Kategori
Uncategorized

Agjenti shqiptar me pseudonimin (Djaloshari) që punoj 35 vjet Greqi, Australi, dhe në Suedi.

Shumë nga diversantët e arratisur bënin lojë të dyfisht, ata bashkpunonin edhe me autoritetet shqiptare në emigracion…

Në foto me ish agjentin e kundër zbulimit shqiptar në Stockholm, Spiro Tore.

Kush ishte vllehu nga Mborja e Korçës, me banim ne Fier… i rekurtuar dhe trajnuar që në bangat e shkollës në Fier.

Si u organizua nga sigurimi ne vitin 1957 mbas plot 1 viti stervitje, arratisja e tij nga posta e gurit në devoll, ku e çuan ushtar, preteksi i arratisjes (per tu takuar me kusherinjte e tij ne greqi, dhene autoriteteve greke ) dhe pushka e vjeter që eprorët e sigurimit i dhanë me vete…

Dorzimi, në postën kufitare greke, çuarja në kampin e Vugacikosë, marrja në pyetje, dhe dhuna (rrahja) sistematike per dy muaj ne birucat e Kosturit.

Mospranimi i kerkesave te sherbimit sekret grek per te bashkpunuar me ta, dhe per ta rihedhur here pas here ne shqiperi per veprime në interes te tyre se bashku me nje grup tjeter nga zona e devollit dhe korces te arratisur edhe ata ne ato vite.

Burgu prej 6 muajsh në Selanik dhe Athinë, “torturat” nga autoritetet greke, nisja të lidhur për në interrnim në ishullin e Sirosit, nderhyrja e ushtarakeve amerikanë, marrja nën mbrojtje prej tyre dhe ndalimi i interrnimit.

Plotësimi i dokumentave dhe dërgimi nga amerikanet ne Stockholm.

Lidhja e parë nga Suedia me zv/ministrin e sigurimit shqiptar ne adresen e personit Arben Shaka, rruga Miqesia, nr 29 Tiranë, ne vitin 1958. ( hotel i vjeter cepi i kryqezimit të rruges se Durrsit me rrugen e ambasadave )

Pse Tirana ne vitin 1962 hezitonte ti pergjigjej postës së agjentit te saj “Djaloshari” ne Suedi.

Takimi dhe bashkpunimi i agjentit me shërbimet sekrete ruse ne ambasaden Ruse në Stockholm dhe kërkesa e ketij per te lajmeruar dhe lidhur me Tiranen.

Ndërmjetësimi dhe dërgimi nga ambasada Ruse i agjentit shqiptar, tek ambasada Bullgare.

Pritja dhe qëndrimi, brenda ambasades bullgare, 1 javë per te marre pergjigjen nga shqiperia.

Përgjigjia që “nuk erdhi” dhe rruga nga Stokolmi drejt Danimarkes, takimi ne tren me “perfaqsuesit e ambasades shqiptare të Gjermaninë lindore” dhe rruga drejt Shqipërisë…

Pse çdo lëvizje e tyre kontrollohej dhe miratohej nga dikush në ambasadën shqiptare ne Gjermanine Lindore ?

Kthimi ne 1962 në greqi (kete radhe me dokumenta nderkombetare të azilantit ) dhe futja nga Kosturi në Shqiperi nëpermjet vëndit te caktuar ne Trestenik.

Premtimi i pa mbajtur nga sigurimi për rikthimin e tij mbas dy vitesh shërbimi dhe këthimi përsëri në Greqi dhe …

Cili ishte kryetari i deges Korçë që e priti dhe e riktheu mbas nje jave qëndrim dhe takime ne ambjentet e degës se brendeshme korçë..

Kthimi me xhipin e degës ne oren 12 te nates në Kapshticë, përsëri ikja nëpërmjet kufirit në Greqi, mbasi u pais me rekomandimet e duhura dhe me lek, dollare (300 dollarë)

Rekomandimi i sigurimit per te qendruar dy muaj ne Athine dhe me pas nisjen per ne Suedi duke kërkuar nisjet e lidhjeve me ambasaden Shqiptare atje.

Ikja e herepas hereshe me sherbim nga Suedia me Greqi, në zonen ku ishte instaluar Brigada e Pare Greke, në Volos, dhe Kostur, Greqi në vitet 1960-61-62 deri me 1975.

I maskur si çoban dhensh zbuluesi me pseudonimin “djaloshari” arriti të zbuloje skicojë , dhe fotografojë armët dhe repartet e rëndesishme ushtarake greke dhe amerikane ne Kostur ( mali i manjaqit ) dhe Follorinë …

Kapja nga ushtria, dhe si shpetoj asaj si çoban, vetem nepermjet gjuhes vllehe. ku me vete kishte aparatin fotografik dhe kameren…

Largimi me 1969 drejt Australise dhe rikthimi perseri me 1973 ne Stockholm.

Incidenti në koncertin e ansamblin të shtetit ne Stockholm, perplasja me disa prej nacionalisteve te evidentuar te rrezikshem, futja ne lojë dhe perplasja e komunisteve Kubanezë me nacionalistet shqiptare ne Stockholm.

