Kategori
Uncategorized

Shqiptarët që para 25 vitesh erdhen maleve, sot janë bizesmenë.

E kujt do ishkonte ndermend qe keta njeres qe dikur endeshin (ecnin)maleve me dite dhe jave te tera per te arritur “token e premtuar” si endacake ne kerkim te nje jete te re te arrinin jo vetem te integroheshin ne shoqerine greke, por te beheshin edhe bizesmene te suksesshem ne shtetin dhe shoqerine greke.

E pra kjo eshte ajo qe ne qytetaret greke respektojme gjitonet tane shqiptaret, ata te cilet me mish e me thonj arritet te rikrijojne dhe ngrene jeten e tyre, familjet e tyre mes shume veshtiresish ne nje shtet tjeter.

Ne sot vertet ndihemi mire qe ju jo vetem arritet te integroheni ne kete shtet dhe te jeni jo vetem vetvetja por dhe qytetare te nderuar duke luftuar perballe racizmit, mosnjohjes, dhe problemeve te shumta te nje emigracioni te tille te pa kontrolluar.

Ata sot kane ngritur bizneset e tyre me djersen dhe sot po investojne ne komunitetin shqiptar ne greqi.

Ata po investojne me shpenzimet e tyre ne klasat e gjuhes shqipe per femijet e emigranteve shqiptare.

Ata i treguan shoqerise greke se shqiptaret dine te ringrihen dhe te gjejne vetveten edhe atehere kur te tjeret mendojne se u rrezuat apo nuk keni me asnje alternative.

Ata i kane treguar me vepra se jeni nje ure miqesie dhe bashkpunimi ndermjet dy popujve dhe kombeve tona nga me te vjetrit ne Ballkan dhe Europe.

Ne sot kemi kenaqsi e qe jemi bashke me ju ne shoqaten e bizesmeneve ne greqine e veriut dhote bizesmeni Jorgo caushaj

“Njerez qe u nisen nga malet Shqiptare dhe arriten me kembe ne Greqi duke kerkuar nje fat me te mire perpara 25 vjeteve.

E ndersjellta, greke qe ketu e shume vjet ” hapen velat” dhe u aktivizuan si bisnese ne Shqiperine fqinje.

Te gjithe bashke, ne nje perpjekje te lavderueshme, ne krijimin dhe aktivizimin e

“Grupit greko & shqiptare te Biznesmeneve te Veriut te Greqise”.

Një shembull brilant i krijimit, bashkëpunimit dhe solidaritetit.

Afer ketyre njerezve vendosa te jem edhe une, pas fteses se tyre te nderit, duke marrë pjesë në Bordin e Parë Drejtues dhe njëkohësisht duke m’u deleguar përfaqësimin ligjor.

Mbremja e shkelqyer u koordinua me traditen e prerjes se pites se Agios Vasilit, me prezencen gjithashtu te Konsulles se pergjithshme te Shqiperise”.

Respekte z. Arjan Gusho, bizesmeni shqiptar ne fushen e ndertimeve, dhe kryetari i ketij grupi bizesmenesh…..gjithashtu respekt edhe per ju z. Thodhori Miho, bizesmen po nekete fushë. respekt per bizesmenin tjeter ne fushen e ndertimit z.Kosta Qose, por jo vetem si bizesmene te suksesshem duke punesuar me dhjetra puntore shqiptare dhe greke, por dhe per humanizmin dhe ndimentuaj tuaj jo vetem ndaj komunitetit shqiptar, por dhe ndaj atij grek ne nevojë.

Ne Greqine e veriut vec shoqatave shqiptare vepron dhe klubi i poeteve dhe artisteve shqiptare “Dega e Blerte” e drejtuar nga z.Bujar Muça vend ju mblidhen dhe gjejne vetveten jo vetem krijuesit shqiptare por dhe shume emigrante shqiptare.

Aty gjen dhe veteranin e emigracionit, sindikalistin Aleks Janaqin, krijuesin Përmetar Dashnor Selimi….vertet mungon me ikjen e parakoheshme nga jeta krijuesi Ziko Kapurani dhe mësuesi i parë i shkolles (kursit) shqipe ne Selanik Profesor Dashua (Dashmir Zaçe).

Në Selanik jetojne dhe punojne nje grup i madh intelektualesh shqiptare te nderuar si Filologia, z.Ana Kapia Samaraj, z. Luan Zyka, z.Ollga Vasiliu, z.Arqile Llapa…. te cilet me punen dhe veprimtarine e tyre kane forcuar urat e bashkpunimit ndermjet dy komuniteteve dhe dy vendeve tona.

Respekt për konsullen e pergjitheshme te konsullates shqiptare ne Selanik z. Pavlina Evro per bashkpunimin e ngushte me emigranter shqiptare atje.

Respekt për z. Jorgos Çaushis pjese e ketij grupimi bizesmenesh.

*George Tsaousis eshte Avokat, Kryetar i Unionit te Juristeve Drejtesia per Emigracionin ”.

Άνθρωποι που ξεκίνησαν από τα βουνά της Αλβανίας και έφτασαν με τα πόδια στην Ελλάδα, αναζητώντας καλύτερη τύχη πριν από 25 χρόνια. Αντίστροφα, έλληνες που εδώ και μερικά χρόνια “άνοιξαν πανιά” και δραστηριοποιήθηκαν επιχειρηματικά στη γειτονική Αλβανία. Όλοι μαζί, σε μία αξιέπαινη προσπάθεια, τη συγκρότηση και δραστηριοποίηση της “Ομάδας ελλήνων & αλβανών επιχειρηματιών Β. Ελλάδας”, λαμπρό παράδειγμα δημιουργίας, συνεργασίας και αλληλεγγύης. Δίπλα σ’αυτούς τους ανθρώπους αποφάσισα να σταθώ κι εγώ, μετά την τιμητική πρόσκλησή τους, συμμετέχοντας μάλιστα στο πρώτο Διοικητικό Συμβούλιο και με ταυτόχρονη ανάθεση της νομικής εκπροσώπησης. Η δε υπέροχη βραδιά που συνδυάστηκε με την καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας, με την παρουσία μάλιστα της Γενικής Προξένου της Αλβανίας, …

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s