Kategori
Uncategorized

The Washington Post/Heritage Foundation deklaron:Marksistët, socialistët dhe anarkistët sulm Amerikës.

The Washington Post/Heritage Foundation deklaron:Marksistët, socialistët dhe anarkistët sulm Amerikës.

“Nëse këtu humbasim lirinë, nuk ka ku të shpëtosh. Kjo është qëndrimi i fundit në tokë. “

’Eshtë koha për veprim të guximshëm. ’Eshtë koha për amerikanët kudo që e duan vendin e tyre të dëgjojnë fjalët e Presidentit Ronald Reagan.

Përreth nesh, forcat e socializmit, Marksizmit dhe Anarkisë po zhvillojnë një luftë kundër demokracisë dhe legjitimitetin moral të eksperimentit të madh amerikan. Radikalët kanë rrëmbyer protestat paqësore dhe po përdorin trazirat aktuale racore si një mjet për të sulmuar themelet e kombit tonë.

Turmat e dhunshme kanë shkatërruar dhe shembur statujat në të gjithë vendin në emër të “drejtësisë shoqërore”, megjithatë ata kanë shkuar përtej rrëzimit të statujave të pronarëve të skllevërve dhe të Konfederatave për të rrëzuar statuja si ajo e ish skllavit Frederick Douglass, një nga më të mëdhenjtë e kombit abuzionistë që i kushtuan jetën e tij përfundimit të skllavërisë dhe promovimit të drejtësisë për afrikano-amerikanët.

Merrni informacione ekskluzive të brendshme nga ekspertët e trashëgimisë te dorëzuara direkt në posten tuaj çdo javë.

Memorialet e Etërit Themelues George Washington dhe Thomas Jefferson, dhe madje edhe statujat e heronjve të Unionit si Abraham Lincoln dhe Ulysses S. Grant – më shumë se 150 statuja dhe memoriale në mbarë vendin – janë shkatërruar, shkatërruar, ose shembur gjatë muajit dhe gjysmës së fundit e protestave.

Eshtë bërë e qartë se ka pak rëndësi për Marksistët dhe anarkistët që përfaqëson një statujë apo monument. E gjithë kjo për ta është e rëndësishme është se ajo përfaqëson të kaluarën e Amerikës, dhe për këtë arsye, ajo duhet të zbresë.

Eshtë gjithashtu e qartë se ata nuk janë të interesuar të zgjidhin çështjet e garave. Shkatërrimi i monumenteve, djegia e kishave dhe grabitja e bizneseve nuk bëjnë asgjë për të sjellë vëmendje te racizmi ose për të përparuar reformat policore. Ata thjesht përdorin pakënaqësinë raciale për të përcjellë axhendën e tyre marksiste.

Ndërkohë, politikanë të palëkundur që pajtohen me axhendën e rebelëve, nëse jo taktikat e tyre, i kanë thënë policisë që të qëndrojë në këmbë. Pasi kryengritësit në Baltimore kohët e fundit rrëzuan një statujë të Christopher Columbus dhe e hodhën atë në port, kryetari i Dhomës Nancy Pelosi, një vendase e Baltimore, shfajësoi në mënyrë të hapur sjelljen, duke u thënë gazetarëve, “Njerëzit do të bëjnë atë që bëjnë”.

Shumë prej këtyre rebelëve dhe politikanëve të arsimuar keq besojnë se gjithçka mbi të kaluarën e Amerikës bazohet në racizëm. Ata ushqehen me këtë gënjeshtër në shkolla dhe nga institucione si New York Times, i cili pretendon me analfabetizëm të madh historik në “Projektin e saj 1619” se ky vend nuk u themelua bazuar në idealet më të larta të njerëzimit në 1776, por përkundrazi në 1619, kur skllevërit e parë u sollën në Botën e Re. Times madje pohon në mënyrë absurde se Lufta Revolucionare nuk ishte luftuar për të fituar pavarësinë tonë, por për të mbajtur të gjallë skllavërinë në koloni. Kjo është arsyeja pse Fondacioni Heritage është bashkuar me udhëheqës të tjerë konservatorë në “Projektin 1776” për të kundërshtuar këtë histori revizioniste dhe të nxjerrë në dritë të vërtetën.

Në fjalimin e tij në Mount Rushmore duke nderuar Ditën e Pavarësisë, Presidenti Trump foli për zemrën e çështjes: “[O] fëmijët mësohen në shkollë të urrejnë vendin e tyre dhe të besojnë se burrat dhe gratë që e ndërtuan nuk ishin heronj, por ishin zuzarë … [Një] perspektivë është hequr, çdo virtyt është i errësuar, çdo motiv është i shtrembëruar, çdo fakt shtrembërohet, dhe çdo e metë është zmadhuar derisa historia të pastrohet dhe rekordi shpërfillet përtej çdo njohjeje. “

Ne kemi ndërtuar statuja dhe përmendore për të njohur individë dhe ngjarje që përfaqësojnë disa nga momentet më fisnike, madje edhe disa nga momentet më të këqija në historinë tonë. Njerëzit përkujtimor nuk kanë çuar jetë të përsosura, dhe shumë bënë gjëra të diskutueshme apo edhe të liga, por monumentet ndihmojnë të tregojmë historinë tonë dhe të na ndihmojnë të kujtojmë idealet tona më të larta – si dhe gabimet që kemi bërë dhe dëshirojmë të mos përsërisim më.

Nëse lokalitetet vendosin që disa prej statujave të tyre publike duhet të zbresin sepse ato nuk përfaqësojnë më vlerat e komunitetit të tyre, atëherë kursi i duhur është përmes procesit demokratik dhe dialogut civil, e jo mobilizmit.

Por nëse politikanët injorojnë ose madje inkurajojnë këto turmë, ata do të deklarojnë gjithnjë e më shumë gjëra fyese derisa të kenë synuar çdo At Themelues, çdo institucion fetar (disa madje kërkojnë heqjen e imazheve të Jezuit sepse përfaqësimet e Tij janë “shumë të bardha”) ), dhe praktikisht çdo simbol i civilizimit “shtypës” perëndimor.

Ne duhet t’i japim fund kësaj tani. Traziruesit dhe shkelësit e statujave duhet të arrestohen dhe ndiqen penalisht. Ne duhet ta edukojmë publikun për të vërtetën e themelimit të kombit më të jashtëzakonshëm në tokë. Dhe ne duhet ta mposhtim sistemin tonë arsimor nga duart e majta që përdorin shkollat ​​tona si qendra indoktrinimi – para se të humbasim një brez tjetër për ta.

Kjo duhet të jetë thirrja jonë e zgjimit, sepse siç paralajmëroi edhe Ronald Reagan, liria duhet të luftohet, mbrohet dhe t’u dorëzohet fëmijëve tanë që të bëjnë të njëjtën gjë, ose një ditë, ne do t’u tregojmë fëmijëve të fëmijëve tanë se çfarë ishte dikur si në Shtetet e Bashkuara ku burrat ishin të lirë.

Kay C. James
KayColesJames
Presidentja e Foundation Heritage

.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s