Kategori
Uncategorized

I priti si ”miq”, ju mbylli në pabesi derën nga jashtë, dhe i vuri zjarrin shtepisë.

Ngjarje e vërtetë, e ndodhur në fshatin Rrajce-Skenderbe Prrenjas …

Njeri nga desantet e djegur …

Shkrim nga Kastriot Dervishi / Drejtor i arshivës në MB.

Dërgesa e tretë e Kompanisë 4000 .

70 vjet nga djegia në pabesi e desantëve …

Më 15 tetor 1951, ata u hodhën me parashutë në zonën e Bllatës në Dibër. Grupi i tyre, ishte pjesë e dërgesës së tretë e desantëve antikomunistë shqiptarë, pjesë e Kompanisë 4000, e financuar dhe trajnuar nga specialistet ushtarakë të SHBA me bazë në Gjermaninë perëndimore.

Grupi i parë i desantëve u perplas menjehere mbas parashytimit me forcat e sigurimit
1-🔵 Hysen Salku,
2-🔵Hysen Bajrami,
3-🔵Ramazan Dalipi,
4-🔵Hajrulla Tërpeza,
5-🔵Haki Abdullai.
Në momentin e vështirë rënies gjatë hedhjes me parashytë, Hysen Salku, ra në tokë keq dhe theu të dyja këmbët.
Në këtë situatë tejet të vështirë ata u sulmuan nga forcat komuniste.
Hysen Salku dhe Hysen Bajrami u vranë.
Tre të tjerët mundën të ikin nga kurthi dhe të arratisen.

Grupi tjetër i kompanisë ”400, i përbërë nga ….

🔷1- Nuredin Lusha (nga Lushnja),

🔷2- Dilaver Kacuqi (nga Libohova),

🔷3- dhe Kalem Xhepexhiu (nga Lushnja), u desantuan në Lushnje.

Të tre desantët, u larguan nga vendi i desantimit duke marrë drejtimin e lindjes.

Në 7.12.1951 grupi i përbërë prej tre vetash ishin duke u larguar nëpër male drejt kufirit për tu futur në Strugë. Në malet e Rrajcë Skëndërbe shumë pranë kufirit, ata rastësisht u takuan me Hamdi Bogdanin, ku dhe i ftuar nga ky i fundit, shkuan në shtëpinë e tij për të qëndruar disa orë deri sa të erresohej.

Hamdiu pasi i pret dhe i strehon në katin e dytë të shtëpisë, me pretendimin se do ju sillte ujë, në fshehtësi nxjerr fëmijët jashtë duke i mbyllur në pabesi miqtë brënda kullës. Dy shakuj me vajguri u derdhën mbi çatinë e shtëpisë duke i vënë flakën, duke sjellë kështu për pasojë edhe djegien brënda saj të desantëve të kapur në kurthin e Hamdiut, që e kishin të pa mundur daljen jashtë saj .

Mbas kësaj Hamdi Bogdani u dekorua nga Presidiumi i Kuvendit Popullor.

Shtëpia u bë bazë e sigurimit dhe zoti i shtëpisë u pais me armë po nga sigurimi i shtetit si pushkatar i kufirit. Veç kësaj për këtë vrasje makabër ( djegie ne kurth) të tre desantëve shqiptare të kompanisë 7000, ai u shpërblye me 70 mijë lekë .

Publikim nga Kastriot Dervishi /Drejtor i arshivës së Inistrisë së Brendëshme …

One reply on “I priti si ”miq”, ju mbylli në pabesi derën nga jashtë, dhe i vuri zjarrin shtepisë.”

Si gjithmon komunizmi futi frymen e pa besise me cdo qelize dhe pasojat vazhdojne dhe sot mbas 70 vjetesh dhe Amerika nuk e ve ujin me zjarr per ish te perndjekurit politike dhe per te gjithe anti komunistet

Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s