Kategori
Uncategorized

Prof. Dr. Elmaz Sherifi, ish-ministĂ«r i PS/. đŸ‡ș🇾SHBA dhe đŸ‡ȘđŸ‡șBE e kanĂ« izoluar autokratin 😎Rama nĂ« “Dimrin e Madh”

Duke orientuar politikën nga Lindja, Rama po e bind BE-në, se qëllimi i tij nuk janë standartet demokratike, por pushteti personal.

🌑Ndryshimet e njĂ«anshme tĂ« KushtetutĂ«s, Kodit Zgjedhor,

🌑Dosja 184 dhe sulmi ndaj ambasadorĂ«ve, tregon adoleshencĂ«n e tij politike.

🌑Deliranti Nano, pse isha kundĂ«r ministrave pa kontribut nĂ« PS, si puna e RamĂ«s dhe degjenerimi qĂ« ai u ka bĂ«rĂ« socialistĂ«ve nĂ« librin e tij

Prof. Dr. Elmaz Sherifi, ish ministĂ«r i PS-sĂ« nĂ« intervistĂ«n pĂ«r gazetĂ«n “Telegraf”  pohon se kryeministri Rama po i bind tashmĂ« institucionet e BE-sĂ« se nuk ka ndĂ«rment tĂ« integrojĂ« ShqipĂ«rinĂ«, por tĂ« fuqizojĂ« pushtetin personal pĂ«r tĂ« sunduar. Prandaj, edhe SHBA dhe BE, po distancohen nga Rama. Prof. Sherifi thotĂ« se “Nanon pranon qĂ« ka mashtruar, kur deklaroi se ofroi nĂ« qeverinĂ« e tij “thonj paprerin”, tĂ« cilin sot e vlerĂ«son dhe se adhuron qeverisjen autoritare tĂ« RamĂ«s. Prof. Sherifi “i jep” njĂ« kĂ«shillĂ« Nanos, qĂ«, nĂ«se do tĂ« ndihmojĂ« RamĂ«n, Ă«shtĂ« mĂ« mirĂ« tĂ« heshtĂ«. Prof. Sherifi thotĂ« se njĂ« mandat i tretĂ« pĂ«r kryeministrin Rama  Ă«shtĂ« pĂ«r OligarkinĂ« politike.

EDI RAMA E DI QË ME ZGJEDHJE TË LIRA, TË BARABARTA E DEMOKRATIKE, NUK I FITON ZGJEDHJET. PRANDAJ AI I NDRYSHOI KUSHTETUTËN DHE KODIN ZGJEDHOR DHE TËRBOHET KUR AMBASADORI I ANGLISË I KËRKON KQZ-SË, QË TË ZBATOHET ME RREPTËSI KODI ZGJEDHOR

– Prof. Sherifi, Ă«shtĂ« rastĂ«si koha e tanishme, qĂ« kryeministri Rama nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pĂ«rsĂ«ritshme kritikoi Bashkimin Europian ambasadorin e BritanisĂ«, iu kundĂ«rvu edhe ambasadores Yuri Kim pĂ«r kritikat e kandidatĂ«ve pĂ«r deputet me rekorde kriminale, ndĂ«rkohĂ« qĂ« politika e diplomacia e Jashtme e kryeministrit Rama orientohet dukshĂ«m nga Turqia?

– Edi Rama, kur erdhi nĂ« pushtet, pati mbĂ«shtetje tĂ« madhe nga BE dhe SHBA. NĂ« mandatin e parĂ« Merkel e priti me cermoni. NĂ« mandatin e dytĂ« SHBA i “mbyllĂ«n syte”, kur opozita u largua nga parlamenti dhe Palmer inkurajoi zhvillimin e zgjedhjeve tĂ« vetĂ«qeverisjes vendore pa opozitĂ«n reale. Tani Merkel i ka vendosur RamĂ«s “kufirin te thana” dhe PE i ka vendosur plotĂ«simin e kushteve para organizimit tĂ« KonferencĂ«s NdĂ«rqeveritare dhe ambasadorja e SHBA Kim, i bĂ«n presion çdo ditĂ« pĂ«r tĂ« mos vendosur nĂ« listat e deputetĂ«ve tĂ« inkriminuarĂ«.