Takimet çdo muaj me sekretarin dhe shoferin e ambasades neper disa pika ne qytet.

Takimet e fundit me 1989 me sekretarin e ambasades shqiptare ne Stockholm Dervish Mero …

Ora që ju grabit nga oficeri i postës kufitare ne kethim si diversant, thirrja e oficerit ne degë, dhe takimi i dyte i tij me (diversantin) ulur ne tavoline me kryetarin e deges, kthimin e ores mbrapsh dhe kërkimi i faljes per veprimin ndaj agjentit zbulues.

Loja futboll me devollinjtë e arratisur në Kostur, dhe bashkpunimi i disa prej tyre me sigurimin e shtetit, duke u futur fshehur naten ne teritorin shqiptar.

Si arriti të mbijetojë dhe të bashkohet në Vugaciko dhe Lavrio me grupet e të arratisurve antikomunistë shqiptarë atje..

Takimi disa herë me oficerët amerikanë dhe ikja me ndimen e tyre drejt Suedisë.

Cilët ishin ballistet dhe zogistet nacionalistë të betuar si Antikomunistë.

Cili drejtonte grupin e antikomunistëve shqiptarë të arratisur të betuar deri në vdekje

Kush ishte Qemali i Bulgarecit, antikomuni betuar deri në vdekje …

Si arriti të futet ne grupet antikomuniste deri në rrang drejtues nga Lavrio, Australi deri në Stockholm.

“Përplasja” dhe ftohja me shefat e kunderzbulimit në ambasadën shqiptare në gjermaninë lindore mbas marteses me nje vllehe greke.

“Martesa” e kunates greke me kreun e zogistëve në Australi…

Si mbanin nën vëzhgim dhe rekurtonin te arratisurit e deshperuar…

Si i u kamuflua si çoban, dhe si e shpëtoj gjuha vllahe dhe greke mbas perplasjes me ushtrinë, roli i tij si bari dhensh dhe aparati i fshehur ne trupin e deleve.

Tunelgatan 14 Stockholm, lokali ku mblidheshin dhe zhvillonin aktivitet, nacionalistet shqiptare ne Stockholm .

Rrefim nga Spiro Torra

Ish Of/kundërzbulimit shqiptar me pseudonimin (Djaloshari) që punoj 35 vjet Greqi, Austri, Australi, dhe në Suedi.

Si arriti of/kunderzbulimit te zbulonte më 1956 bazat ushtarake greke në kostur dhe zonat për rreth.

Rekurtimet e ish të arratisurve.

Cili ishte personi apo zv/ministri brenshem me emrin e rremë Arben Shaka dhe adresa tek rruga e Durrsit , “Rruga Miqësia nr 21 Tiranë” me te cilen mbante lidhje postare agjenti Spiro Torre.

Ikja në Suedi me ndihmen e kolonelit Amerikan ne Lavrio, depertimi ne radhet e ish të arratisurve politikë dhe arritja jo vetëm deri ne strukturat drejtuese, por të marri dhe gradën Toger nga organizata e legalitetit në ekzil.

Kush ishte ish i arratasuri i rrezikshem Dilaveri???

Dilaveri ky i arratisuri i penduar që për Enverin në pabesi e preu në qafë në Stockholm Sherifin, ky një ballist nga Ziçishti i Devollit.


Kthimi dhe u arrestimi i Sherifit në shqiperi duke marrë OK dhe ndërmjetësimin e ambasadës shqiptarecne Gjermaninë lindore me 2 milion Korona në xhep…

Arrestimi sapo zbriti nga trageti në Durres, marrja e lekeve nga autoritetet dhe denimi me 25 vjet po në shqipëri.

Çfarë u bë me vilën që Dilaveri i fali ambasadës shqiptare para se të këthehej në shqiperi.

A punoj per sigurimin e shtetit në burgjet shqiptare ?

Zhgënjimi dhe rikthimi në Suedi i Dilaverit mbas daljes nga Burgu.

Urrejtja e tij jo vetëm per perdorimin, nga agjentet e zbulimit dhe ambasada, por dhe për marrjen prej tyre e milionave koronave dhe kalavarin neper burgjet shqiptare deri me 1990.

Kthimi ne suedi dhe fshehja…

Kondrabanda me pijet alkolike dhe lidhjet e tij me shoferin dhe sekretarin e ambasades qe mbas 1990 u rikthye edhe njehere Ambasador…

Qemal Panariti.
Ballisti Qamil Panariti burrit që si trembej syri nga askush dhe për asgjë, a kishte ai lidhje me ish sigurimin e shtetit, dhe kush e ndimonte per ti hapur shtegjet ne hyrjet dhe daljet e tij nga kufiri shqiptar…

Familja e tij në shqipëri dhe ajo tjetra në Suedi…

Bisedë e pa imagjinueshme me ish oficerin e kunderzbulimit Spiro Tore…

http://www.panorama.com.al/zbulohen-dokumentet-e-sigurimit-te-shtetit-banda-e-xhevdet-mustafes-pasi-te-shkonte-ne-bllok-un-e-udheheqjes-do-raportet-sekrete-te-liqeni-i-s/

Të arratisurit antikomuniste ne Stockholm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s