Kategori
Uncategorized

Ja cilat janë gratë që humbën jetën në protesta në Iran

Numri i të vdekurve në lidhje me protestat në Iranpo rritet.

Televizioni shtetëror iranian ka raportuar se 35 persona janë vrarë në përleshjet mes policisë dhe protestuesve. Megjithatë, Irani Human Rightsdeklaron një shifër më të lartë dhe beson se të paktën 50 persona janë vrarë deri më tani në Iran .

Irani ka kufizuar aksesin në internet në vend, duke e bërë të vështirë për ta kontaktin me informacion. Regjimi po nxjerr gjithashtu informacione që janë në kundërshtim me videot dhe imazhet që po shpërndahen në rrjetet sociale. Prandaj, informacionet që vijnë nga Irani duhet të merren me një rezervë.

Mahsa Amini, 22 vjeç, vdiq pas një ndërhyrjeje nga "policia e moralit" fetar në Teheran.  Tani gratë iraniane po demonstrojnë, duke rrezikuar jetën e tyre, kundër detyrimit të hixhabit.

Videoklipet e protestave të dhunshme në vend janë shpërndarë në mbarë botën. Gratë djegin imazhet e liderëve të vendit, djegin shamitë e tyre dhe presin flokët në një shfaqje simbolike të kundërshtimit, shkruan CNN . 

Shumë nga të vdekurit janë gra të reja që u ngritën dhe luftuan për të drejtat e tyre dhe një jetë në liri.

Hananeh, 23, thuhet se u qëllua për vdekje nga forcat e sigurisë.
Ghazaleh, 32 vjeç, thuhet se është qëlluar gjatë demonstratave.
Minu, 62, po demonstronte kur dyshohet se u vra nga forcat e sigurisë.
Mehsa, 18. U qëllua për vdekje nga forcat iraniane të sigurisë.

Hixhabi është i detyrueshëm që nga viti 1979

Që nga revolucioni islamik në vitin 1979, është e paligjshme që gratë të mos mbajnë shami.

Gratë gjithashtu nuk lejohen të veshin pantallona të ngushta, xhinse të grisura apo rroba shumëngjyrëshe.

Në vitin 1981, sipas ligjit, gratë detyroheshin të visheshin me rroba modeste “islamike”, shkruan

BBC .

Që do të thotë se femrat pak a shumë duhet të mbulojnë të gjithë trupin.

Dy vjet më vonë, Parlamenti vendosi që gratë që nuk i mbulonin flokët në publik mund të dënoheshin me 74 kamxhik.

Kohët e fundit, dënimit i janë shtuar deri në 60 ditë burg.

Që atëherë, autoritetet kanë pasur vështirësi në zbatimin e këtyre ligjeve, pasi gratë e të gjitha moshave shihen rregullisht duke i shtyrë kufijtë duke veshur më pak veshje mbuluese dhe shami shumëngjyrëshe, ndërsa tregojnë më shumë flokët e tyre.

Diçka që vetëm sa është rritur me protestat.

Nga: Matilda Aprea Malmqvist

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s