Rama, me karajon e tĂ« marrit, deklaron publikisht, se nuk ka kushte, dhe si adoleshent nĂ« politik mendon se i bĂ«n presion PerĂ«ndimit dhe, pasi ka shkuar disa herĂ« nĂ« Stamboll e nuk Ă«shtĂ« pritur mĂ« ndonjĂ« cermoni, pikĂ«risht tani, kur personalitetet e BE e kanĂ« “futur nĂ« darrĂ«â€,ai pritet nga Erdogani me njĂ« cermoni tĂ« ngjajshme me ato tĂ« Sulltanit tĂ« MadhĂ«rishĂ«m, si simbol i orientimit politik nga Lindja. Me kĂ«to veprime Rama po i bind institucionet e BE, se qĂ«llimi i tij nuk janĂ« plotĂ«simi i standardeve demokratike tĂ« qeverisjes, por, fuqizimi i pushtetit personal pĂ«r tĂ« sunduar.

RAMA, ME KARAJON E TË MARRIT, DEKLARON PUBLIKISHT, SE NUK KA KUSHTE  TË INTEGRIMIT NGA BE PËR SHQIPËRINË DHE SI ADOLESHENT NË POLITIK MENDON SE I BËN PRESION PERËNDIMIT, DUKE SHKUAR DISA HERË NË STAMBOLL

– Cila arsye, shkak e bĂ«n kryeministrin Rama  kaq “sovran”, sa tĂ« deklarojĂ« publikisht qĂ« “ambasadori britanik nuk ka  punĂ« tĂ« pĂ«rzihet me zgjedhjet nĂ« ShqipĂ«ri”, ndĂ«rkohĂ« qĂ« ambasadori kĂ«rkoi qĂ« zgjedhjet tĂ« bĂ«hen me standarte demokratike?

– PĂ«rgjigja Ă«shtĂ« shumĂ« lakonike. Edi Rama e di qĂ« me zgjedhje tĂ« lira, tĂ« barabarta e demokratike, nuk i fiton zgjedhjet. Prandaj ai i ndryshoi KushtetutĂ«n dhe Kodin Zgjedhor pĂ«r tĂ« ndryshuar rregullat e lojĂ«s pa konsensus me opozitĂ«n, nuk respektoi marrĂ«veshjen e 5 qershorit dhe tĂ«rbohet kur edhe Ambasadori i AnglisĂ« i kĂ«rkon kryetarit tĂ« KQZ qĂ« tĂ« zbatohet me rreptĂ«si Kodi Zgjedhor dhe udhĂ«zimet qĂ« kanĂ« nxjerrĂ«. Rama, pĂ«r tĂ« treguar se nuk pyet, as pĂ«r keshillat e ambasadorĂ«ve dhe udhĂ«zimet e KQZ, zhvilloi njĂ« tur elektoral nĂ« Jug tĂ« ShqipĂ«risĂ« dhe bĂ«ri njĂ« KonferencĂ« Shtypi, qĂ« zgjati disa orĂ« dhe u transmentua “live” nga tĂ« gjitha televizionet.

RAMA KA “KURAJON E TË MARRIT” DHE TALLET PUBLIKISHT EDHE ME KORDINATORIN  PËR ZGJERIM TË PE. NË KËTO KUSHTE, NUK DISTANCOHEN INSTITUCIONET E BE NGA SHQIPËRIA, POR, LARGOHET RAMA NGA INSTITUCIONET E BE DHE KJO DUHET KONSIDERUAR “KËMBANË ALARMI” PËR SHQIPTARËT

– Prof. Sherifi, a mendoni se kritikat e drejtpĂ«rdrejta tĂ« Kordinatorit pĂ«r Zgjerim tĂ« Parlamentit Europian Michael Gahler ndaj kryeministrit Rama shprehin distancimin politik edhe tĂ« PE, BE ndaj kryeministrit Rama?

