Kategori
Uncategorized

Kaos për bileta avioni jashtë Rusisë pas fjalimit të Putinit

Më pas rusët filluan të kërkojnë në Google me fjalët kyçe: “Si të largohemi nga Rusia në 2022”, tregon një analizë e Google,

diçka për të cilën shkruan Dagbladet norvegjeze .

Pasi Putin më në fund mbajti fjalimin e tij të mërkurën në mëngjes se më shumë ushtarë, këtë herë rezervistë,

duhet të mobilizohen për luftën në Ukrainë , termat e kërkimit ndryshuan pak.

Simbas të njëjtës analizë,rusët tani  po kërkojnë në Google..
-“mobilizimin në Rusi",
-“si të largohemi nga Rusia gjatë mobilizimit"
-“dhe ku të shkojmë nga Rusia", sipas të njëjtës analizë të Google.

Agjencia e lajmeve Reuters shkruan gjithashtu se faqja Aviasales, faqja ruse që përdoret më së shumti për kërkimet e udhëtimeve, mori një rritje të mprehtë të vizitorëve të mërkurën.
Në disa rajone ruse, faqet e internetit të kompanive hekurudhore ruse janë gjithashtu të dëmtuara për shkak të presionit të lartë, shkruan Dagbladet.

Disa vende kanë mbyllur hapësirën e tyre ajrore si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës, dhe një numër vendesh kanë kufizuar gjithashtu mundësitë për viza turistike për qytetarët rusë, diçka që po diskutohet edhe brenda komunitetit të BE-së.

Por ka disa vende që as nuk e kanë mbyllur hapësirën ajrore dhe as nuk kanë vendosur kufizime për qytetarët rusë. Përfshirë Turqinë, Armeninë dhe Gjeorgjinë.
Disa ekspertë besojnë se popullsia ruse do të preket gjithnjë e më shumë pas njoftimit të mobilizimit nga Putin .

Kjo është për shkak se civilët tani do të thirren në luftë.

Kjo gjithashtu mund të çojë në protestat e më shumë njerëzve dhe kthimin e opinionit popullor kundër presidentit rus.

- Pjesa e klasës së mesme ruse që ka mundur të jetojë e patrazuar tani rrezikon të mobilizohet.

Nëse jeni në kanalet e Telegramit, ka shumë rezistencë dhe flitet për protesta.

Është një akt i vështirë balancues për Putinin, thotë për Aftonbladet Jakob Hedenskog, analist në Qendrën për Studime të Evropës Lindore

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s