Kategori
Uncategorized

Gruaja e arrestuar ka ikur nga shpërthimi me një trëndafil të kuq në dorë

Shpërthimi vdekjeprurës në Stamboll është kapur nga kamerat e vëzhgimit.
Në panikun e filmave, një grua me një trëndafil të kuq në dorë shihet duke vrapuar nëpër detin e njerëzve.

Tani ajo është arrestuar nën dyshimin për aktin terrorist.

Të paktën gjashtë persona humbën jetën dhe 81 u plagosën pas një shpërthimi të madh në rrugën kryesore të Istiklal në Stamboll . Më pas u arrestua një grua, e cila tani dyshohet se qëndron pas shpërthimit.

Kamerat e vëzhgimit në Istiklal kanë kapur lëvizjet e gruas para dhe pas aktit të dyshuar terrorist.
Në mes të rrugës së paradës, gruaja u ul në një stol, me një çantë pranë saj.

Pamjet tregojnë se ajo, pas rreth 45 minutash, ngrihet nga stoli dhe largohet. Gruaja la pas një çantë që pak minuta më vonë shpërtheu në turmë.

  • Tani po bëjmë gjithçka për të zbuluar gjithçka rreth saj, tha ai gjatë mbrëmjes së së dielës, sipas Cumhuryiet .

Trëndafil i kuq në dorë …

Në lidhje me shpërthimin, kamerat e vëzhgimit kapën persona të tjerë në rrugë duke u kthyer të habitur drejt shpërthimit. Në të njëjtën kohë, gruaja e dyshuar shihet duke ikur nga vendi i ngjarjes me hapa të shpejtë.
Policia ka vënë në dukje me shpejtësi videot nga kamerat e vëzhgimit. TRT Haber shkruan se gjatë hetimit janë analizuar rreth 1200 filma.
Gruaja kishte veshur një xhaketë lëkure të errët, shall dhe pantallona kamuflazhi , raporton Sözcu . Në dorën e majtë gruaja mbante një trëndafil të kuq.

Personi që la bombën është arrestuar nga policia në Stamboll , tha ministri i Brendshëm Süleyman Soylu pas arrestimit të gruas.


Të hënën policia ka publikuar videon e arrestimit të gruas.

Në video shihet se policët e armatosur hyjnë në shtëpi dhe e detyrojnë atë në dysheme. Policia gjithashtu ka mundur të arrestojë disa persona, sipas agjencisë shtetërore turke të lajmeve Anadolu.


Në konferencën e tij për shtyp në rrugën Istaklal , ministri i brendshëm veçoi gjithashtu PKK dhe PYD kur foli për sulmin.
Më vonë të hënën, policia në Turqi veçoi një grua siriane si përgjegjëse për shpërthimin, raporton AFP.


TRT Haber shkruan se gruaja në marrje në pyetje ka pranuar se ishte trajnuar nga grupet kurde PKK, PYD dhe YPG.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s