Kategori
Uncategorized

Ejani -ju, ju që natën, ikët nga sytë këmbët refugjatë,

Ejani -ju, ju që natën, ikët nga sytë këmbët refugjatë,
atdheu i juaj rilindi, u bë një vend i bukur i begatë!

Ejani urgjent, ejani, të shihni gjemba lulëzimin,
se rilindja-ja u ktheu shpresën, gezimin dhe besimin!

Këtu s’ka më të varfër të uritur, dhe as stinë varfërie,
ndaj të gjithë po bëhen, “me deshire të rilindjes” anëtarë partie!

Se qymyri dhe kromi , janë bërë gurë të çmuar diamanti,
ndaj rroftë Edi Rama, pse jo dhe Taulanti!

Që sollën në këtë dimër, rilindjen e pranverës,
një dashuri e madhe, në Kohë të Kolerës!

Malet gjelbruar, me hashash zbukuruar,
dhuratë nga trafikantët,e ”rilindjes” së mallkuar.

Nje testë një vend për pune, po çthashë mor të uruar,
është koha e malavitës, është kohë e mallkuar.

Lakun në fyt pak nga pak, po na i shtëngojnë,
së shpejti si delet, të gjithëve do na matrikojnë.

Eshtë kohë e maskarenjve, por Shqipëria e shqiptarëve.
ngrihuni sa nuk ëshë vonë, tju tregojmë vëndin zagarëve.

Atdheu na thërret përsëri, ai nga të pa besët peng ëshë marrë, po lëngon,
ngrehuni vellezër ngrehuni sot, nesër do jetë von, shumë von.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s