . 
Lidhur me çështjen e kufirit detar të vendeve - dhe pavarësisht nga fakti se qëndrimi grek negociator është në kundërshtim me konventat ndërkombëtare - Athina ka thënë se kufiri ose do të miratohen në kushtet e saj ose do ju bllokojme te gjitha. Hysi tha se qëndrimi grek ishte një kercenim serioz për zhvillimin afatgjatë të bregdetit jugor , pasi do të krijojë pengesa për turizëm, transport , peshkimi , shfrytëzimi shtratit të detit të naftës dhe gazit , dhe se ajo mund të të çojë edhe në incidente territoriale me Greqinë . me kujtime ende të freskëta mbi veton e Athines per pranimin ne NATO-s të Maqedonisë ,qeveria shqiptare beson se pozitat greke në kufirit detar dhe çështjet e varrezave eshte serioze mbi kërcënimet ndaj interesave dhe sovranitetit shqiptar .

KOMENT
-------

¶ 8 . ( C )QSH në këtë pikë qeveria shqiptare e kercenuar nga Greket ,nuk ka kërkuar ndihmen e SHBA per ndërhyrjet me Greqinë , duke preferuar ta mbylle vete kete pune me Greket

CRISTINA.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Ne origjinal
C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000745 

SIPDIS 

E.O. 12958: DECL: 10/08/2018 
TAGS: PREL PGOV GR AL
SUBJECT: GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY 
ISSUES 

Classified By: CDA Stephen A. Cristina, reasons 1.4 (b) and (d) 

¶1. (C) Summary: The Greek government is pressuring the GOA 
to 
accept its demands in bilateral negotiations to demarcate the two countries' maritime border. Athens is also threatening to refuse to ratify Albania's Stabilization and 
Association Agreement with the EU over a contentious issue involving Greek military cemeteries in Albania, in what the GOA views as a repeat of Greek blackmail used against
Macedonia's NATO membership ambitions. Talks on the cemetery Issue continue after the latest round of negotiations on September 30 ended inconclusively. End Summary.

ALBANIA: GREECE MANIPULATING BORDER DEMARCATION METHODS 
--------------------------------------------- ---------- 
¶2. (C) According to Ledia Hysi, Director of Legal Affairs and Treaties at the Ministry of 
Foreign Affairs, The Albanian and Greek governments have been negotiating for several months to demarcate their maritime border. The negotiations have encountered multiple problems due to what she described as the Greeks' "double standard" by using different demarcation methods for different portions of the coastline, while Albania uses one standard baseline demarcation system employed under existing international 
conventions. In other words, the Albanians charge the Greeks with cherry-picking the most favorable borders by using different demarcation methods for separate points of the border. During one of the recent negotiating sessions in Tirana, the Greek 
official heading the delegation gave his Albanian counterpart an ultimatum. The Greek Government would be willing to compromise on the maritime border near Corf(reportedly due to existing American military interests to build a U.S. military installation in Jale, Southern Albania). However, the Greek official warned the Albanian 
delegation to comply with their other requests and to keep "distant powers," namely the U.S, out of the negotiations. An identical phrase was also used in a meeting in Tirana
by the Greek Ambassador during a meeting with Foreign Minister Basha. 

BEWARE OF GREEKS BEARING UNREASONABLE DEMANDS? 
--------------------------------------------- - 
¶3. (C) Another contentious issue between Athens and Tirana is Greek demands to build up to four military cemeteries in southern and eastern Albania to commemorate Greek soldiers who died in Albania fighting Italian forces in 1920. The GOA opposes the Greek proposal because it objects to Athens' plan for foreign military cemeteries on Albanian soil that would be based on a separate religious and ethnic identity, and also for giving Athens a toehold to exercise historical Greek territorial claims to southern Albania. In spite of repeated demands by the GOA to establish an independent commission of experts to determine the issue, Athens has always maintained that the cemeteries issue is a "take it or leave it" proposition. 

¶4. (C) On September 30, Greek and Albanian negotiators met in Tirana but failed again to hash out an agreement on the cemetery issue. According to the Albanian Director General for Regional Affairs and chief negotiator, Islam Lauka, the Albanians rejected a Greek demand for four cemeteries in southern Albania, offering 
instead one cemetery in Tirana. (NOTE: The remains of British, German and most other foreign troops killed in Albania during WWI, WWII and the Balkan Wars were gathered and interred in Tirana. The remains of Italian troops were gathered and returned to 
Italy. No foreign troops have been buried in Albania "on the 
battlefield," as the Greek government has requested. END NOTE.) 

¶5. (C) According to Lauka, after rejecting the initial Greek offer, 
the Albanian side agreed to allow one Greek cemetery in southern Albania - 
an offer Lauka characterized as a major concession, given the fact that 
all other cemeteries for foreign troops are in Tirana. The 

TIRANA 00000745 002 OF 002 

Greeks 
made a counter-offer for 2 cemeteries in the south, with an option for a third cemetery later. The GOA turned down the Greek proposal, thus ending the talks inconclusively. 

