Kategori
Uncategorized

KESHTU OR MIK JETA QENKA GATUAR.

Sikur dhe une te isha bere pjese e asaj.

Sikur dhe une ti isha afruar ndopak asaj.

Asnje here nuk do kisha vuajtur kaq shume.

Jo vec rrugeve por dhe naten pa gjume.

Ndoshta dikush me quan dhe te marre

Ndoshta dhe te drejte mendoj mund te kete

Ndoshta duke dredhuar ai jetes ja ka dale

Ndoshta eshte mesuar gjithmone te hiqet zvarre

Por jeta or mik keshtu qenka gatuar

Me njerez te marre, te urte e te shtruar

Me njerez qe vetem emrin njeri nuk e kane

Me njeres qe nuk njohin nenen dhe babane.

Kjo gje seshte e re kohe e lashte e ka sjelle

mes njerezve te mire batakcinj, kriminele

Por koha e sotme dhe vete ka ndryshuar

Vec njerezit e poshter ajo i ka harruar

Ndoshta dhe zoti ka frike qe ti marre

Ndoshta frika edhe ate e ka zene

Ndoshta ska vend, jane shume, ku ti coje

Ndoshta dhe toka kurre sdo qe ti pranoje

Por cfaj kane njerezit nga kjo rrace bastarde

Por dhe toka qe me buke i ushqen

Dhe ne qe ne rruge i shohim perdite.

Mos valle mallkim na dhane perendite?

Eh o jete e poshter, mizore une ty te besova

Besova ne veten ne njerez te mire ketu une gabova

Hajdute, batakcinj fytyra te pista cdo dite ndryshojne

me poste te mira me lek neper xhepa me benza te rinj

fluturojne.

Pangopesia e tyre kurre fund smund te kete.

Gjithe naten parate i fshenin, Ne dhe i mbulojne

Packa se dikushi vetveten e quajne

Kjo jete shpejt do ti harroje, me balte do i mbuloje

Keta njerez qe njehere ne bote su drejtuan

Mbeten servila te shefave ne zyra.

Cdo post leke kostume dhe benza te kene,

vetem nje gje smund ta kene. Fytyra.

Keshtu kjo jete or mik qenka gatuar.

Kur krimineli hajduti zgjidhet deputet.

Dhe populli zvarritet i mbytur ne halle.

Kjo eshte shqiperia jone nene madhe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s