Kategori
Uncategorized

Erdogan duke ju lutur Putinit .

Erdogan theksoi se ai beson se është e rëndësishme të zgjerohet mekanizmi i kalimit kufitar në Siri”, thuhet në një deklaratë nga zyra e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan të hënën.

Më herët gjatë ditës, dy liderët kanë folur në telefon.

Një deklaratë nga zyra e presidentit rus nuk tha asgjë për korridorin e emergjencës, i cili u mbyll të dielën pasi ishte i hapur që nga viti 2014.

Në vend të kësaj, ai thotë se Erdogan dhe Putin po planifikojnë një samit “në të ardhmen e afërt”.

Për muaj të tërë, Erdogan ka ofruar të takohet me Putinin në një përpjekje për të frenuar valën e konfliktit ndërkombëtar në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës.

Rusia do të pranojë të mbajë vendkalimin kufitar të hapur vetëm për gjashtë muaj me një zgjatje të mundshme në janar. Vendet perëndimore nuk do të pajtohen.

Rusia beson se ndihma emergjente duhet të sillet përmes pjesës së kontrolluar nga qeveria të Sirisë, e cila do t’i sigurojë presidentit Bashar al-Assad një kontroll shumë më të madh.

Gjermania të hënën akuzoi ashpër Rusinë për refuzimin e mbajtjes së hapur të korridorit të emergjencës:

Vetoja e Rusisë të premten na tregon se ne nuk duhet të supozojmë se Rusia synon të heqë dorë nga loja e saj cinike në të cilën ndihma humanitare për civilët përdoret si mjet pazaresh, thotë një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane.

Gjermania nuk është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe për këtë arsye nuk është e përfshirë në negociatat e vazhdueshme në OKB.

“Por sigurisht që ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta mbështetur këtë”, thotë zëdhënësi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s