Kategori
Uncategorized

Vuçiç kercenim serioz per paqen ne rajon!

Nga Sali Berisha/

Miq, Aleksander Vuçiç, presidenti me rusofil i Serbomadhise keto 70 vitet e fundit, armatoset nga Rusia gjere ne dhembe!
-Ai me rekomandim te Carit Putin bleu tani se fundi sistemin raketor pancir dhe po pregatitet te marre sistemin raketor S 400!
-Ne te vertet ndonese Serbine nuk e kercenon asnje vend ai po pregatitet per lufte!
Per te gjitha keto
-ish presidenti proprendimor i Serbise, Boris Tadiç nje jave me pare
-paralajmeroi publikisht boten se aktualisht -nacionalizmi serb mund te zhyse Ballkanin ne konflikte te reja.

Pikerisht keto konflikte po ushqen dhe pregatit me vendosmeri me kursin e tij te çmendur te armatimit presidenti me rusofil i Serbise, Aleksander Vuçiç.
Ai duke perdorur argatet e tij ne Tirane dhe Prishtine dhe armatimet moderne ruse kalon nga nje projekt ne nje projekt tjeter te Serbomadhise.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kursin luftenxites te Serbomadhit Vuçiç ju bej thirrje NATOs dhe SHBA ti rikujtojne atij se nje fuqi e mundur nuk mund te ndermarre pa u ndeshkuar nje kurs te çmendur armatimi kercenues per paqen dhe stabilitetin ne Ballkanin e vendeve tashme anetare te Aleances se Atllantikut te Veriut. sb

Ketu me poshte keni nje kronike te hollesishme te Zerit te Amerikes mbi kursin e armatimit me arme dhe sisteme armesh ruse te filorusit Vuçiç, gje qe perben nje kercenim te vertet per paqen dhe stabilitetin rajonal.

Sipas deshires mund te lexoni! sb

Serbia blen sërish armatime nga Rusia me gjithë kërcënimet për sanksione

Serbia ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva se sistemet kundërajrore Pantsir S1, janë blerë pas këshillave nga presidenti rus Vladimir Putin.

“Blijeni Pantsirin. Është treguar shumë i efektshëm në Siri”, citoi ai presidentin rus t’i ketë thënë në njërin nga takimet e tyre të shpeshta kohët e fundit.
“Ky sistem kundërajror është shumë efektiv kundër dronëve që janë bërë shumë thelbësorë në luftën moderne”, tha presidenti serb.

Me gjithë synimet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, Serbia nën udhëheqjen populiste të presidentit Vuçiç, ka forcuar lidhjet politike e ushtarake me aleaten e saj sllave, Rusinë.

Serbia është zotuar të qëndrojë jashtë NATO-s dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për shkak të politikës së saj ndaj Ukrainës.

Armatosja e Serbisë nga Rusia shihet me shqetësim në perëndim, në një periudhë tensionesh në rritje në Ballkanin që u përfshi në luftëra shkatërruese në vitet e 90-ta. NATO ndërhyri kundër Serbisë në vitin 1999 për t’u dhënë fund mizorive ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Zyrtarët amerikanë kanë folur hapur për vendosjen e sanksioneve kundër Serbisë në rast se Moska i shet më shumë armë, veçanërisht të tilla që mund të rrezikojnë sigurinë e vendeve fqinje anëtare të NATO-s.

Presidenti serb Vuçiç tha se shpreson që nuk do të ketë sanksione sepse ai ka folur hapur për blerjen e sistemeve Pantsir. Ai tha se beson që kërcënimi me sanksione ka të bëjë me shumë me blerjen e mundshme të sistemeve kundërajrore S-400 që kanë një gamë shumë më të gjerë veprimi dhe janë armë sulmuese.

Serbia mori të shtunën dy nga gjashtë sistemet e raketave të blera ruse, vetëm disa ditë pasi që ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, vizitoi Beogradin, ku deklaroi se bashkëpunimi ushtarak midis dy shteteve ka arritur në një nivel “thelbësisht” të ri.VOA.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s