Kategori
Uncategorized

”Pak Dhimbje” .

Një mbyllje e papritur e gazit rus mund të çojë në rënie ekonomike për disa vende dhe mungesë gazi për dimër. Paralajmërimet vijnë në mënyrë të vazhdueshme.

Megjithatë, Demarais beson se Evropa do të bëhet më e pavarur nga Rusia në të ardhmen. Atëherë “armët energjetike” të Rusisë do të bëhen më pak të rëndësishme, beson ajo.

Pikëpamja jonë është se Rusia e di këtë, dhe kjo është arsyeja pse ata tashmë po shkurtojnë furnizimet me gaz ose po krijojnë pasiguri, sepse ata e dinë se nëse duan të dëmtojnë Evropën, duhet ta bëjnë tani. Është çështje tani ose kurrë.

Në të njëjtën kohë kur Rusia mbyll çezmat, ka një garë për të mbushur rezervat për dimër. Gjermania ka qenë tradicionalisht më e varura nga gazi dhe po punon shumë për të siguruar gaz të mjaftueshëm në magazina.

European gas shortages likely to last several winters, says Shell chief. https://www.theguardian.com/business/2022/aug/29/european-gas-shortages-likely-to-last-several-winters-shell-chief-rationing-europe-russia

Kërcënimi i ri i gazit

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, beson se ka ardhur koha për të vendosur një tavan çmimi për gazin rus në Evropë, raporton Reuters.

Von der Leyen do të luftojë kundër asaj që ajo beson se janë përpjekjet e Putinit për të manipuluar tregun evropian të energjisë.

“Unë jam e bindur se tani është koha për një kufi të çmimit të gazit rus për në Evropë”, thotë ajo të premten.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev thotë se Rusia do të shkurtojë furnizimet me gaz në Evropë nëse Brukseli shtyn kufirin e çmimit të gazit rus, sipas agjencisë së lajmeve.

Thjesht nuk do të ketë gaz rus në Evropë, shkruan Medvedev në Telegram.

Gjermania ka akuzuar Rusinë për përdorimin e energjisë si armë. 

Kremlini ka mohuar kategorikisht se fluksi i reduktuar ka arsye të tjera përveçse teknike.

Të enjten, kancelari Olaf Scholtz pohoi se do të ishte e papërgjegjshme që vendi të refuzonte gazin rus.

Por Gjermania është e përgatitur mirë dhe mund ta përballojë nëse Rusia mbyll plotësisht rubinetin e gazit, thekson ai, sipas NTB.

- Edhe nëse përkeqësohet, me siguri do ta kalojmë dimrin, tha ai.
Pavarësisht nga drita e mundshme në fund të tunelit për Gjermaninë këtë dimër, CEO i Shell Ben van Beurden dha alarmin kur vizitoi panairin e naftës (ONS) në Stavanger këtë javë.

Kriza në Evropë mund të zgjasë për disa vjet, paralajmëroi van Beurden, sipas The Guardian

Mund të ndodhë që të kemi disa dimra ku duhet të gjejmë zgjidhje në një mënyrë apo në një tjetër.

Ai beson se ka një perspektivë në rritje të racionimit të energjisë ndërsa qeveritë në të gjithë kontinentin shtyjnë të zhvillojnë furnizime alternative.

Zgjidhja e krizës, sipas van Beurden, është "kursimi i efikasitetit, nëpërmjet racionimit dhe një grumbullimi shumë, shumë i shpejtë i alternativave".

Linku ! https://borsen.dagbladetd.no/nyheter/er-snart-over/77047302

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s