Kategori
Uncategorized

Nuk mundeni, do të shkaktoni luftë… Zgjerimi me 12 milje në detin Jon, Turqia kërcënon Greqinë…

VIDEO Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavuşoğlu u shpreh se zgjerimi i detit me 12 milje nga ana e Greqisë do të jetë arsye për të hapur luftë.

Featured image of article: Zgjerimi me 12 milje në detin Jon, ​Turqia kërcënon Greqinë: Nuk mundeni, do të shkaktoni luftë

Mevlut Çavuşoğlu 30 Gusht, 2020 22:02

ANKARA– Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavuşoğlu ka bërë deklarata të forta në lidhje me zgjerimin e Greqisë me 12 milje në detin Jon.

Gjatë një interviste televizive për A Channel në Turqi, ai u shpreh se zgjerimi i detit me 12 milje nga ana e Greqisë do të jetë arsye për të hapur luftë.

“Nuk mund të zgjerohen me 12 milje. Vendimi i marrë nga Asambleja jonë vite më parë është ende i vlefshëm. Zgjerimi mund të shkaktojë luftë,”-tha Çavuşoğlu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu @MevlutCavusoglu: Oruç Reis araştırmalarını 90 gün boyunca sürdürecek @diplomasitv @sali_orhanpic.twitter.com/noKZ9SeUbBPër më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.alnullnull

— A Haber (@Ahaber) August 29, 2020

Paralajmërimi erdhi pasi kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis njoftoi javën e kaluar se ujërat territoriale greke në Detin Jon, drejt Italisë, do të zgjeroheshin nga gjashtë në 12 milje. Ndërkohë që Turqia dhe Greqia kanë gjashtë milje det territorial në Detin Egje. 

Situata është agravuar edhe më shumë kohët e fudit pasi Greqia dhe Turqia, së fundmi janë “përplasur” rreth planeve turke për kërkime në Mesdheun lindor, i cili besohet të jetë i pasur me naftë dhe gaz.

Zgjerimi me 12 milje në detin Jon, ​Turqia kërcënon Greqinë: Nuk mundeni, do të shkaktoni luftë

(k.m/dosja.al)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s