Kategori
Uncategorized

Putini mund të zgjedhë ta lërë Evropën “të ngrijë si bishtat e ujqërve”.

Një pjesë qendrore e planit të BE -së është të vendosë një tavan çmimi për gazin rus. 

Me fjalë të tjera, BE-ja do të vendoste se sa mund të kushtojë gazi rus.

Sipas Komisionit të BE-së, kjo është e mundur sepse Rusia ka pak përfitues alternativë të gazit që shkon normalisht në Evropë.

Për të transportuar gazin, kërkohen tubacione të tilla si Nordstream 1, e cila kalon në fund të Detit Baltik për në Gjermani.
Ka shumë pak tubacione alternative që lejojnë Rusinë të eksportojë te të tjerët.

Ndërtimi i të rejave për Kinën, për shembull, kërkon shumë vite.

Sot, Rusia thuhet se po djeg gazin që normalisht do të shkonte në Evropë në Nordstream 1 pa marrë asnjë qindarkë për të.

Edhe nëse lufta e Rusisë është e padrejtë, është e natyrshme që Putini të përdorë armët që ka në dispozicion për të provuar të fitojë dhe që Evropa të kundërshtojë sa më mirë të mundet.

Në mënyrë të ngjashme, shtatë vendet më të pasura në botë, G7, kanë premtuar një kufi çmimi për naftën ruse. Kjo mendohet të jetë e mundur sepse një pjesë e madhe e flotës botërore të cisternave siguron ngarkesën e saj nëpërmjet kompanive perëndimore të sigurimit.

Cisternat thjesht ndalohen të transportojnë naftë të shitur mbi tavanin e çmimit.

Tavani i çmimeve do të futet nga fundi i vitit.
Përveç reduktimit të të ardhurave të Rusisë, kufijtë e çmimeve kanë avantazhin e zbutjes së inflacionit galopant që aktualisht po destabilizon ekonomitë e Perëndimit.

Mbyllni të gjitha çezmat

Por presidenti rus e bëri të qartë dje se nuk ka ndërmend të pranojë në heshtje përpjekjet e BE-së dhe G7-ës për të rregulluar çmimet e energjisë ruse.

“Ne nuk do të japim asgjë nëse kjo shkon kundër interesave tona”, tha Putin në një samit ekonomik në Vladivostok. Ne nuk do të dorëzojmë naftë, gaz, qymyr apo naftë për ngrohje. Ne nuk do të dorëzojmë asgjë.

Natyrisht, Rusia mund t’i mbyllë të gjitha çezmat drejt Evropës, por më pas ata humbasin edhe të ardhura të mëdha. Evropa është importuesi më i madh i gazit rus. Në atë rast, Putini do të synonte efektivisht sanksionet kundër vetes së tij, sepse ai nuk mund t’i rishes gazin askujt tjetër.

Sot, Rusia ka vazhduar të ardhurat e mëdha nga eksportet e gazit në BE, sepse mungesa bën që çmimi i gazit të rritet gjatë gjithë kohës. Por nëse Rusia ndalon eksportin, të ardhurat zhduken plotësisht.

Pra, ajo që po shohim midis Rusisë dhe BE-së është një garë pulash ku të dyja palët luajnë mirë për të tërhequr tjetrin. 
Putini mund të zgjedhë ta lërë Evropën “të ngrijë si bishtat e ujqërve”, siç tha ai vetë, dhe të shpresojë se në këtë mënyrë ai mund të ndajë BE-në. Diçka që ai pret do të çojë në një reduktim të mbështetjes ushtarake dhe financiare të Evropës për Ukrainën dhe një lehtësim të sanksioneve kundër Rusisë.

Nëse taktika ka sukses, mund të ia vlen të zbrazet pjesërisht thesari rus. Nëse dështon, mundësitë e Putinit për të vazhduar luftën dobësohen.

Varësia e reduktuar

BE-ja, nga ana e saj, pret ftohtë që Rusia do të detyrohet të pranojë çmimin më të ulët dhe të vazhdojë të furnizojë gaz deri në një masë.

Mjaft për të parë Evropën gjatë dimrit.

Ata guxojnë të luajnë mirë sepse varësia e Evropës nga gazi rus është ulur në fund të fundit.

Shefja e BE-së Ursula van der Leyen pretendon se Rusia tani përbën vetëm nëntë për qind të gazit që BE importon, krahasuar me 40 për qind kur filloi lufta.

Ndër të tjera, BE ka nënshkruar kontrata me Katarin, Algjerinë, Azerbajxhanin dhe Shtetet e Bashkuara për zëvendësimin e gazit rus.

Nëse funksionon, një përfitim shtesë i taktikave të guximshme të BE-së është se Rusia do të marrë më pak para nga eksportet e saj të energjisë dhe kështu do ta ketë më të vështirë të financojë luftën në Ukrainë.

Nëse strategjia e BE-së nuk do të ketë sukses, do të jetë edhe më e vështirë dhe më e dhimbshme për qytetarët dhe bizneset evropiane të kalojnë dimrin.

BE-ja ka disa instrumente të tjera në kutinë e veglave të saj.

Propozime që do të diskutohen edhe në takimin e ministrave të energjisë të BE-së nesër, të premte.

”Taksa e solidaritetit”

 Një “taksë solidariteti” për kompanitë e energjisë që sot nxjerrin fitime “të cilat nuk mund t’i ëndërronin” sepse çmimi i lartë i gazit rrit edhe çmimin e energjisë elektrike të prodhuar nga energjia e erës, diellore dhe bërthamore. Të ardhurat nga taksat duhet t’u shpërndahen kompanive dhe konsumatorëve në nevojë në Union.

 Kursime të detyrueshme të energjisë elektrike gjatë orëve ku konsumi është në maksimum. Në një skenar të rastit më të keq, racionimi mund të bëhet i rëndësishëm.

A do të funksionojë?

E vërteta është se askush nuk e di. Ka kaq shumë paqartësi.

Si do të veprojë Rusia?

Sa erë është këtë dimër? Sa ftohtë do të jetë?

Këto të fundit janë detaje thelbësore që as Evropa dhe as Rusia nuk mund t’i kontrollojnë.

Nga: Wolfgang Hansson

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s