Kategori
Uncategorized

10 vite burg për“dorëzimi vullnetar”

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA.RIA nuk specifikon se cilat kritere janë baza për dorëzimin vullnetar.

Sipas buletinit të lajmeve, dënimi minimal është 3 vite burg.

Megjithatë, ligji lejon që një shkelje e parë të mos merret parasysh nëse ushtari organizon të lirohet, kthehet në njësinë e tij ose nuk kryen ndonjë krim tjetër gjatë kohës së tij në robëri.

Formulimi i fundit ndoshta aludon për dorëzimin e informacionit.

Sipas agjencisë së lajmeve nyhetsbyraet, nuk kishte asnjë formulim për "dorëzimin vullnetar" në legjislacionin rus më parë.

Ligji i ri vjen në të njëjtën javë kur Putin njoftoi "mobilizimin e pjesshëm" të forcave rezervë ruse në luftën kundër Ukrainës.

Putin njoftoi mobilizimin në një fjalim të mërkurën. Pas fjalimit, biletat e avionit jashtë Rusisë u shitën në një kohë të shkurtër.

Ditët e fundit, trafiku në pikat kufitare në Kazakistan, Mongoli, Finlandë dhe Gjeorgji nga Rusia është rritur ndjeshëm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s