Kategori
Uncategorized

“Mos jep dorëheqjen!” thirrja e deputetes së PD-së për Bashën.

“Mos jep dorëheqjen!” thirrja e deputetes së PD-së për Bashën

Deputetja Albina Deda ka reaguar lidhur me rezultatet e votimit të së dielës, ka bërë një analizë të asaj që po ndodh me votat e PD dhe i bën madje edhe një lutje kreut të PD-së, Lulzim Basha, të mos japë dorëheqjen.

Postimi i Albina Deda

Rezultatet dhe projeksionet e deritanishme e nxjerrin PD-­në në një situatë të papritur, aspak të merituar që si mua dhe çdo demokrat e hidhërojnë deri në shok. Përpara se të jap opinionin tim të sinqertë ju bej thirrje demokratëve ta përjetojnë me qytetari e fisnikëri këtë situatë të rëndë. Ngelem po aq shumë e e tronditur nga entuziasmi i shumë eksponentëve të PD-­së e analistë të cilët pa menduar pasojat apelojnë për dorëheqje të menjëhershme të kryetarit Basha.

Së pari z. Basha ka një mandat politik të papërfunduar si kryetar i PD­-së, i pari i zgjedhur me një anëtar, një votë. Janë po ata njerëz që nuk e votuan 4 vite më parë që nuk lanë rast pa e kontestuar ani pse ky kontekst ka ndikuar fuqishëm në negativitetin e këtij rezultati. Ata tani kërkojnë medeomos këtë situate kritike që në mjegull e hidhërim të mund të realizojnë ambiciet e tyre me shumë meskine e egoiste sesa efektive për riorganizimin e PD-­së. ­

Së dyti, askush nuk thotë sot se jo partia, por Shqipëria ishte kauza Basha. Dhe kësaj kauze ndonëse më tepër kosto partiake, Basha i shërbeu. Si kujtoni ju se krimi e oligarkia, të korruptuarit e narkotrafiku nuk do reagonin dhunshëm ndaj Bashës e PD-­së? Por Lulezim Basha në këtë sfide nuk pati vetëm humbje. Parlamenti i ardhshëm do ketë shumë më pak kriminelë, ndoshta vetëm dy të cilet nuk do mund ta fillojnë mandatin e tyre. Për herë të parë pushteti pati frikë të instrumentalizojë administratën. Natyrisht kjo duket e vogël por është premisa më e fortë drejt shtetit ligjor. Nuk diskutohet se ka pasur lajthitje në zgjedhjen e ekipit electoral, por gjithesecili e njeh situatën nga ku ne u futem me emergjencë në zgjedhje. Pa dashur të bëj një analizë të detajuar që për gjithsecilin është e domosdoshme, apeloj Kryetarin Basha që në këto kushte të mos e konsiderojë dorëheqjen. Le ti presim rezultatet me qetësi dhe reagimet ti bëjmë me logjike demokraci dhe fisnikëri duke mos u fshehur pas gishtit në këtë bashkëfajësi. z.Basha dhe ne , që ju bashkuam vizionit të tij nuk kemi pse kërkojme ndjesë tek ishët që i entuziazmon humbja por tek demokratët e vërtetë që kurrë nuk u tunduan por na mbështetën me patetizëm. Ata vetëm ata, i kemi zhgënjyer e lënduar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s