Kategori
Uncategorized

Të fajsosh emigrantet se nuk te votojnë eshte poshtërsi.

Emigrantet kane filluar të jenë vetvetja, ata nuk votojne kelysht e ish sigurimit dhe Asfalisë .

Të fajsosh emigrantet se nuk te votojnë eshte poshtërsi.

Frekuentues apo i fshehur mbas zyrave të errta, shume herë dhe të exstremit antishqiptar në greqi, nuk do të thotë se je dikushi, je i fuqishëm, dhe i respektuar.

Ti nuk ke shtylle kurrizore.

Ti je thjesht një vemje, një zvarranik, një ligavec, që zvarritesh e zvarritesh ferrave për të mos u çuar më kurrë.

Të fajsosh emigrantet e bllokuar dhe masakruar nga te dyja anët ne kufi, se nuk respektojne paçavuret e atyre qe paguen me taksat e emigranteve, është poshtërsi.

Të fajsosh emigrantët se nuk bashkojnë zërin dhe votat , jo për të ardhmen dhe fëmijët e tyre në greqi, por politikish përkrah mafies politike që ti përfaqson, për të realizuar dëshirat dhe epshet e tua (tuajat) për “spaleta” është idhnakësi e vjetër..

Të fajsosh përsëri emigrantët që me presion (shumë herë dhe policor) heqjen e vëndit të punës, biletë falas, dhe mashtrim, me anë të të cilave ti ju vodhe voten dhe të ardhmen e familjeve të tyre në shqipëri, ështe krim.

Të fajsosh jo vetveten, maskarallëqet e tua, të kaluaren, dhe të tashmen tënde të zezë, se emigrantet nuk të votojnë si perfaqsues të tyren, jo ne instancat e larta, por as edhe si antar keshilli në nje fshat të humbur është kulmi i pabesisë dhe poshtërsisë tuaj.

Të mundohesh të mbrosh akoma mes emigrantëve, pabesinë dhe mashtrimet e nje palokryeministri, që u tall dhe tallet me emigrantët, një klase politike, jo vetëm abuzuese me voten e emigrantëve, por dhe të lidhur me krimin e organizuar, trafikun e drogës dhe pastrimin e parave të drogës, veç servil-maskarallekut, duhet të jesh dhe pjese e asaj maskarade.

Shqiptaret jane komuniteti me i madh dhe më i mirë në shtetin grek, ata janë puntore dhe familjare të rregullt.
Fatkeqësisht ata edhe sot mbas 30 vitesh në atë vënd nuk po bashkohen dot, duke mos pasur edhe perfaqsuesin e tyre legjitim në shtetin grek.

Nuk po bashkohen të zgjidhen dhe të zgjedhin të pakten një perfaqsi per te drejtat e tyre sepse nuk po i lenë maskaralleqet, poshtërsitë, klanet politike që ju përfaqsoni, dhe presionet tuaja.

Ju po i sherbeni shumë mirë klaneve antishqiptare, dhe jo bashkimit të emigrantëve atje..

Ka ardhur koha që shqiptarët duan dhe duhet të përfaqsohen me intelektualë 100 % shqiptarë ashtu siç ndihen, dhe siç kanë atësinë, jo më me interesaxhij, bixhosxhij, dhe malavita por denjësisht.

Ju po i sherbeni perçarjes së 600 : 700 mijē emigranteve shqiptarë, që ata mos kene mundesi bashkimi dhe zgjedhjes se perfaqsuesve te tyre legjitim ne bashkite, shtet dhe ne parlamentin grek.
Që ata mos kenë mundësi të kërkojnë të drejtat e tyre legjitime si taksapagues dhe qytetarë prej 30 vitesh të atij vëndi ku jetojnë.

Dikur dhe pse me shume veshtiresi, ekzistonin aktivistet, atdhetarët, miqte e paster të nje miqesie mes dy popujve tanë.

Ekzistonte një Lidhje shoqatash.

U hapen falas klasa te gjuhes shqipe, filluan aktivitetet dhe protestat për të drejtat e emigranteve dhe kunder reacizmit .

Ju e shkatërruat sepse nuk e uzurpuat dot, Lidhjen e shoqatave shqiptare në greqi.

Ja se si ishte lidhja e shoqatave shqiptare dikur ne greqi.

Ju shkatërruat dhe ato përpjekje titanike te saj ne mbrojtje te emigranteve (ne ato kushtet e fillimit )…

Veç mos harro :

Bëj sa të duash poshtërsi, futu dhe zyrave sekrete në polici….

Tunde sa të duash pasaporten greke, ( se e di si e ke marrë) por po ta kujtoj që kurrë mos harrosh se….

Greku ka një shpreje.

“Alvane, Alvane … Elinas dhen tha gjinis pote”

Ndrro kombësi dhe emer, tëndin dhe te gjyshit ne varr.

Grek smund të bëhesh kurrë.

( Kurre ske per tu zgjedhur, as të zgjedhesh perfaqsues të komunitetit shqiptar, por dhe si shqiptar në administraten dhe parlamentin Grek)

Kurre deri sa ti të ndergjegjesohesh dhe pranosh vetveten, vendin dhe origjinën tënde, të mesosh se duhet te ngrishesh te protestosh per te drejtat e tua.

Kurrë deri sa të ndërgjegjësohesh se e para është jeta, është familja, se i pari është fëmija, jo partia…

Kurrë deri sa të ndërgjegjësohesh se në krye dhe në drejtimin e atij komuniteti shqiptaresh atje nuk duhen më bixhosxhij spiunë, ish, dhe malavita, por të rinj të shkolluar atje. Të rinj që dinë të mbrojnë denjësisht interesat e tyre dhe të bashkatdhetarëve të tyre, kudo që jetojnë dhe veprojnë….

Ja ku kanë katandisur emigrantet, si ne perfaqsi, ashtu dhe te perfaqsuar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s