Kategori
Uncategorized

2017: Mother Jones tha se Basha mori financime Ruse.

Kronologji per të kuptuar ca gjera:

Nga Abi Malltezi /

2017: Mother Jones tha se Basha mori financime Ruse.


2017: Basha mohoi kategorikisht pagesa Ruse.


2017: Prokuroria shqiptare hap hetimet. Basha refuzon te shkoje dhe nuk njofton as Ristanin qe i kishin shkuar fletethirrjet nga Prokuroria.


2017-2019: Basha paqartesi per pagesat per Muzin. Fillimisht tha se ishin pagesa nga shqiptaret e amerikes e me pas se jane punet e vete lobistit.

Prill-Maj 2021: PD humb zgjedhjet. Blinken shpall Berishen non-grata per korrupsion serioz por pa paraqit asnje fakt. Zedhenesi thote se burimet jane OJQ, media dhe qeveria.


Maj 2021: Berisha (1) hedh ne gjyq Blinken ne Paris, (2) deklaron se eshte lobim nga Soros dhe Rama dhe (3) e fton te publikoje cdo fakt apo prove.

Korrik-Gusht 2021:

ultimatum Bashes te perjashtoje Berishen deri me 9 shtator 2021.

07.09.2021:

Juri Kim “PAKTI U PRISH, TANI ESHTE RADHA JONE TE FLASIM” (Lajmi se ka pakt te fshehte dhe shantazh ndaj Bashes


https://lapsi.al/2021/09/07/ekskluzive-zbulohen-mesazhet-sekrete-te-yuri-kim-per-pd-ne-perpara-intervistes-se-berishes/).

Shtator-Dhjetor 2021: Berisha organizon Foltore ne gjithe Shqiperine.

Demokratet flasin troc dhe fillon mbledhja e firmave per Kuvendin e Jashtezakonshem te PD.


Nentor 2021: 4200 firma te delegateve me mandat te Kuvendit te PD depozitohen ne zyren e Kryetarit te Keshillit Kombetar te PD.

Basha injoron firmat dhe ndjekesit e tij tallin demokratet si “te shitur per nje teke raki“ dhe refuzojne te zbatojne statutin e PD.

11.12.2021: 4935 delegate te kuvendit (dhe dhjetera mijera anetere te PD) mbushen plot stadiumin dhe ne Kuvendin e Jashtezakonshem votuan shkarkimin e kryetarit dhe kryesise se emeruar nga kryetari.

18.12.2021: Demokratet ne dy ngjarje: 44,000 demokrate moren pjese ne Referendumin e PD qe sanksionoi shkarkimin e kryetarit nga anetaresia, ndersa Basha thirri Kuvendin ne Pallat te Kongreseve.

Ne nje salle me vec 1958 karrige, ku disa rrjeshta ishin bosh dhe dukeshin edhe femije dhe familjare (jo delegate te mandatuar) Basha deklaroi se kish 5004 delegate!

05.01.2022: Basha therret Ambasadoret e 5 vendeve perendimore ne seli te PD per te kerkuar mbeshtetje dhe per t’I deklaruar se ai kishte pasur 95% mbeshtetje te demokrateve por se tani qe vendosi perjashtimin e Berishes e kish 97% mbeshtetjen e demokrateve!

Lapidare pyetja e njerit nga ambasadoreve “Po atehere nese ke 97% me vete, perse na don neve te vijme ketu?“

05-08.01.2022: Basha vendos blinda ne dyert e PD.

08.01.2022: Dhjetera mijera demokrate shkojne te hyjne ne seli por dyert e blinduara nuk i lejojne.

Tentativat per te hyre bllokohen nga policia e Edvin Rames qe u fut ne seli pas kerkeses zyrtare te Bashes.

Policia hedh qindra litra gaz helmues dhe 27 demokrate perfundojne ne spital!

20 Shkurt 2022: Basha firmos nismen per dekomunistizimin e politikes. Pastaj niset me deputetin e tij gjekmarkaj per ne Amerike. 

Por, ndalon ne Rome dhe shkon ne vizite tek kryetari I Partise Komuniste Italiane, Fasino.

Shkurt 2022: PD e rithemeluar fut primaret per kandidatet per zgjedhjet vendore. Nje anetar – nje vote zgjedh kandidatet per kryebashkiake. Basha vijon emerimet perkundrejt zarfit.

06.03.2022: Basha ndonese kishte (i) mbeshtetjen e ambasadoreve, (ii) mbeshtetjen e edi rames dhe gjithe strukturave shteterore perfshi policine dhe KQZ, (iii) logon, emrin dhe stemen e PD, (iv) seline dhe gjithe infrastrukturen mori me pak se 30% te votave te opozites.

07.03.2022: Gazetaret pyeten Bashen per humbjen e rradhes se tij, por pergjigja e Bashes i la pa tekst: “Une nuk kam humbur asnjehere!” Pra, PD kish humbur gjithnje, ndersa Basha vec kish fituar edhe kur humb PD!

13.09.2022: Zedhenesja e PD:

“Gjithë përgjegjësitë bien mbi Lulzim Bashën, i cili për orekset, agjendat, hallet dhe shkeljet personale, vendosi të rrënonte sovranitetin e Partisë Demokratike dhe të merrte zvarrë vullnetin e demokratëve”.

Floriana Garo tha se “PD kërkon rihapjen e menjëhershme të çështjes në fjalë”, dhe se “do t’u kërkojë forumeve të saj ngritjen e një grupi pune për ndërmarrjen e një auditi të imtësishëm nën drejtimin e një Komisioni të Posaçëm.

Raporti i auditimit do t’i prezantohet Kryesisë, Këshillit Kombëtar, Grupit Parlamentar, dhe do të publikohet”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s