Kategori
Uncategorized

War for Kosovo (1996-1999), combat footage – Yugoslav Army and Serbian police forces vs. Kosovo Liberation Army and NATO air force

Lufta për Kosovën (1996-1999), pamjet luftarake – Forcat e Ushtrisë Jugosllave dhe policisë serbe kundër Ushtrisë çlirimtare të Kosovës dhe forcave ajrore të NATO-s

Serbian Police patrol escorted by a Yugoslav Army tank searching the terrain for possible KLA positions near Glogovac, 21st of March, 1999.

Serbian police open fire during house-to-house fighting with members of the Kosovo Liberation Army.

A Serbian Police patrol searching for possible KLA positions near Glogovac, 21st of March, 1999

Serbian Police involved in a firefight with the KLA on the road between Glogovac and Srbica, Sunday, 21st of March, 1999.

A Serbian policeman takes cover in a ditch by the road during a firefight with the KLA near Glogovac, Sunday 21st of March, 1999.

A Serbian policeman runs across a field during a firefight with the KLA near Srbica, Tuesday, 23rd of March, 1999.

A Serbian policeman monitors the movements of KLA fighters through the optics on his sniper rifle during a firefight with the KLA near Srbica, Tuesday, 23rd of March, 1999.

Special Anti-Terrorist Unit of Serbian police, Kosovo, 1998 (?)

Sunday, 21st of February, Studencane

T-55 on Kosovo, 1998 or 1999.

10 More (of 42)A Serbian policeman tells his colleague to take cover during a KLA attack on the village of Racak, 19th of January, 1999.793SaveShareMORE ON IMGUR

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s