¶6. (C) Lauka noted that as it became clear to the Greek side that the talks were not going as planned, one of the Greek negotiators told Lauka that because of domestic political considerations it would be unacceptable for the Greeks "to go home empty handed." Lauka told the Greek team that the Albanians had their own domestic political considerations to worry about as well, referring to the ethnic-Albanian Cham population 
that was expelled from Greece following WWII and has ongoing property restitution claims with the government of Greece (to be reported septel). 

GREECE THREATENS TO BLOCK ALBANIA SAA 
------------------------------------- 

¶7. (C) During a previous round of negotiations over the cemeteries, after passing the message to keep Washington out of the negotiations, the Greeks gave the Albanians a second, stronger ultimatum. While Albania's Stabilization and Association Agreement (SAA) with the European Union has been ratified so far by 22 EU countries, Greece is among the last three states that so far have not. The Greek Ambassador told Basha that if the GOA does not agree to Athens' terms regarding the military cemeteries, then the Greek parliament will never ratify the SAA. He also told Basha that on the same day that Albania signs off on the cemeteries issue, the Greek Parliament will ratify Albania's 
SAA. On the issue of the countries' maritime border - and in spite of the fact that the Greek negotiating stance is contrary to international conventions - Athens has said 
that the border will either be agreed upon on its terms or not at all. Hysi said the Greek position was a serious threat to the long-term development of the southern coastal 
area, as it will create obstacles for tourism, transport, fishing, seabed oil and gas exploitation, and that it could even lead to territorial incidents with Greece. With 
memories still fresh over Athens' veto of Macedonia's NATO invitation, the GOA believes the Greek positions on the maritime border and the cemeteries issues to be serious 
threats to Albanian interests and sovereignty. 

COMMENT 
------- 

¶8. (C) The GOA at this point does not seem overly worried about Greece's threat to block SAA ratification, apparently believing that as long as Albania continues to make a good-faith effort to continue talks the Greeks won't want to isolate themselves 
within the EU over an issue other EU countries will likely see as minor. But in the wake of Greek success in blocking Macedonia's NATO aspirations, the Albanians aren't convinced either that the Greeks are merely bluffing. At this point the GOA has not asked for 
U.S. assistance or intervention with Greece, preferring to work this out with the Greeks themselves. 

CRISTINA.
 
#######################
GREQIA PRESION SHQIPERISE.
DUAM DETIN DHE 4 VARREZA PER USHTARET GREKE NE JUG-LINDJE TE VENDIT.
NDRYSHE………………..

KABLLOGRAM Sekret i Ambasades Amerikane.
Viewing cable 08TIRANA745, GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY

Pranoni ndertimin e 4 varrezave Greke,dhe ndryshimet ne kufirin detar. Ndryshe Greqia nuk do te ratifikoje ne parlament marveshine MSA-se.

SEKSIONI KONFIDENCIALE 01 E 02 TIRANË 000.745

SIPDIS

E.O. 12958 : Decl : 2018/10/08
Tags : PREL PGOV GR AL
TEMA : Greqia presion Shqipërise per ceshtiet e kufirit dhe varrezat.

Klasifikohen Nga : CDA Stephen A. Cristina , arsyet 1.4 ( b ) dhe ( d )

GREQIA KERCENIM DHE PRESION SHQIPERISE.

Qeveria greke po i bën presion të vazhdueshem Qeverisë shqiptare të pranojë kërkesat e saj në negociatat dypalëshe ne caktimin e kufirit detar të dy vendeve . 
Athina gjithashtu ka kërcënuar se do të refuzojë për të ratifikuar marveshien e Shqipërisë per Stabilizim Asociimit me BE-ne.
Nje çeshtje tjeter.
Ate që përfshin varrezat ushtarake greke në Shqipëri , Qeverija shqiptare e sheh si një përsëritje të shantazhit grek përdorur kundër Maqedonise për anëtarësimin në NATO.

SHQIPËRIA : Greqia kerkon manipulime kufitare me metodat e demarkacionit .

Ledia Hyri drejtore e Çështjeve Ligjore dhe Traktateve në Ministrinë e Punëve të Jashtme.
Raporton se Qeveritë shqiptare dhe greke kanë qenë duke negociuar për disa muaj resht për të caktuar kufijtë detar te tyre . Negociatat kanë hasur në probleme të shumta për shkak të asaj që ajo e përshkroi si” standard të dyfishtë ” te grekëve.
Duke përdorur Metoda te ndryshme te demarkacionit për pjesë të ndryshme të vijes bregdetare , ndërsa Shqipëria përdor një bazë standarde te sistemit te demarkacionit ekzistuese ne baze te konventave ndërkombëtare . Me fjalë të tjera , Greqia kerkon qershine mbi torte. 
Greqia nuk mund ti afrohet dot Jales per shkat te interesave Amerikane aty( thuhet për shkak të interesave ekzistuese,ushtarake amerikane një instalim ushtarake amerikane në Jalën , jugore Shqipëri) .
Megjithatë , zyrtari grek paralajmëroi delegaionin shqiptar në përputhje me kërkesat e tjera të tyre dhe për të mbajtur larg ” Fuqitë e largëta “, domethënë SHBA , prej të gjithe negociatave .
Një frazë identike është përdorur edhe në një takim në Tiranë nga ambasadori grek gjatë një takimi ne Ministrine e Jashtme me Ministrin Basha .

