Kategori
Uncategorized

“Dialog pa kërcënime dhe shantazhe!”/ Flet Ministri i Punëve të Jashtme, në Greqi: Do të arrijmë marrëveshje edhe me Shqipërinë vetëm nëpërmjet…

E ndërsa kryemashtruesi, hajduti, hajduti i votave, ideatori i mbushjes se parlamentit dhe institucioneve te shtetit me trafikantë, dhe kriminelë, ideatori i shkaterrimit të shtetit ligjor, ideatori i marrveshies së fshetë dhe të heshtur për faljen e 12 milje det… eshte fshehur si miu mbas poçes….

Ishte reagimi popullor, reagimi i ish kryeministrit Berisha, reagimi i opozitës shqiptare, i emigrantëve, i gazetarëve, i analistëve, i atdhetarëve… I Presidentit të Republikës, që detyrojnë politiken greke të ndërrojë kurs, duke ju drejtuar dialogut dhe jo vetos…

Në një i intervistë që ka dhënë ditën e sotme, për mediat vendase është shprehur se Greqia dhe Shqipëria do të arrijnë marrëveshje nërpmjet dialogut.

Featured image of article: “Dialog pa kërcënime dhe shantazhe!”/ Flet Ministri i Punëve të Jashtme, në Greqi: Do të arrijmë marrëveshje edhe me Shqipërinë vetëm nëpërmjet…

Nikos Dendias

GREQI- Ministri i Punëve të Jashtme, në Greqi, Nikos Dendias, është i bindur se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje përsa i përket ndarjes së ujërve territoriale, të detit Jon.

Në një i intervistë që ka dhënë ditën e sotme, për mediat vendase është shprehur se Greqia dhe Shqipëria do të arrijnë marrëveshje nërpmjet dialogut.

“Greqia ka provuar se promovon dialogun me të gjithë fqinjët e saj pa përjashtim. Përmes dialogut të sinqertë kemi arritur marrëveshje me Egjiptin dhe Italinë dhe përmes dialogut kemi arritur nënshkrimin e marrëveshjes së mbrojtjes me SHBA-në. Përmes dialogut, i cili do të fillojë së shpejti, ne do të arrijmë një marrëveshje edhe me Shqipërinë.”-është shprehur ai.

Po ashtu ai ka folur dhe për fjalimin e kryeminitrit grek, Kyriakos Mitsotakis, i cili disa ditë më parë tha se Greqia do të zgjerohet me 12 milje në detin Jon. Sipas Dendias, zgjerimi me 12 milje do të ishte një ngjarje historike për Greqinë duke shtuar se vendi të njëjtën të drejtë për të zgjeruar ujërat e tij territoriale, në lidhje me Ligjin e Detit dhe zbatimin e vijës së mesme .

Gjithashtu ai ka folur edhe për tensionet mes Turqisë dhe Greqisë të cilat kanë nisur për shkak se kjo e fundit do të bëjë shpime për të nxjerre gazin nga deti Egje. Ai është shprehur se Gjermania mund të luaj një rol kyq që situata mes Greqisë dhe Turqisë të qetësohet. Ndër të tjera ai ka theksuar se Greqia është  e gatshme dhe e përgatitur për të hyrë në një dialog me Turqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Pjesë nga intervista

Vizita e Ministrit gjerman të Punëve të Jashtme në Greqi përbën një përpjekje të re për ndërmjetësimin mes Turqisë dhe Greqisë, a mendoni  se ka shanse suksesi? A jemi të përgatitur të marrim pjesë përsëri në një dialog trepalësh?Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

DENDIAS: Greqia ka provuar se promovon dialogun me të gjithë fqinjët e saj pa përjashtim. Përmes dialogut të sinqertë kemi arritur marrëveshje me Egjiptin dhe Italinë dhe përmes dialogut kemi arritur nënshkrimin e marrëveshjes së mbrojtjes me SHBA-në. Përmes dialogut, i cili do të fillojë së shpejti, ne do të arrijmë një marrëveshje edhe me Shqipërinë. Ne diskutuam me Haiko Maas se Gjermania mund të luaj një rol konstruktiv në përshkallëzimin e tensioneve të shkaktuara nga Turqia. Megjithatë, nuk mund të ketë dialog nën kërcënime, fyerje dhe provokime apo kur të drejtat tona sovrane shkelen. Dialogu nuk mund të ketë dialog jashtë këtij kuadri të vetëkuptueshëm.

Ju njoftuat në Parlament zgjatimin e ujërave tona territoriale. A keni ndërmend t’i zgjeroni ato në Jon? Në jug të Kretës?

DENDIAS: Kryeministri nga podiumi i Parlamentit Grek, njoftoi të Mërkurën e kaluar zgjatjen e ujërave tona territoriale në dymbëdhjetë milje detare në Detin Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez. Zgjerimi i sovranitetit tonë kombëtar është një ngjarje historike për vendin. Në të njëjtën kohë, Kryeministri deklaroi pa hezitim se vendi ynë rezervon të drejtën për të ushtruar në të ardhmen në zona të tjera detare të njëjtën të drejtë për të zgjeruar ujërat e tij territoriale, në lidhje me Ligjin e Detit dhe zbatimin e vijës së mesme . Greqia ka një strategji të qartë në këtë drejtim dhe po punon metodikisht për zgjerimin gradual të ujërave tona territoriale.

Në cilat kushte mund të zhvillohet përfundimisht dialogu me Turqinë?

DENDIAS: Greqia është gjithmonë e gatshme dhe e përgatitur për të hyrë në një dialog me Turqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjen. Kushtet janë të vetëkuptueshme dhe diktohen nga e Drejta Ndërkombëtare. Dialogu duhet të zhvillohet pa kërcënime dhe shantazhe, pa provokime, pa kërcënime të luftës. Greqia është një shtet evropian modern dhe i besueshëm i shekullit 21 dhe mund të punojë vetëm për zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve të saj përmes dialogut, nën rregullat e vendosura nga e drejta ndërkombëtare. Ne presim të njëjtën gjë nga bashkëbiseduesit tanë, pa asnjë përjashtim. Ne do të vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Turqisë që të marrë pjesë në dialog, duke respektuar të drejtën ndërkombëtare, sovranitetin dhe sovranitetin e shteteve të tjera përreth saj. Të ndalojmë së qeni një polemikë e trishtuar në rajonin tonë dhe të punojmë për sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e të gjithë popujve të Mesdheut lindor dhe Lindjes së Mesme.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis deklaroi në parlament pak ditë më parë, se Greqia do të zgjerohet me 12 milje në Jon. Deklarata e Mitsotakis trazoi ujrat e politikës shqiptare, ku mazhoranca dhe opozita shkëmbyen replika dhe kundërreplika me njëra-tjerën. PD akuzoi Ramën se po bën marrëveshje të fshehtë me Greqinë dhe po tenton t’i falë territore. Ndërkohë nga ana tjetër, Rama është kundërpërgjigjur, se nuk ekziston asnjë marrëveshje midis Greqisë dhe Shqipërisë, pasi bisedimet janë ndalur që prej ndërrimit të qeverisë helene. Më tej Rama ka sqaruar se më parë duhet të reformohet grupi negociator dhe emrat duhet të kalojnë nga tryeza e Metës.

(A.K.dosja.al)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s