Kategori
Uncategorized

Bombat atomike: Gjermania i përmbahet parandalimit bërthamor .

Do të ishin pilotët e saj ata që do të hidhnin bomba atomike në rast emergjence. Thomas Schneider është një kolonel në Luftwaffe dhe, si komodor, drejton Skuadron 33 të Forcave Ajrore Taktike të Bundeswehr-it.

I veshur me një kostum fluturimi me ngjyrë të gjelbër ulliri, 56-vjeçari kërkon të vijë në zyrën e tij në Büchel, një qytet në Eifel në perëndim të Gjermanisë. Modelet e avionëve zbukurojnë dhomën, të parë veçanërisht shpesh: tornado.

Unë kam fluturuar me Tornado për 25 vjet tani,” thotë Schneider.

”Është një aeroplan i bukur, një aeroplan i mrekullueshëm.”

Por Tornado është shumë i vjetër – madje edhe për të ashtuquajturën ndarje bërthamore, në të cilën avionët luftarakë gjermanë mbajnë srmën atomike amerikane “Më thyhet pak zemra,” thotë Schneider. “Por tani ne po marrim një avion të gjeneratës së pestë. F-35 është një nga avionët më të mirë që kemi në anën e NATO-s për momentin.

Kështu që ne jemi shumë krenarë dhe mezi presim ta marrim këtë aeroplan këtu”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s