Beware e grekëve duke pasur kërkesa të paarsyeshme ?
———————————————-

¶ 3 . ( C ) Një tjetër çështje e diskutueshme mes Athinës dhe Tiranës është kërkesa greke për të ndërtuar deri në katër varreza ushtarake në pjesën jugore dhe lindore të Shqipërisë per te përkujtuar ushtarët grekë që vdiqën në luftime me Forcat italiane në vitin 1920 ne Shqipëri.
QSH kundërshton propozimin grek , ajo kundërshton planin e Athinës për varrezat e ushtrive te huaja në tokën shqiptare që do të bazohet në një identitet te veçantë fetar dhe etnik , 
Qeveria Shqiptare i frikesohet kesj kerkese te dyshimte sepse.
Athina kerkon një vend për te futur kembet që të ushtrojë pretendimet historike territoriale greke për Shqipërinë e Jugut . 

¶ 4 . ( C ) Më 30 shtator , negociatorët grekë dhe shqiptarë u takuan në Tiranë , por nuk arriti përsëri të përpunojnë një marrëveshje
në çështjen e varrezave . Sipas drejtorit te përgjithshëm për Çështjet Rajonale dhe kryenegociatorin shqiptar Islam Lauka shqiptarët kundërshtuan palen greke qe kërkojnë katër varreza në jug të Shqipërisë , duke ofruar në vend të kësaj një varrezë në Tiranë . ( SHËNIM : Mbetjet e ushtareve britanik ,Trupat e huaja gjermane dhe të tjerë të vrarë në Shqipëri gjatë Luftës së Parë Botërore , Luftës së Dytë Botërore dhe nga Luftërat Ballkanike ishin mbledhur dhe varrosur në Tirane.Mbetjet e trupave italiane u mblodhën dhe u kthye në Itali .
Dhe jo varreze te trupave te huaj ne jug-lingje sic ka kerkuar qeveria Greke.

¶ 5 . ( C ) Sipas Z Lauka , pas kundërshtimeve fillestare pala shqiptare ra dakord për të lejuar një varrezë greke në pjesen jugore Shqipëri –
Kjo ofertë nga Lauka karakterizohet si një lëshim të madh te qeverise shqiptare , duke pasur parasysh faktin që të gjitha varrezat e tjera për trupat e huaja janë në Tiranë .

TIRANË 00000745 002 OF 002

Grekët bënë një kundër-ofertë për 2 varreza në jug , me një opsion për një varrezë të tretë më vonë . QSH hodhi poshtë propozimin greke , duke i dhënë fund bisedimeve pa rezultat .

¶ 6 . ( C ) Lauka theksoi se pasi u bë e qartë në anën greke që bisedimet nuk po shkonin sipas planit, një te grekeve,do të ishte e papranueshme për grekët ” për të shkuar shtëpi duar bosh . 
” tha Lauka per ekipin grek që Shqiptarët kishin konsideratat e tyre të brendshme politike të shqetësohen për debimin e popullsise came etnike-shqiptare që ishte dëbuar nga Greqia pas Luftës së Dytë Botërore dhe ka në pronësi të vazhdueshëm pretendimet e kthimit
me qeverinë e Greqisë ( të raportohen septel ) .

GREQIA kërcënon të bllokojë (MSA) SHQIPERISE
————————————-
¶ 7 . ( C ) Gjatë një raundi të mëparshëm të negociatave për varreza ,pas kalimit mesazhin për të mbajtur Uashingtonin jashtë
negociatave , grekët dha shqiptarëve një raund të dytë ,ultimatum të fortë ky i qeverise Greke duke kercenuar me ratifikimin e (MSA)
Ndërsa Stabilizim Shqipërisë
Asociimit (MSA ) me Bashkimin Evropian është ratifikuar deri tani nga 22 vende të BE-së , Greqia është në mesin e
tre shtetet e fundit që deri më tani nuk kanë ratifikuar . Ambasadori grek i tha Bashës se në qoftë se qeveria shqiptare nuk pranon të
Termat e Athinës ‘ në lidhje me varrezat ushtarake , atëherë Parlamenti grek nuk do të ratifikojë MSA-në . Ai gjithashtu tha Basha se në të njëjtën ditë që Shqipëria do nënshkruaje per pranimin e varrezave Greke. Parlamenti grek do të ratifikojë Shqipërisë
MSA . 
Lidhur me çështjen e kufirit detar të vendeve – dhe pavarësisht nga fakti se qëndrimi grek negociator është në kundërshtim me konventat ndërkombëtare – Athina ka thënë se kufiri ose do të miratohen në kushtet e saj ose do ju bllokojme te gjitha. Hysi tha se qëndrimi grek ishte një kercenim serioz për zhvillimin afatgjatë të bregdetit jugor , pasi do të krijojë pengesa për turizëm, transport , peshkimi , shfrytëzimi shtratit të detit të naftës dhe gazit , dhe se ajo mund të të çojë edhe në incidente territoriale me Greqinë . me kujtime ende të freskëta mbi veton e Athines per pranimin ne NATO-s të Maqedonisë ,qeveria shqiptare beson se pozitat greke në kufirit detar dhe çështjet e varrezave eshte serioze mbi kërcënimet ndaj interesave dhe sovranitetit shqiptar .

