Kategori
Uncategorized

Putin: Gati për të negociuar me Perëndimin

Në bjë fjalim në Kremlin për katër rajonet në Ukrainë ku u mbajtën zgjedhje të rreme.

Bëhet fjalë për Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhya.

Ai tani zyrtarisht i deklaron rajonet si ruse dhe thotë se banorët e rajoneve kanë “bërë zgjedhjen e tyre”.

Është një zgjedhje e qartë.

Sot ne po nënshkruajmë marrëveshjet për përfshirjen e këtyre zonave në Federatën Ruse.

Ky është vullneti i miliona njerëzve, thotë presidenti rus.

Rusia ka detyruar referendumet në rajonet ku banorët janë pyetur nëse duan t’i përkasin Rusisë.

Bota e jashtme nuk i ka njohur votat, pasi janë detyruar.

Vladimir Putin gjithashtu tha në fjalimin e tij se tani është gati për negociata me Perëndimin.

Aktualisht është e paqartë se në çfarë rrethanash do të zhvillohen negociata të tilla.

Aneksimi i katër territoreve është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe një numër i fuqive perëndimore kanë njoftuar se në asnjë rrethanë nuk do t’i njohin territoret si ruse.

Procedura filloi me një hap zyrtar të enjten vonë në mbrëmje, kur Vladimir Putin nënshkroi një dekret në të cilin Rusia njeh rajonet ukrainase të Kherson dhe Zaporizhzhia si territore të pavarura.

Në shkurt, vendime të ngjashme u morën për rajonet Luhansk dhe Donetsk.

Kështu bën të ditur TT.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi thuhet se ka thirrur një takim krize me Këshillin Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes të vendit të premten.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s