Kategori
Uncategorized

WIKILEAKS:AMBASSADOR JOHN WITHERS : ERJON VELIAJ “QEN SULMI” I RAMËS.

WIKILEAKS:
AMBASSADOR JOHN WITHERS : ERJON VELIAJ “QEN SULMI” I RAMËS.

Ambasador John L.Withers: Erjon Veliaj “attack dog” Rama.

Classified By: AMBASSADOR JOHN L. WITHERS II FOR REASONS 1.4 (b) AND (d ).
cables/09TIRANA453_a.html
However, Rama, who has no experience running the national government, will be … and Veliaj has been described by many observers as Rama’s “attack dog” .

Sherri Braçe-Veliaj

E Hënë, 09.05.2011, 09:14am

Ne skanerin e Ambasades se Shteteve te Bashkuara te Amerikes nuk kane kaluar vetem zhvillimet kryesore politike ne Partine Socialiste, por edhe individe, te cileve kryetari Edi Rama u ka besuar detyra te veçanta.

🌑 Siç rezulton nga nje kabllogram i publikuar nga Wikileaks, kreu i G99, Erion Veliaj permendet si nje njeri i cili ka rol gjithnje e ne rritje ne seline roze.
🌑 Ne vleresimin qe ambasadori ben per Velijan, e pershkruan ate si nje njeri te besuar te Rames, por edhe te perdorur per sulme ndaj kundershtareve.
🌑”Rama perdor shpesh Veliajn per te kaluar mesazhe tek ambasadat dhe Veliaj eshte pershkruar nga shume vezhgues si 🌑”qen sulmi” i Rames gjate fushates”, shkruan Uidhers ne kabllogramin qe flet per situaten politike ne daten 8 korrik 2009.

Me pas, ne nje tjeter kabllogram Uidhers thote se ne 5 gusht Veliaj e ka informuar ate dhe per arsyet e humbjes se partise qe drejtonte ne ate kohe G99, ku si argument kryesor ne qarkun e Beratit ben pergjegjes deputetin e Partise Socialiste, Erjon Braçe.

Sherri Braçe-Veliaj

🌑 Ne biseden e bere me diplomatin e SHBA-ve, Veliaj pohon se manipulimi i votave ne kete qark rezulton te jete bere nga deputetet e PS-se.
🌑”Ai gjithashtu pohoi se Erjon Brace, nje kandidat i PS-se ne Berat, “sabotoi” shume prej votave te tij gjate numerimit me komisioneret zgjedhore, duke i kaluar votat e G99 si vota te PS”, shkruan Xhon Uidhers ne raportin e tij per biseden me Veliajn.
🌑Nga ana tjeter, ne kete bisede Veliaj flet edhe per sherret brenda PS-se se Beratit dhe luften qe i eshte bere partise se tij te asaj kohe G99.

🌑Sipas Veliajt, Brace ka bere nje fushate te forte personale kunder tij.
“Veliaj tha se Berati ishte nje nga rajonet e forta te G99-es. Por ai tha gjithashtu se Brace kerkoi nga votuesit te mos votojne per G-99 dhe madje beri edhe fushate aktive kunder Veliajt”, shkruhet ne kabllogram.
🌑 Gjate bisedes, ish-kreu i G99 pranon se per kete ceshtje duhet te ishte ankuar me pare tek kreu i PS-se, Edi Rama, ne menyre qe G99 te mund te merrte nje deputet.
“Ai tha se ishte nje gabim qe nuk e ngriti kete ceshtje tek Rama me pare.

Tirana, September 5 – We scanner Embassy of the United States of America have not only been the main political developments in the Socialist Party, but also the individuals to whom the mayor Edi Rama has entrusted specific tasks.
As it turns out a cable published by Wikileaks, head of G99, Erion Veliaj mentioned as a man who has ever increasing role in pink seat.
In assessing the ambassador makes for Velijan, describes him as a man believed to Rama, but also used for attacks against opponents.
“Rama uses often Veliaj to pass messages to embassies and Veliaj is described by many observers as” attack dog “Rama during the campaign,” writes Withers in cablegram that speaks to the political situation on 8 July 2009.
Later, in another cable Withers says August 5 Veliaj informed him and the reasons for losing party who ran at the time the G99, where the main argument in the district of Berat makes responsible Socialist Party MP, Erion Brace.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s