KOMENT
——-

¶ 8 . ( C )QSH në këtë pikë qeveria shqiptare e kercenuar nga Greket ,nuk ka kërkuar ndihmen e SHBA per ndërhyrjet me Greqinë , duke preferuar ta mbylle vete kete pune me Greket

Kategori
Uncategorized

DISCLOSURE:THE LOAN ALBANIA AND THE GREEK ISLAND LOST!

While Grece in 1997 had billion drachman in damaged Albania,tody the “begging”to accept the delimitation of the EEZ between us. SE

Turks and Italians ensure exchange of strategic …

In 1997, the “crisis of the pyramids” which erupted in Albania had forced the Albanian government to seek financial assistance from foreign countries to be able to rebuild the state. Greece, Italy and Turkey were among those who lent it to the Albanians huge amounts, with one major difference: the Turks and the Italians managed to ensure an exchange of great strategic importance, with the first to take control central military bases in Albania and the second to buy … an Albanian-island once belonged to Greece! -, whose position makes “regulator” for the delimitation of the Exclusive Economic Zone in the region.

Conversely, Greece, which in 1997 had lent about 58 million destroyed in Albania today, fifteen years later, the ‘begging’ to accept the delimitation of the EEZ between us to move forward on oil exploration in the Ionian Sea. Although the public has grown the view that the large “thorn” for our country is the EEZ Aegean Tariff sovereign claims put forward by Turkey, the reality is quite different, and the EEZ of the Ionian Sea in the air .

The situation in the Northern Ionian Sea, whence directly surveys by the Norwegian vessel Nordic Explorer, is extremely complex, since it is the point of a ‘clash’ of many different interests: the ever increasing demands of the Albanian Albanians strategic cooperation with the Turks and the constant pursuit of Italy to exercise influence and control are the key points of a problem that our country is now called to face.

As revealed by “Topical” Greece could have acquired lead in the North Ionian, if there were strategic planning and political vision in the recent past.

The EEZ of Greece – Albania and in the background the Turks …

Already prospecting for oil in the North Ionian have caused reactions in the Albanian Parliament, with the opposition parties to ask the Government of Albania not allow Greece to make! The issue of delineating the Exclusive Economic Zone between the two countries is in the air since 2009, and the agreement was then signed by Greece and Albania was annulled by the Constitutional Court of Albania “for technical reasons” – under the guidance of course Turkey !

While we are discussing whether and how dare we question hydrocarbons in the Aegean, the Turks have taken up battle positions … and on the western side of the country, affecting virtually decisions of Albania on the Ionian oils. In this context, Turkey did not see any good eye on the Greek-Albanian agreement on the EEZ, as well as acknowledging shelf in outlying Islands-insular complex in the northwest of Corfu consists of three inhabited islands and uninhabited islets-eight, which would be {undesirable for the Turks) preceding the Aegean.

The official position of our country, however, is that the decision of the Albanian Justice to annul the EEZ is unfounded and is an internal problem of the Albanians, having once signed intergovernmental agreement can not be renegotiated.

The former Greek island was sold to Italian

In their heterosexual neighbors maritime EEZ our Ionian, the Italians, the issue is not as “neat” as they want to show the Greek government. Although Greece has delimit the continental shelf with Italy since 1977-in fact this is the only marine area has been set-information say that Italians do not intend to rest in that agreement. So can Greece be assured that the EEZ with Italy will hacked based on the six points of the continental shelf between them, but the Italians are looking to claim a bigger piece of water.

In this respect, Italy has not hesitated to “buy” a whole island Albanian particular strategic importance as return for providing loan to Albania in 1998. Tragic irony is that the small island, which may play a catalytic role in the definition of the Greek EEZ with both countries, once belonged to our country.

The islet SASON (koi Albanians) has an area of 4.5 square kilometers and is located outside the entrance to the Gulf of Vlore, in the Strait of Otranto. Although this is a small rocky piece of land, its location is such that makes the military significance of particularly critical. Charter 1 islet located in the red circle.

The node Ionian – Otranto – Adriatic allows access to the Mediterranean and Black Sea, controlling essentially three continents. This, as is easily seen, makes it invaluable in the event of military operations in general

less area. If all of these added that the 1951 built, in collaboration with the Soviets, underground facilities for nuclear submarines of the Soviet fleet, the importance of the islet increases even more.

How we lost the island SASON

The SASON was granted to Greece by the Treaty of London (1864) together with the Ionian Islands, but be nominal reference to this: “The islands of Corfu, Kefalonia, Zakynthos, Lefkada, Kythera, Ithaca, Paxos and accessories these were combined with the Kingdom of Greece “is the exact wording. According to historical studies, this “vague” description was the fatal mistake of the then Greek leadership, which led to the definitive loss of the islet.