– Kordinatori i Zgjerimit tĂ« Parlamentit Europian, nuk shfaqi mendimin e tij personal, por qĂ«ndrimin politik tĂ« institucioneve europiane. Ju e dini qĂ« PE ka vendosur plotĂ«simin e 15 kushteve, tĂ« cilat nuk i ka pranuar Rama dhe Kuvendi i ShqipĂ«risĂ« nuk guxon t’i artikulojĂ«. Rama ka “kurajon e tĂ« marrit” dhe tallet publikisht edhe me Michael Gahler. NĂ« kĂ«to kushte, nuk distancohen institucionet e BE nga ShqipĂ«ria, por, largohet Rama nga institucionet e BE, dhe kjo duhet konsideruar “kĂ«mbanĂ« alarmi” pĂ«r shqiptarĂ«t.

– Ju, besoni se SPAK, do tĂ« hetojĂ« me “rrĂ«njĂ« pĂ«rgjimet e Antimafies Italiane pĂ«r bashkĂ«punimin e NdragjetĂ«s me qeveritarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« Rilindjes, apo, si me dosjen 184, do tĂ« bĂ«het, “amnisti” e kĂ«tij krimi dhe korrupsioni?

– Nga efikasiteti i SPAK-ut do tĂ« vĂ«rtetohet, se sa e drejtĂ« Ă«shtĂ« Reforma nĂ« DrejtĂ«si. SPAK, nuk krijoi mpakt pozitiv kur anashkaloi hetimin e dosjes 184. Me goditjen ndaj krimit tĂ« kryer nga familja e ish deputetit tĂ« “rilindjes” bĂ«ri njĂ« hap. Le tĂ« “ecĂ« me vrap” nĂ« hetimet e pĂ«rgjimeve tĂ« NdraghetĂ«s.

– Zoti Sherifi, ju keni jetuar nga afĂ«r kohĂ«n kur Fatos Nano si kryeministĂ«r solli nĂ« qeverinĂ« e tij Edi RamĂ«n. Madje, mund tĂ« dini edhe prapaskenat kush e detyroi Nanon atĂ«here, por edhe pse mĂ« vonĂ« Fatos Nano e sulmoi RamĂ«n, duke e stigmatizuar me thĂ«nien “Thonj paprerĂ«, shitĂ«s ikonash nĂ« Paris”. ÇfarĂ« pĂ«rshtypje ju lanĂ« lĂ«vdatat e pardjeshme tĂ« Fatos Nanos pĂ«r kryeministrin Rama? Kush ka ndryshuar? Nano, apo Rama?

– PĂ«r intervistĂ«n e dhĂ«nĂ« nga Nano ditĂ«t e fundit ka patur njĂ« reagim tĂ« fortĂ« kundĂ«rshtues nga shumĂ« analistĂ« seriozĂ« dhe mbrojte, nga disa analistĂ«, qĂ« kur Nano ishte nĂ« pushtet e akuzonin dhe e denigronin. UnĂ« kam kundĂ«rshtuar qĂ« Rama tĂ« bĂ«hej ministĂ«r, sepse, Rama nuk kishte asnjĂ« kontribut politik pĂ«r PS, pĂ«rkundrazi, ai kishte bĂ«rĂ« edhe njĂ« libĂ«r, ku i akuzonte socialistĂ«t si “punistĂ«â€ e duhej tĂ« ndĂ«shkoheshin. Opinionin tim e ka botuar Gazeta “ZĂ«ri i Popullit”, tĂ« cilĂ«n Rama e “shkriu”. Nano mund tĂ« shprehet ashtu si mendon, por unĂ« nuk mund ta pranoj tezĂ«n se Edi Rama u fut nĂ« radhĂ«n e socialistĂ«ve “si njeri me ide novatore, qĂ« tĂ« provokonte mendimin e ndenjur, tĂ« trashĂ«guar” ! NĂ« atĂ« kohĂ« nĂ« institucionet e PS-sĂ« glonte mendimi intelektual i idealistĂ«ve, edhe pse Nano kishte mendĂ«si demokratike. Por socialistĂ«t kishin fituar zgjedhjet vendore nĂ« 1992, referendumi pĂ«r Kushtetuten mĂ« 1994 dhe zgjedhjet parlamentare tĂ« 1997, duke e patur kundĂ«r “rebelin novator”. Nano pranon se e ka mashtruar opinionin publik, kur deklaroi se ofroi nĂ« qeveri “thoj paprerin e shitĂ«sin e ikonave”, teĂ« cilin sot e vlerĂ«son edhe pĂ«r ekipin qĂ« “vĂ«rteton pĂ«rputhshmĂ«rinĂ« e vendimeve, tĂ« tij, me ligjet”. O temporas, o mores ! Pranoi se janĂ« njehĂ«suar.

