Kategori
Uncategorized

Erdogan hap kufijtë e Turqisë ndaj Evropës – të pritet një valë e re refugjatësh?

Zgjedhjet turke po afrojnë, në më pak se një vit turqit do të shkojnë në qendrat e votimit dhe gjërat nuk duken të mira për presidentin aktual Recep Tayyip Erdoğan. Mbështetja për të dhe partinë e tij AKP ka arritur në nivele rekord.

Ekonomia e përkeqësuar, inflacioni i lartë dhe emigracioni i madh nga Siria, Turqia po kalon një sërë krizash dhe turqit janë goditur rëndë nga përkeqësimi i situatës.

Mbështetja për udhëheqjen aktuale të udhëhequr nga Erdogan ka rënë ndjeshëm.

Erdogan nuk është i sigurt përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, pavarësisht prej gati 20 vjetësh në pushtet.

Situata nuk ka qenë kurrë më kritike dhe që ai të vazhdojë në pushtet, kërkohet një përmbysje e plotë e zhvillimit në rënie të vendit.

Ka qenë një faktor kontribues në retorikën e ashpër të Erdoganit kundër BE-së dhe NATO-s. Është një mënyrë për të marrë rezultate të favorshme për Turqinë dhe për rrjedhojë rritjen e mbështetjes.

Lëvizja e fundit është ndoshta lëvizja më e rrezikshme, Erdogan ka hapur kufijtë e Turqisë me Evropën.

Hapi kufirin …

Numri i emigrantëve në Republikën Çeke është rritur ndjeshëm kohët e fundit dhe ministri çek fajëson Turqinë dhe beson se kjo është një lëvizje e Erdoganit përpara zgjedhjeve të ardhshme në vend.

- Ne kemi një portë të hapur drejt Evropës pikërisht nga ana e Turqisë. Kjo është arsyeja pse ka një rritje të tillë, thotë Rakušan, për revistën çeke Remix .

Sipas Rakušan, deri në 95 për qind e emigrantëve aktualë janë sirianë që kanë jetuar në Turqi për një kohë të gjatë, por tani janë liruar përtej kufirit evropian.

Ministri i Brendshëm shtoi gjithashtu se do të takohet me partitë sllovake dhe gjermane për të adresuar krizën.

Czech interior minister: Erdoğan has opened the floodgates. He is letting the Syrians in our country

“These people do not come from the country of origin, Syria, but Turkey. It’s proven,” explains Czech interior minister Vít Rakušan

September 07, 2022

editor: REMIX NEWS

author: KLÁRA BERANOVÁ

A migrant reacts during a rescue operation by volunteers of the Ocean Viking rescue ship, run by NGOs SOS Mediterranee and the International Federation of Red Cross (IFCR), Thursday,  Aug. 25, 2022 in the international waters of the Mediterranean sea. (AP Photo/Jeremias Gonzalez)   Facebook   Twitter   Reddit   Email   Telegram

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has a presidential election ahead of him, so he is opening the way to Europe for Syrians who have been staying in Turkey for a long time, said Czech Minister of the Interior Vít Rakušan during a meeting of the Czech Parliament on Tuesday. He added that he would meet with Slovak and German partners to address the crisis.

“Erdoğan is letting Syrians in here right now before the presidential elections in Turkey. He opens the way to Europe,” said Rakušan in the Chamber of Deputies regarding the wave of Syrian refugees.

Migration levels have increased noticeably in the Czech Republic, and the Czech minister emphasized that Turkey is the cause.

Germany needs permanent border controls with Czechia to stem migrant crisis, says head of German police unionsNew smuggling routes from Czechia to Germany are fueling the migrant crisis

“We have an open floodgate to Europe precisely from the side of Turkey. That’s why there is such an increase,” he added.

According to Rakušan, up to 95 percent of the current migrants are Syrians who fled their country before the war. These men then stayed in Turkey based on its agreement with the EU.

“These people do not come from the country of origin, Syria, but Turkey. It’s proven,” the minister explained.

According to the minister, the problem was also caused by Hungary. The country stopped complying with readmission agreements. Rakušan will meet with his Slovak and German counterparts to discuss the issue.

Czechia is facing larger migrant crisis than in 2015The number of detained migrants in the last two months has exceeded the figures from the migration crisis in 2015

On Tuesday, the minister responded to the speech of ANO deputy Radek Vondráček, who wanted to include an item entitled “government information on the state of illegal migration in the Czech Republic” in the meeting.

“Citizens came to me with fears about what is happening on the Slovakian-Czech border, meaning that Syrian migrants are moving there. And the situation is escalating,” said Vondráček.

The number of captured refugees, for whom Czechia is predominantly a transit country, rose to 3,651 by Aug. 21 this year. For the whole of last year, there were 1,330 of them, in previous years it was around 200 to 400

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s