Kategori
Uncategorized

Kanibalizëm : Nuk pendohet për kanibalizëm.

BURIM I FORTË: Në vitin 2016, Roberto Canessa botoi librin “Më duhej të mbijetoja”, i cili përshkruan përvojat e tij në Ande.
Këtu ai është i ftuar në emisionin televiziv britanik ‘Lorranie’ në të njëjtin vit.

Pothuajse saktësisht 50 vjet më parë, më 13 tetor 1972, disa anëtarë të një ekipi regbi ishin në bordin e një avioni nga Montevideo në Uruguaj në Santiago të Kilit për të luajtur një ndeshje miqësore.

Por gjatë rrugës hasin kushte shumë të këqija atmosferike.
Për shkak të kësaj, piloti llogariti gabimisht vendin e uljes së avionit dhe u përplas në një shpat mali në Ande.

Të uritur:
Tetë nga 16 burrat që i mbijetuan rrëzimit të avionit në Ande, 13 tetor 1972. Fotografia u bë një natë para se të shpëtoheshin.
Foto: AP/NTB

Vetëm 16 burra mbijetuan.

Me synimin e mbijetesës !

Për 16 të mbijetuarit, ky do të ishte fillimi i shumë ditëve të luftimeve të vështira për mbijetesë.

Që nga momenti kur avioni u rrëzua, u deshën 72 ditë para se të gjendeshin.

Në fillim, 16 burrat ushqeheshin me karamele dhe verëra të avionit.
Kur këto depo u boshatisën, burrat u detyruan të mbushnin stomakun me pambuk nga sediljet e aeroplanit.

Nëse njëri prej nesh vdiste, të tjerët ishin të detyruar të hanin trupin tonë, thotë Canessa për
Independent .

Në dokumentarin “Stranded” nga viti 2007, 16 burrat përshkruajnë se si përdornin copa xhami për të prerë të vdekurit, dhe më pas i raciononin copat e vogla mes tyre.

Një nga të mbijetuarit e tjerë, Carlitos Paez, thotë për Independent se nuk e ka të vështirë të hajë mish njeriu.
– Nuk ka shije të veçantë.

Ndihma është shumë larg .

Përfundimisht, Canessa dhe një nga të mbijetuarit e tjerë, Fernando Parrado, vendosën të largoheshin nga pjesa tjetër e grupit për të gjetur ndihmë.

Në udhëtimin pesë kilometra në mal, ata morën një thes gjumi të bërë vetë dhe çorape të mbushura me mish njeriu.
Pas dhjetë ditësh, ata panë tre burra secili me një kalë.
Duke hedhur një gur të mbështjellë me letër drejt anës së lumit, Parrado mori mesazhin se të mbijetuarit e rrënojave të avionit ishin në rrezik vdekjeprurës.

Pak para natës së Krishtlindjes, 22 dhjetor 1972, dy burrat u çuan në siguri me një helikopter.
Në këtë kohë, Parrado dhe Canessa peshonin më pak
se 40 kilogramë .
Të nesërmen u shpëtuan edhe pjesa tjetër e të mbijetuarve nga rrëzimi i avionit.

REZISTENT: Coche Inciarte (ish), Roberto Canessa dhe Carlos Paez në skenën e rrëzimit të avionit, 30 vjet më vonë.

Andes plane crash survivors have ‘no regrets’ over resorting to cannibalism. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/andes-plane-crash-survivors-cannabalism-b2203833.html

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s