– Sa vĂ«rtetĂ«si ka pendesa e Fatos Nanos, pĂ«r mungesĂ«n e delegimit tĂ« pĂ«rgjegjĂ«sive si kryeministĂ«r, nga krahasimi qĂ« vetĂ« Nano bĂ«ri, duke deklaruar se sot kryeministri Rama ka deleguar mĂ« shumĂ« pushtet nga Nano-kryeministĂ«r?

– Nano befasoi edhe kur u shpreh se ishte pishman qĂ« “delegonte kompetenca”, duke pranuar, se ka bĂ«rĂ« “mĂ«katin e madh”  tĂ« “largimit nga beteja”, pasi dorĂ«heqjen si kryetar partie  nuk e bĂ«ri nĂ« Kongres. Duket qĂ« adhuron qeverisjen autoritare tĂ« RamĂ«s.

NANO BEFASOI EDHE KUR U SHPREH SE ISHTE PISHMAN QË “DELEGONTE KOMPETENCA”, DUKE PRANUAR, SE KA BËRË “MËKATIN E MADH”  TË “LARGIMIT NGA BETEJA”, PASI DORËHEQJEN SI KRYETAR PARTIE  NUK E BËRI NË KONGRES. DUKET QË ADHURON QEVERISJEN AUTORITARE TË RAMËS

– Mendoni se tashmĂ« Fatos Nano ka (akoma) reputacion, ndikim, influencĂ« tek elektorati socialist, saqĂ« kryeministri Rama ta pĂ«rdorĂ«  Nanon si ” komardare” pĂ«r tĂ« pĂ«rfituar votat e socialistĂ«ve?

– Mendoj se Nano do i shĂ«rbente mĂ« shumĂ« RamĂ«s, duke heshtur.

RAPORTET DHE TË DHËNAT STATISTIKORE TË ORGANIZMAVE NDËRKOMBËTARE TË BINDIN, SE QEVERISJA ËSHTË LARGUAR NGA PARIMET E SHTETIT TË SË DREJTES DHE AMORALITETI POLITIK ËSHTË SUNDUES. PËR KË DUHET MANDATI I TRETË, PËR OLIGARKINË POLITIKE?

– Zoti Sherfi, a mendoni se strategjia e Edi RamĂ«s pĂ«r tĂ« fituar me çdo çmim mandatin e tretĂ«, se ” mĂ« tĂ« mirĂ« se unĂ« nuk ka” (sado i keq Ă«shtĂ« Rama, ama tĂ« tjerĂ«t janĂ« mĂ« tĂ« kĂ«qinj) ose, ” Opozita nuk ka lider, nuk ka program” mund tĂ« ndikojĂ« tek vota e elektoratit nĂ« 25 prill?

– PĂ«r kĂ«tĂ« pyetje do dĂ«shiroja tĂ« citoja Refik Toptanin, i cili ishte anĂ«tar i KĂ«shillit tĂ« NaltĂ«, pra kryetar shteti nĂ« vitet 1922-1924. Ai mendonte se “punĂ«t e mira i nisin intelektualĂ«t, i marrin nĂ« dorĂ« hajdutĂ«t dhe i shfrytĂ«zojnĂ« kriminelĂ«t”. ShqiptarĂ«t janĂ« tĂ« pakĂ«naqur dhe tĂ« gjitha raportet dhe tĂ« dhĂ«nat statistikore tĂ« organizmave ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« bindin, se qeverisja Ă«shtĂ« larguar nga parimet e shtetit tĂ« sĂ« Drejtes dhe amoraliteti politik Ă«shtĂ« sundues. PĂ«r kĂ« duhet mandati i tretĂ«, pĂ«r OligarkinĂ« politike?

– Faleminderit!

Nga Gazeta Telegraf – 9 Shkurt, 20213

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke pĂ«rdorur llogarinĂ« tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke pĂ«rdorur llogarinĂ« tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke pĂ«rdorur llogarinĂ« tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s