Kategori
Uncategorized

Suedia liston ‘veprime konkrete’ mbi shqetësimet e Turqisë për ofertën e NATO-s

Suedia dhe Finlanda nisën hapat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n në maj në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, por hasën në kundërshtime nga Turqia, e cila akuzon dy vendet nordike se strehojnë, siç thotë ajo, militantë nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe të tjerë. grupe.

Stokholmi dhe Helsinki mohojnë se strehojnë terroristë, por janë zotuar të bashkëpunojnë me Ankaranë për të adresuar plotësisht shqetësimet e saj të sigurisë dhe për të hequr embargot e armëve. Megjithatë, presidenti i Turqisë Tajip Erdogan tha që më 6 tetor se kërkesat e saj ende nuk ishin përmbushur.

Në letrën e saj drejtuar Turqisë, Suedia tha se “veprim konkret është ndërmarrë për të gjithë elementët thelbësorë të marrëveshjes trepalëshe”.

Policia suedeze e sigurisë dhe kundër terrorizmit, Sapo, “ka intensifikuar punën e saj kundër PKK” dhe ajo bëri “një vizitë të nivelit të lartë” në Turqi në shtator për takime me agjencinë e inteligjencës turke MIT, thuhej në letër.

Ministria e Jashtme e Suedisë, Ministria e Jashtme e Turqisë dhe dega e komunikimit e zyrës së Erdogan nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment mbi letrën.

Zyrtarët suedezë ia dorëzuan letrën, e cila nuk ishte raportuar më parë, në zyrën e Erdogan dhe ministrisë së jashtme në fundjavë, tha një burim i njohur me situatën, duke kërkuar anonimitetin për shkak të ndjeshmërisë mbi të.

Letra kishte për qëllim të siguronte Turqinë për përpjekjet e Suedisë mes bisedimeve dypalëshe në vazhdim dhe të inkurajonte miratimin përfundimtar të ofertës së anëtarësimit në NATO, shtoi burimi.

Sipas letrës, autoritetet suedeze “kryen analiza të reja të rolit të PKK në kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare të Suedisë dhe në krimin e organizuar (dhe) kjo ka të ngjarë të çojë në rezultate konkrete.”

PKK, e cila mori armët kundër shtetit turk në vitin 1984, konsiderohet një grup terrorist nga Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Si pjesë e bisedimeve për memorandumin e qershorit, Turqia ka kërkuar ekstradimin e 73 personave nga Suedia dhe një duzinë të tjerëve nga Finlanda, ku ka të bëjë me grupe të tjera.

Në letër thuhet se Stokholmi ka ekstraduar një shtetas turk më 31 gusht me kërkesë të Ankarasë, pas një vendimi të 11 gushtit dhe se gjithsej katër ekstradime janë bërë në Turqi që nga viti 2019.

Ekstradimet u diskutuan nga një delegacion suedez që vizitoi Ankaranë në fillim të tetorit, sipas letrës.

“Suedia është e përkushtuar të adresojë kërkesat për ekstradim në pritje të të dyshuarve për terrorizëm në mënyrë të shpejtë dhe të plotë,” duke marrë parasysh inteligjencën turke dhe në përputhje me ligjin suedez dhe Konventën Evropiane për Ekstradimin, thuhej në letër.

Parlamentet e të 30 vendeve anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) duhet të miratojnë ofertat e Suedisë dhe Finlandës, të cilat do të shënonin një zgjerim historik të aleancës ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon.

Në shenjë se bisedimet po përparonin, ministri i jashtëm suedez tha të premten se pret që dy vendet e fundit, Turqia dhe Hungaria, të votojnë së shpejti për aplikimet e saj në NATO.

Erdogan u citua nga transmetuesit turq të thoshte të premten se kryeministri i sapoemëruar i Suedisë Ulf Kristersson mbështet luftën kundër terrorizmit dhe se ata do të takohen për të diskutuar ofertën e NATO-s dhe ekstradimet.

Një ditë më parë Kristersson tha pas takimit me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s se qeveria e tij “do të dyfishojë përpjekjet për të zbatuar memorandumin trepalësh me Finlandën dhe Turqinë”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s