Kategori
Uncategorized

Një dozë e ulët e Aspirinës ndihmon në mbrojtjen e mushkërive të pacientëve që kanë marrë covid-19,

(CNN)Low-dose aspirin may help protect the lungs and reduce the need to put patients on ventilators, researchers reported Wednesday. https://www.cnn.com/2021/03/18/health/aspirin-coronavirus-icu-wellness/index.html

🔹Ndër të tjera, një trajtim i tillë mund të parandalojë rrezikun e mpiksjeve të vogla të gjakut, dhe kështu të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së pacientit, sipas studiuesve.

🔹Aspirina, e cila përmban acid acetilsalicilik, më parë është treguar se funksionon duke parandaluar mpiksjen e gjakut dhe njerëzit që kanë pasur sulme në zemër shpesh këshillohen të marrin ilaçe çdo ditë.

🔹”Arsyeja pse filluam të shikojmë Aspirinën dhe kovidin është sepse në pranverë zbuluam shumë pacientë të cilët filluan të kishin komplikime trombotike, ose shumë mpiksje gjaku,” Dr. Jonathan Chow, një profesor ndihmës i anesteziologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit George Washington , i tha CNN.

Aspirin Use Is Associated With Decreased Mechanical Ventilation, Intensive Care Unit Admission, and In-Hospital Mortality in Hospitalized Patients With Coronavirus Disease 2019
https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/fulltext/2021/04000/aspirin_use_is_associated_with_decreased.2.aspx

🔹Një studim, për shembull, vëzhgoi më shumë se 30,000 veteranë ushtarakë që morën covid-19 dhe zbuloi se ata që tashmë kishin përdorur Aspirinën kishin gjysmën e mundësisë për të vdekur me covid-19 sesa njerëzit që nuk morën ilaç.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s