Kategori
Uncategorized

Danimarka në letër drejtuar Këshillit të Sigurimit: Rrjedhja e gazit mund të jetë për shkak të “disa qindra kilogramë eksploziv”

Dy shpërthimet e matura në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 jashtë Bornholm dhe Suedisë juglindore janë “ndoshta të shkaktuara nga shpërthime ekuivalente me disa qindra kilogramë eksploziv”.

Kështu shkruajnë Danimarka dhe Suedia në një letër të përbashkët dërguar Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Këshilli mblidhet të premten në mbrëmje për të diskutuar në veçanti rrjedhjet e gazit, por as Danimarka dhe as Suedia nuk do të përfaqësohen këtu, pasi nuk janë anëtarë.

Anëtarët e përhershëm janë Kina, Franca, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, ndërsa Shqipëria, Brazili, Gaboni, Gana, India, Irlanda, Kenia, Meksika, Norvegjia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe zgjidhen për mandate dyvjeçare.

Nuk ka dëshirë për të biseduar me Rusinë

Ndonëse sabotimi pranë Bornholmit do të jetë në rendin e ditës në takimin e thirrur nga Rusia, Danimarka nuk e ka parë të nevojshme të kërkojë të marrë pjesë në këtë situatë të jashtëzakonshme. Kjo sepse, sipas Jeppe Kofod, është “një çështje ndërkombëtare”.

– Është një sulm ndaj infrastrukturës energjetike evropiane. Është një situatë e rëndë, por ne nuk kemi më shumë informacion sesa unë dhe ministri i Mbrojtjes.

Keni folur me ambasadorin rus apo me ministrin e jashtëm rus?

– Jo nuk kam. Ne ia kemi dhënë informacionin Rusisë sepse është e rëndësishme të ndajmë atë informacion…

Por a nuk është e rëndësishme të bisedohet me ata, tubacioni i të cilëve është sabotuar?

– Jo nuk eshte. Ne i kemi dhënë informacion Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i cili tregon informacionin që kemi. Të gjithë – duke përfshirë Rusinë – mund të familjarizohen me këtë.Nuk kam dëshirë apo interes të flas, për shembull, me ministrin e jashtëm rus, i cili këto ditë ka një pikëpamje të madhe për të drejtën ndërkombëtare dhe të gjitha gjërat që ne mbrojmë në Evropë duke aneksuar me fuqi ushtarake.

I shqetësuar për pasojat

Kanë kaluar disa ditë që kur kryeministrja Mette Frederiksen (S) deklaroi se nuk kishte më asnjë dyshim nëse ishte sabotim.

Hetimi është ende në vazhdim, dhe Danimarka ka qenë në dialog të ngushtë me një numër kolegësh të huaj ditët e fundit.

Megjithatë, ministri i Jashtëm Jeppe Kofod nuk dëshiron të “hyjë në spekulime” se kush qëndron pas sabotimit.

SHIHNI GJITHASHTURrjedhjet në linjat e gazit: ne e dimë këtë, dhe ne kemi ende nevojë për një përgjigje për këtë

Krahas ndarjes së informacionit faktik që Danimarka dhe Suedia kanë deri tani, të dy vendet në letër shprehin shqetësimin edhe për pasojat e mundshme të rrjedhjeve për mjedisin detar dhe klimën.

“Ndikimi i mundshëm në jetën detare në Detin Baltik është shqetësues dhe efekti klimatik ndoshta do të jetë shumë domethënës”, thuhet në letër.

Përveç rrjedhjeve të gazit në Detin Baltik, Këshilli i Sigurimit duhet të diskutojë gjithashtu aneksimin e katër rajoneve nga Rusia në Ukrainë. Aneksimi është dënuar paraprakisht në botën perëndimore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s