Kategori
Uncategorized

Akuza të reja ruse kundër SHBA-së pas rrjedhjeve të gazit

Shkencëtarët dhe udhëheqësit pajtohen se ka shumë indikacione se dikush sabotoi tubacionet në Nord Stream 1 dhe 2.

Tashmë shumë sy janë drejtuar drejt lindjes dhe anijeve që kanë lëvizur në zonë ditët e fundit.

Ndër të tjera, anija e famshme me vela ruse Sedov ka tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve, transmeton Sky News .

Anija është më e madhja në llojin e saj dhe përdoret për të trajnuar kadetët. Anije të tjera ruse gjithashtu kanë lëvizur në zonë, sipas imazheve të radarëve.

Por lëvizja e Rusisë në Detin Baltik nuk është asgjë e pazakontë, thotë Stefan Lundqvist, komandant kapiten dhe studiues në Akademinë Norvegjeze të Mbrojtjes.

– Është e vërtetë që ka pasur anije mbështetëse ruse në afërsi të vendeve të rrjedhjeve gjatë të hënës dhe të martës, por nuk është asgjë që nuk i përket një tabloje normale.

Unë nuk ulem në pozicionin e përditësuar të marinës, por me sa di unë, nuk keni parë ndonjë trafik të ngritur që bie në sy, thotë ai.

Në të njëjtën kohë që shumë nga ekspertët botërorë theksojnë se

mund të jetë vetë Rusia që sabotoi tubacionet e gazit,

Kremlini i ka hedhur poshtë akuzat .

Në deklaratë, ata shkruajnë se kanë vërejtur “përpjekje të disa ligjvënësve amerikanë për të fajësuar Rusinë …

Në një deklaratë të re nga ambasada ruse në Shtetet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara veçohen si të dyshuar të mundshëm për sulmin.

“Ndoshta ata kanë një pamje më të mirë nga maja e Capitol Hill.

Nëse po, ata duhet të kenë parë gjithashtu aktivitetet e luftanijeve amerikane në vendin e ndërprerjes së infrastrukturës ruse një ditë më parë.

Ose vura re dronët dhe helikopterët që fluturonin atje”.

Sipas Stefan Lundqvist, pjesë e tablosë normale është edhe prania e avionëve dhe anijeve nga SHBA apo vende të tjera të NATO-s në zonën e Detit Baltik.

Trafiku intensiv ajror dhe detar përfshin anije luftarake, si dhe avionë zbulues dhe avionë luftarakë, thotë ai dhe vazhdon:

– Ka shumë spekulime tani dhe mendoj se duhet të jemi të kujdesshëm për t’i ushqyer ato.

Pamja në lidhje me atë që ndodhi do të bëhet e qartë brenda javëve në vijim.

Që Rusia po përpiqet të fajësojë SHBA-në nuk është gjithashtu diçka që bie në sy nga mënyra se si zakonisht sillet Kremlini, thotë Markus Göransson, studiues në Akademinë Norvegjeze të Mbrojtjes.

– Pavarësisht se kush qëndron pas kësaj, Rusia do të përpiqet t’i drejtojë gishtin dikujt tjetër.

Kështu vepron qeveria ruse, ata përpiqen të përhapin kundërnarrativa.

Nuk është asgjë për t’i kushtuar shumë vëmendje, thotë ai.

Ai gjithashtu thekson se është herët për të nxjerrë ndonjë përfundim se kush mund të qëndrojë pas sulmit të dyshuar në tubacionet e gazit.

– Mungojnë provat konkrete.

Nga ajo që ka dalë deri tani, është e vështirë të deshifrosh se kush mund të qëndrojë pas sulmit, vijon Markus Göransson.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s