Kategori
Uncategorized

Shumë armë në rrugë dhe kriminelë të rinj që qëllojnë për të vrarë,

Fund vera dhe fillimit të vjeshtës janë raportuar të shtëna nga Malmö dhe Västerås në Märsta dhe Eskilstuna.

Në lokalitetin e fundit, një grua dhe një djalë pesë vjeçar u gjendën në vijën e zjarrit dhe u plagosën pranë një këndi lojërash – një ngjarje që zemëroi një vend të tërë.

Deri më tani këtë vit, 47 persona janë vrarë nga të shtënat e bandave në vend.

Por dhuna me të shtëna vazhdon dhe tani jemi në 289 të shtëna deri më 15 shtator.

– Kjo do të vazhdojë.

Bëhet fjalë për faktin se ka më shumë të rinj (familje emigrantësh) që i bashkohen këtyre bandave sesa ne mund t’i pamundësojmë.

Shefi i Policisë Kombëtare Anders Thornberg /

Pavarësisht se cila qeveri është në pushtet, për ne është e rëndësishme që së bashku me qytetarët të sigurojmë rendin dhe qetësinë, dhe ndalimin përfundimtar të bandave, dhe të rinjve 14 :15:16 vjeçarët, që rekurtohen nga këto banda kriminale….

Pavarësisht kësaj situate të rëndë, shefi i policisë kombëtare thotë se ndjen njëfarë optimizmi kur vjen puna për të kapur bandat.

– Jam plotësisht i bindur se forcat e mira në shoqëri do ta fitojnë përfundimisht këtë betejë.

Por do të na duhet kohë.

Grafiku i policisë, i të shtënave me armë, viktimave, dhe i të plagosurve nga viti 2017, deri në Shtator 2022 /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s