Kategori
Uncategorized

Ahmed: Një rezultat i zgjedhjeve që i vjen erë islamizmit

Foto: Johan Nilsson/TT, Timmy Augustsson

Foto: Johan Nilsson/TT, Timmy Augustsson

Debatet zgjedhore kanë trajtuar çështje të ndezura si krimi i bandave, energjia bërthamore dhe rritja e çmimeve të energjisë elektrike, por një çështje ka rënë në sy nga mungesa e saj: islamizimi i Suedisë. Tani jemi në një situatë ku Nuanca e Partisë ka korrur sukses në shumë periferi dhe është koha për ta marrë seriozisht këtë çështje, shkruan Luai Ahmed.

Në tetor të vitit të kaluar , kreu i partisë Partiet Nyan Mikail Yüksel shkroi një artikull debati në Göteborgs-Posten ku ai argumentoi se vepra artistike e Lars Vilk, Nimis duhet të digjet , sepse sipas Yuksel do të ishte “islamofobike”.

Lexoni gjithashtu: Gustavsson: Përpara zgjedhjeve të dyta për Riksdag: Hiqni qafe votat e humbura

Mund të thuhet shumë për tekstin e debatit, por gjëja më magjepsëse dhe më rrëfyese për mua është përgjigja që mori nga një prej debatuesve më të aftë të së majtës, Myra Åhbeck Öhrman, shkrimtare e përsëritur në gazetat Arbetet dhe Syre ndër të tjera.

Përgjigja e saj ndaj tekstit ishte një cicërimë e thjeshtë : “Partiet Nyans” lol

Tani duhet thënë se përgjigja e Öhrman është kryesisht një ndryshim me emrin e partisë. Do të thotë, argumenti i Yuksel nuk qëndron dhe është dukshëm i pakualifikuar.

Ju gjithashtu mund ta shihni postimin e saj në Twitter si simptomatike të reagimit të përgjithshëm ndaj Nuancës së Partisë: Njerëzit qeshin me partinë sepse dëshirat e tyre politike janë shumë qartësisht të papërshtatshme në Suedi. Ndër të tjera, partia kërkon që prindërit t’i rrisin fëmijët sipas besimeve fetare dhe me metoda që u zhdukën përfundimisht nga diskutimi suedez në vitet ’60.

Në përgjithësi , Nyans dëshiron të legjitimojë shtypjen e nderit. Nëse një familje është “e bindur fetarisht” se vajza nuk duhet të jetë në gjendje të zgjedhë rroba ose të zgjedhë të heqë mbulesën, për shkak të vargjeve Kur’anore që tregojnë këtë, atëherë familja duhet të jetë në gjendje të zgjedhë për të dhe të “rrisë” vajzën sipas dëshirat e tyre. Të gjitha pikëpamjet e shtetit suedez mbi këtë temë dënohen si – dhe këtu ju mund të zgjidhni nga smorgasbord: racizëm, pandjeshmëri kulturore, neo-imperializëm ose kolonializëm.

Nga këndvështrimi im, megjithatë, përgjigja “Partiet Nyans” lol është një pasqyrim i përsosur i reduktimit të përsëritur të kërcënimit islamik nga suedezët. Kuptimi se sa i madh është problemi dhe se janë demografia ato që përcaktojnë përmasat e tij, mungon plotësisht.

Oop, tani kam shkruar fjalën “demografi”. Krijon një atmosferë të keqe. Ose, thënë më mirë, atmosferë e keqe dhe e ekstremit të djathtë.

Lexo edhe: Brinkemo: Askush nuk i kthen gurët edhe pse topat ankojnë

Le të zhytemi pak më thellë në këtë “ekstremizëm të djathtë” për një moment. Unë dua të bëj një pyetje për fjalën “islamizim”, një fjalë që përshkruan kështu procesin shpeshherë të ngadaltë me të cilin një shoqëri përshtatet me normat islame, dhe në rastin më të keq kalon në sundimin islam dhe bëhet kryesisht myslimane.

A është ende i papranueshëm përdorimi i termit “islamizim” pas këtij rezultati zgjedhor? Mbi dhjetë për qind e votave në 54 qarqe shkuan për partitë e tjera. Grupi përbëhet nga një numër i madh partish, por shumica e votave nuk duket se kanë shkuar për Medborgerlig Samling, Piratpartiet apo Alternativ för Sverige, por për Partiet Nyans.

Partia e Nyan -it ia doli katër herë më mirë nga sa kishte parashikuar dikush. Në Rosengård Centrum në Malmö ata morën 30.9 për qind . Në Rinkeby ata u bënë partia e dytë më e madhepas Social Demokratëve.

Fondacioni i kërkimit të islamizmit Doku kreu një sondazh zgjedhor në të cilin ata pyetën njerëzit që jetojnë në zona me emigrantë nëse dinë ose do të konsideronin të votonin për Partinë Nuance. Vetëm 30 për qind e dinin për partinë, por nga këto 30 për qind, gjysma thanë se mund të imagjinonin të votonin për Partinë Nuance.

Që do të thotë se ditën që Partia Nyans do të vendoset siç duhet në politikën suedeze, ata do të shumëfishojnë numrin e tyre brenda një kohe të shkurtër.

Lexoni gjithashtu: Ahmed: Mirë se vini në islamizimin

Gjatë debateve zgjedhore janë diskutuar intensivisht çështjet për çmimet e energjisë elektrike, taksat dhe krimin, por shumë pak është folur për çështjen e fatit të Suedisë: islamizimin. Në të njëjtën kohë, zgjedhjet tregojnë se mbështetja për islamizmin po rritet me shpejtësi. Nyans – një parti e re dhe e pa themeluar – është partia më e madhe ose e dytë më e madhe në shumë periferi të cenueshme. Është koha të fillojmë të flasim për islamizimin.

Luai Ahmed

Luai Ahmed është një kolumnist dhe redaktor i podkastit në Buletin. Para se të transferohej në Suedi, ai ishte një kolumnist për gazetat Yemen Today, Yemen Times dhe YoO Youth Magazine. Ai është gjithashtu autor i librit Azili: Udhëtimi paradoksal i një refugjati nga Sheriati Jemeni në Rainbow Suedi. Ahmed ka një diplomë në Studimet e Biznesit Ndërkombëtar nga Universiteti Ndërkombëtar Libanez në Jemen dhe ka studiuar Imigracionin Ndërkombëtar dhe Konfliktet Etnike në Universitetin Malmö.

Email: luai@bulletin.nu

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s