Kategori
Uncategorized

Erdogan: Jam në pritje të kryeministrit të ri Suedes !

Kryeministria në largim Magdalena Andersson e cilësoi takimin e sotëm me Presidentin Erdogan si “një dialog të mirë”, por faktikisht ata nuk diskutuan asgjë për ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO nga ana e Turqisë.

Kjo sepse Presidenti Erdogan nuk ka të njëjtën pikëpamje për takimin e tyre.

Në konferencë për shtyp Erdogan u shpreh se nuk kishte të njëjtin qëndrim si Andersson.

  • Nuk kam folur me kryeministrin suedez në kuadër të këtij takimi.

🔹Jam në pritje të kryeministrit të ri Suedes, thotë ai.

Erdogan ka paralajmëruar vazhdimisht Suedinë dhe ka vënë në dukje rëndësinë e kërkesës së Turqisë për ratifikim, të cilën ai e ka theksuar edhe tani.

Përderisa (simbas Erdogan) ”organizatat terroriste demonstrojnë në rrugët e Suedisë dhe për sa kohë ka terroristë në parlamentin suedes”, nuk do të ketë qëndrim pozitiv nga Turqia .

Ndersa me Finlandën mardhëniet janë ndryshe, ndaj dhe do të bëjmë gjithçka që kërkohet nga ne, kjo sepse Finlanda nuk është një vend ku terroristët lëvizin lirshëm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s