After the First Balkan War was decided by the Great Powers of the concession island in SASON even nonexistent state of Albania together with Northern Epirus. The government of Eleftherios Venizelos, yielding to pressure, had facilitated the granting of voting in the 1914 special law (Law 272) “conferring islet SASON at Alvanikin epikrateian” and had ordered the lowering of the Greek flag: “allows the Greek Government on at the Alvanikin epikrateian parachorisis islet SASON, Unheard interim Greek kingdom under the second article of the conferring of the Ionian Islands Treaty of London. ”

It was the first time that the assignment of national territory was a law of Greek Parliament …

The Turkish company “encirclement” of Greece

In 1997 the political impasse of the International Monetary Fund in Albania had “spawned” known “pyramids”, which offers interest up to 100% with the blessings of the state had plundered the savings of desperate citizens. The violent social uprisings that followed have led both the complete collapse of the Albanian state, the destruction of hundreds of other military installations. The Greece was then rushed to help the Albanians to rebuild the economy and their state, thus helping to restore stability in our neighborhood, without, however, to achieve strategic agreement like Italy in 1992 and Turkey in 1997.

Why the time that Greek taxpayers gave 58 million to support the Albanian economy, the Turks seize the opportunity with ‘vehicle’ IT finance the reconstruction of damaged military units had established its strategic influence in Albania. With the key “return” the naval base of Vlora (“Pasha Port”), the company “encirclement” of Greece had just begun! In Paper 2 the Gulf of Vlore is marked with a green dot

The loan of 20 billion drachmas gave Greece 1997

The government of Costas Simitis, in order to assist the economic recovery of Albania, I had progressed to 997 provide a loan of 58,694,000 euros (20 billion drachmas). The terms of the package, as in the original text is written in English, specifies the duration of twenty-five years, with a grace period of seven years and the repayment in monthly installments. This money, while intended primarily for Greek enterprises in Albania were damaged, with the assent of the Greek government had finally broken down as follows: a) 14.7 million (5 billion drachmas) programs for social infrastructure of the Albanian state b) 14.7 million (5 billion drachmas) for housing projects in Albania; c) 14.7 million (5 billion drachmas) to support the private sector, with priority given to Greek, Greek-Albanian and Albanian business interests, which were damaged during the riots of 1997 in Albania and wish to continue their activity there d) 8.8 million (3 billion drachmas) to support the balance of payments. Especially for the amount, which was disbursed directly, the agreement provided that the Albanians in Greece would pay only the interest every six months and the “principal” would be returned after twenty years (ie 2017). The Protocol on Economic Cooperation and Loan Agreement between the Republic of Albania and the Greek Republic, signed in Tirana on 15 October 1997 and 24 February 1998 respectively, then ratified by the Greek Parliament and published in the Government Gazette 274/3- 12-1998.

The Turkish financial assistance and the “return”

At the same time, Turkey rushed to help Albania, giving the financial assistance, but had a very specific purpose: to modernize the Albanian Armed Forces and the reconstruction of military facilities affected by the riots. The first money of Turkish assistance, namely a line 7 million dollars were released for the repair of the former submarine base “Pasha Limani” in the Gulf of Vlora, which separates the Adriatic Sea from the Ionian Sea, which had suffered extensive damage, followed by the reconstruction of the naval yard Durres.

The formal agreement between Turkey and Albania signed in March 1998, just weeks after the Greco-Albanian agreement to provide a loan of EUR 58 million.

How the Italians took control of the island SASON

Six months later, in November 1998, the Italians in Albania offer financial assistance worth 217 billion pounds (167 million euros), in exchange for the right to use the base of the island SASON the Italian forces, with the excuse that you have used it “to tackle illegal immigration.” The agreement provided that the Italians would finance the program of 167 million euros in the form of lower loan interest, materializing in Albania actions on security, justice, defense and development.

The Greek government had scarcely time to the subject, leaving the Italian diplomacy to succeed with extreme ease a move checkmate, which gave her control top strategic point on the Adriatic. ■ Turks and Italians ensure exchange of strategic …

In 1997, the “crisis of the pyramids” which erupted in Albania had forced the Albanian government to seek financial assistance from foreign countries to be able to rebuild the state. Greece, Italy and Turkey were among those who lent it to the Albanians huge amounts, with one major difference: the Turks and the Italians managed to ensure an exchange of great strategic importance, with the first to take control central military bases in Albania and the second to buy … an Albanian-island once belonged to Greece! -, whose position makes “regulator” for the delimitation of the Exclusive Economic Zone in the region.

Conversely, Greece, which in 1997 had lent about 58 million destroyed in Albania today, fifteen years later, the ‘begging’ to accept the delimitation of the EEZ between us to move forward on oil exploration in the Ionian Sea. Although the public has grown the view that the large “thorn” for our country is the EEZ Aegean Tariff sovereign claims put forward by Turkey, the reality is quite different, and the EEZ of the Ionian Sea in the air .

