Kategori
Uncategorized

Media shtetërore turke përndjek gazetarin në Suedi

Po përpiqen të më shtypin.

Por nuk do ta lë veten të ndikohet nga kjo, thotë Bülent Kenes.

Gjykata e Lartë suedeze ka refuzuar më parë kërkesën e Turqisë për ekstradim.

Kush ështê Būlent Kenes .

Bulent Kenes (Ph.D.) është një akademik dhe gazetar që ka mbi 25 vjet përvojë profesionale.

Ai ka menaxhuar botime të shumta, si në turqisht ashtu edhe në anglisht. Ai ka mbajtur poste të larta editoriale në media të ndryshme si e përditshmja Zaman (redaktor i lajmeve të huaja dhe koordinator i lajmeve), Turkish Daily News (koordinator i lajmeve) dhe agjencia e lajmeve Anadolu (shefi i zyrës së Nju Jorkut). Kenes ishte kryeredaktor i së përditshmes Bugün (2006) dhe kryeredaktor themelues i Today’s Zaman (2007-2016; gazeta u sekuestrua më 4 mars 2016 nga regjimi i Erdoganit dhe u mbyll zyrtarisht në korrik 2016).

Kenes ishte ndër themeluesit e Qendrës së Stokholmit për Lirinë.

Ai shërbeu si kryeredaktor vullnetar nga 2017-2019. Ai është i vendosur në Stokholm, ku jeton si gazetar dhe akademik turk i mërguar. Ai është gjithashtu ndër themeluesit e Qendrës Evropiane për Studime Populizmi (ECPS).

https://www.populismstudies.org/persons/dr-bulent-kenes/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s