Kategori
Uncategorized

DEPUTET NUK ËSHTË POST QË FALET

Nga Regjizor Ilir Fatkoja USA.

Mendoj se kandidati për deputet duhet ta kërkoje vetë përgjegjësinë dhe jo ta “propozojnë” të tjerët.

Këtë mendim e kam shprehur në forumet e PD-së qysh në vitin 92 , por edhe pse nuk u kundërshtua, propozimi s’e gjeti terrenin për tu zbatuar.


Tashmë dihen pasojat që erdhën nga kjo prurje “dhuratë” e cila ndikoi dukshëm në prishjen e imazhit dhe vetë strukturën e partisë.
Koha është për të koregjuar atë që mundet dhe arritjen e rezultateve të larta zgjedhore.
Individi-kandidat e shikon veten ne se mundet a s’mundet ta marrë përgjegjësinë e deputetit.


Vetëm kështu ai u le shkas të tjerëve të analizojnë prurjet e deritanishme të tija në PD.
Anëtarët e PD sakaq do shndërrohen në oponentë të kandidatit, duke parë me transparencë çdo dritë-hije të personalitetit dhe zhvillimit politik të kandidatit, e pas këtij hetimi të hapur do e peshojnë drejt me votë të lirë dhe do jenë plotësisht të ndërgjegjshëm për ta mbështetur dhe jo sabotuar.


Ky moral do ndikojë në sjellje të hapura, larg kamuflimit, hipokrizisë dhe gënjeshtrës.
Deputet nuk është post që të falet por betejë ndershmërie dhe aftësie .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s