The situation in the Northern Ionian Sea, whence directly surveys by the Norwegian vessel Nordic Explorer, is extremely complex, since it is the point of a ‘clash’ of many different interests: the ever increasing demands of the Albanian Albanians strategic cooperation with the Turks and the constant pursuit of Italy to exercise influence and control are the key points of a problem that our country is now called to face.

As revealed by “Topical” Greece could have acquired lead in the North Ionian, if there were strategic planning and political vision in the recent past.

The EEZ of Greece – Albania and in the background the Turks …

Already prospecting for oil in the North Ionian have caused reactions in the Albanian Parliament, with the opposition parties to ask the Government of Albania not allow Greece to make! The issue of delineating the Exclusive Economic Zone between the two countries is in the air since 2009, and the agreement was then signed by Greece and Albania was annulled by the Constitutional Court of Albania “for technical reasons” – under the guidance of course Turkey !

While we are discussing whether and how dare we question hydrocarbons in the Aegean, the Turks have taken up battle positions … and on the western side of the country, affecting virtually decisions of Albania on the Ionian oils. In this context, Turkey did not see any good eye on the Greek-Albanian agreement on the EEZ, as well as acknowledging shelf in outlying Islands-insular complex in the northwest of Corfu consists of three inhabited islands and uninhabited islets-eight, which would be {undesirable for the Turks) preceding the Aegean.

The official position of our country, however, is that the decision of the Albanian Justice to annul the EEZ is unfounded and is an internal problem of the Albanians, having once signed intergovernmental agreement can not be renegotiated.

The former Greek island was sold to Italian.

“””””””””””””””””””””””””””””””””

 VERTETA E KREDISE GREKE DHENE SHQIPERISE NE VITIN 1997!

63a0cfe407276f9338c75767b9984c98_XL

Kostas Chardavellas

Kredija ne Shqiperi dhe humbja nga Greket e ishullit “Grek” te Sazanit!

Ndërsa Greqia në vitin 1997 kishte dhënë hua 20 miliardë dhrahmi qe kish lypur e dëmtuara Shqipëri, kjo ishte bere me qellimin për të pranuar me vone ne përcaktimin e EEZ (kufijte detare) midis dy vendeve ne veri te Jonit.

Turqit dhe italianët siguruan shkëmbime strategjike …

Në vitin 1997, “kriza e piramidave”, e cila shpërtheu në Shqipëri e kishte detyruar qeverinë shqiptare për të kërkuar ndihmë financiare nga vendet e huaja që të jetë në gjendje për të rindërtuar shtetin. Greqia, Italia dhe Turqia qenë midis atyre që huazuan me shumat me të mëdha shqiptarëve , me një dallim të madh: Turqit dhe italianët kishin arritur të sigurojnë një shkëmbim të një rëndësie të madhe strategjike, me parë për të marrë kontrollin e bazave ushtarake qendrore në Shqipëri dhe i dyti për të blej … një shqiptar-ishull dikur i përkiste Greqi -!, pozita e të cilit e bën “rregullatorin” për caktimin e kufijve të Zonës Ekonomike Ekskluzive në rajon.

Në anën tjetër, interesat Greke, e cila në vitin 1997 kishte huazuar rreth 58 milionë shkatërrohen sot në Shqipëri, pesëmbëdhjetë vjet më vonë, Përcaktimi i kufijve të EEZ midis nesh duhet të shkojë përpara në kërkimit të naftës në detin Jon. Edhe pse publiku e ka rritur pikëpamjen se pretendimet Greke po cenojne sovranitetin e vendit ne dhe EEZ e detit Jon në ajër.

Situata në Detin e Veriut Jon, prej nga do behen kerkimet direkt nga anija Norvegjeze Explorer, është jashtëzakonisht komplekse, pasi ajo është pika e një ‘përplasje’ të interesave të ndryshme: Kërkesat në rritje të bashkëpunimit strategjik te shqiptarëve me turqit dhe ndjekja e vazhdueshme e Italisë për të ushtruar ndikim dhe kontroll janë pikat kryesore të një problemi që vendi ynë duhet tani të përballet.

Siç është thënë nga “Topical” Greqia mund të kishte fituar në Jonin e Veriut, në qoftë se do kish pasur planifikim strategjik dhe vizion politik në të kaluarën e afërt.

EEZ e Greqisë – Shqipëri, dhe Turqit ne sfond …

Tashmë kërkimet për naftë në Jonin e Veriut kanë shkaktuar reagime në Kuvendin e Shqipërisë, me partitë e opozitës për ti kërkuar qeverise shqiptare të mos lejojë që Greqia te vazhdoje kerkimet! Çështja e portretizimit të zonës ekonomike ekskluzive në mes të dy vendeve është në ajër që nga viti 2009, dhe marrëveshja qe u nënshkrua pastaj nga Greqia dhe Shqipëria është anuluar nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë “për shkaqe teknike” – nën drejtimin e kursit Turk !

Ndërsa ne po diskutojmë nëse dhe si do guxojme te bejne kerkime per hidrokarbure në Egje, kur Turqit kanë marrë pozicionet e betejës … dhe në anën perëndimore të vendit, që ndikojnë praktikisht vendimet e Shqipërisë në ujrat Jon. Më këtë kontekst, Turqia nuk e ka parë me ndonjë sy të mirë historine e marrëveshjes greko-shqiptar për EEZ, Gjithashtu duhet pranuar se ne kompleks ishulli verior në veriperëndim të Korfuzit përbëhet nga tre ishuj nga-tetë të pabanuara, e cila do të ishte {padëshirueshme për turqit) ta kishim .

Qëndrimi zyrtar i vendit tonë, është se vendimi i Drejtësisë Shqiptare për të anulluar EEZ është i pabazuar dhe është një problem i brendshëm i shqiptarëve,.Marrëveshje që ka nënshkrim ndërqeveritare nuk mund të negociohet.

Ish Ishulli grek i është shitur italise (Simbas autorit grek)

1044137_306393036183869_7461892321865996227_nNë fqinjët e tyre heteroseksualë Italianet marveshia detare EEZ ne Jon, nuk është ashtu sic ata (Shqiptaret) kerkojne ti tregojne qeverise Greke. Edhe pse Greqia ka caktuar kufijtë me shtetin kontinental me Italinë nga viti 1977-në fakt kjo është e vetmja zonë detare ka qenë i vendosur-informacioni ku thonë se italianët nuk kanë ndërmend për të pushuar në atë vend

Në këtë drejtim, Italia nuk ka hezituar për të “blerë” kete ishull shqiptar me rendesi krejt të veçantë strategjike si këmbim të kredise te siguruar nga Shqipëria në vitin 1998. Ironia tragjike është se ishulli i vogël, i cili mund të luajë një rol katalitik në përkufizimin e EEZ (KUFIJVE) Greke me të dy vendeve, dikur i përkisnin vendin tonë.

Sazani ishull (Sot i shqiptarëvve) ka një sipërfaqe prej 4.5 kilometra katrorë dhe është e vendosur jashtë hyrjes të Gjirit të Vlorës, në ngushticën e Otrantos. Edhe pse ky ishull është një pjesë e vogël shkëmbore i tokës, vendndodhjen e saj është e tillë që e bën me rëndësi ushtarake e veçanërisht shume kritike. (harta 1 ishull vendosur në rreth të kuq).

Ishulli i Sazanit eshte nje nyje Jon – Otranto – Adriatik lejon qasje në Mesdhe dhe ne Detin e Zi, ky ishull ne thelb ben kontrollin në tre kontinente. Kjo, siç shihet lehtë, e bën të paçmuar në rast të operacioneve ushtarake në përgjithësi.

Nëse të gjitha këtyre i shtojme se ne vitin 1951 jane ndërtuar, në bashkëpunim me sovjetikët, objektet nëntokësore për nëndetëset bërthamore të flotës sovjetike, rritet me shume rendesia per kete ishull

Si e humbem ishullin Sazan.

Sazani ju dha Greqisë nga Traktati i Londrës (1864) së bashku me ishujt e Jonit, per të qene ne referencë nominale për këtë: “Ishujt e Korfuzit, Kefalonia, Zakynthos, Lefkada, Kythera, Ithaca, PAXOS,ky “është formulimi i saktë qe ju be Mbretërisë se Greqisë. Sipas studimeve historike, nje pershkrim “i paqartë” i ishullit ishte gabim fatal i udhëheqjes atëherë greke, e cila çoi në humbjen definitive të ishull.

Pas Luftës së Parë Ballkanike nga Fuqitë e Mëdha u vendos koncesion ndaj ishullit te në Sazanit qe mos ishin nen juridiksionin e Shqiperise se bashku me Epirin e Veriut. Qeveria e Eleftherios Venizelos, u nënshtrua ndaj presionit, e cila kishte lehtësuar dhënien e votimit në ligjin 1914 në veçantë (Ligji 272) ne “dhënien e ishullit te Sazanit në Alvanikin epikrateian” (Shtetit Shqiptar)dhe kishte urdhëruar uljen e flamurit grek,dhe lagimin nga ky ishull.E gjitha kjo ne baze te traktatit te Londres. Kjo ishte hera e parë që caktimi i territorit kombëtar ishte një ligj i aprovuar ne Parlamentin Grek …

Kompania turke dhe”rrethimi” i Greqisë

Në vitin 1997 levizja politike e Fondit Monetar Ndërkombëtar në Shqipëri kishte “pjellë” të njohur “piramidat”, e cila ofronte interesa deri në 100% me bekimet e shtetit.Keshtu u plaçkitën kursimet e qytetarëve të dëshpëruar. Kryengritjet e dhunshme shoqërore që pasuan kanë çuar edhe kolapsin e plotë të shtetit shqiptar, shkatërrimin e qindra instalime të tjera ushtarake. Greqia u nxituan pastaj për të ndimuar Shqiperine,por dhe për të arritur nje marrëveshje strategjike si Italia në vitin 1992 dhe Turqia në vitin 1997.

Kur taksapaguesit grekë dhane 58 milionë për të mbështetur ekonominë shqiptare, Turqit kapën mundësinë per të financuar rindërtimin e njësive ushtarake detare të dëmtuara duke vendosur ndikimin e saj strategjik në Shqipëri.Por me kyç ishte “kthim”ne bazën detare e Vlorës (“Pasha Port”), keshtu nga Kompania Turke “rrethimi” i Greqisë sapo kishte filluar! (Në harten) 2 Gjirin e Vlorës është shënuar me një pikë të gjelbër

Greqia i dha Kredi prej 20 miliardë dhrahmi me 1997.

Qeveria e Kostas Simitis, me1997 i sigurojë një hua prej 58.694.000 € (20 miliard dhrahmi).Shqiperise. Kushtet e paketës, si në tekstin origjinal është shkruar në gjuhën angleze, përcakton kohëzgjatjen per njëzet e pesë vjet, me një periudhë mospagimi prej shtatë vjetësh dhe pagesën në këste mujore. Këto para, duke menduar kryesisht për ndërmarrjet greke në Shqipëri qe janë dëmtuar. Me pëlqimin e qeverisë greke fondi do shperndahej si vijon: a) 14.7 milionë (5 miliardë dhrahmi) programet për infrastrukturën sociale të shtetit shqiptar. b) 14.7 milionë (5 miliardë dhrahmi) për projektet e strehimit në Shqipëri. c) 14.7 milionë (5 miliardë dhrahmi) për të mbështetur sektorin privat, me prioritet të dhënë për , interesat greke-shqiptare dhe shqiptare greke të biznesit, të cilat janë të dëmtuara gjatë trazirave të vitit 1997 në Shqipëri dhe dëshirojnë të vazhdojnë aktivitetin e tyre atje. d) 8.8 milionë (3 miliardë dhrahmi) për të mbështetur bilancin e pagesave. Sidomos për shumën, e cila u disbursuar direkt, marrëveshja me kusht që shqiptarët në Greqi do të paguajnë vetëm interes çdo gjashtë muaj dhe borxhi “kryesor” do të kthehen pas njëzet vitesh (dmth. 2017). Protokolli për Bashkëpunim Ekonomik dhe Marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës Greke, të nënshkruar në Tiranë më 15 tetor 1997 dhe 24 shkurt 1998 respektivisht, atëherë ratifikuar nga Parlamenti grek dhe publikohet në Gazetën Qeveritare 274/3- 12-1998.

Ndihma financiare turke dhe “kthimi”

Në të njëjtën kohë, Turqia nxiton për të ndihmuar Shqipërinë, duke i dhënë ndihmë financiare, por kishte një qëllim shumë të veçantë: Për të modernizuar Forcat e Armatosura shqiptare dhe rindërtimin e objekteve ushtarake për shkak të trazirave. Paratë e para te ndihmës turke, domethënë një linjë 7 milionë dollarë u levruan për riparimin e ish-bazës së nëndetëses “Pasha Limani” në Gjirin e Vlorës, e cila ndan Detin Adriatik nga Deti Jon, e cila kishte pësuar dëme të shumta, ndjekur nga rindërtimin e oborrit detare të Durrësit.

Marrëveshje formale midis Turqisë dhe Shqipërisë të nënshkruar në mars 1998, vetëm disa javë pasi marrëveshjes greko-shqiptare për të siguruar një kredi prej 58 milionë eurosh.

Si italianët moren kontrollin e ishullit Sazan.

Gjashtë muaj më vonë, në nëntor 1998, italianët në Shqipëri ofrojnë ndihmë financiare me vlerë £ 217.000.000.000 (167 milionë euro), në këmbim të të drejtës për të përdorur bazën e ishullit Sazanit forcat italiane, me arsyetim se e kene përdorur atë “për të trajtuar emigracionin e paligjshëm.” Marrëveshja me kusht që italianët do të financojë programin e 167 milionë euro në formën e interesit më të ulët të kredisë, materializuar në Shqipëri veprimeve në të sigurisë, drejtësisë, mbrojtjes dhe zhvillimit.

Qeveria greke nuk kishte fare kohë për këtë temë, duke e lënë diplomacinë Italiane me kete levizje të ketë sukses te plote ne kontrollin strategjik të saj në Adriatik. ■

Kategori
Uncategorized

Me Z.Berisha, në Aerodromin “Makedonia” Selanik.

Një nga takimet dhe bisedat mè të bukura, dhe më të lirshme me Kryetarin e Partisè Demokratike Shqiptare, Z.Berisha, në Aerodromin “Makedonia” Selanik, -Greqi,

Në këtë vizitë në Greqi, Z.Berisha merrte pjesë në takimin e PPE-ë, (partite popullore europiane) që zhvillohej në Selanik.

Z.Berisha shoqërohej nga sekretari për mardheniet me jashte ne PD, Z.Besnik Mustafaj .

 

Foto e realizuar nga N/Kryetari i degës së PD-së Selanik, -Klevi, (Klevis Milo) .

Kategori
Uncategorized

Urim Gjata

Kategori
Uncategorized

Ndimes sekretari i departamentit te shtetit.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: